Dükkan Açmak

Ramazan Ayı için İş Fikirleri

Ramazan Ayı için İş Fikirleri

Ramazan ayında diğer aylardan farklı olarak, ülkemiz genelinde, oruç ibadeti icra edilir. Bu ibadet gereğince, sahur ve iftar vakitlerinde gıda tüketimi yapılır ve diğer zamanlarda insanlar ya iftar vaktinin gelmesini beklerler, veya iftar sonrasında oruçlu iken yapamadıkları şeyleri yapmakla yani, birşeyler yemekle geçirirler. Bu sebeple diğer günler yoğun olarak çalışan, gıda satışı yapan, bakkalar, marketler, kahvehaneler, cafeler, pastaneler, lokantalar, restaurantlar, çay ocakları vb. yerlerin satış oranları ve çalışma saatleri büyük bir değişikliğe uğrar.

Her ay olduğu gibi, işine önem veren, gelişime açık işyerleri her zaman para kazanmaya devam eder. Buna karşın, gelişime açık olmayan, masa başında oturmayı sevip gelişim için herhangi bir faaliyet sergilemeyen esnaf ve girişimciler ise, bu ay büyük kayba uğrarlar. Bu nedenle gelişime açık olup, sezonun gerektirdiği şekilde işimizi ve işyerimizi konumlandırmamız gereklidir.

Bu ayda dükkanı kapatan birçok lokanta görürüz. Bazıları tadilat işlerini bu dönemde yapar, bazıları ise iftarda ve sahurda müşterilerine hizmet vermeye devam eder. Hepimiz biliyoruz ki, insanlar birşeyler yemeden ve giyinmeden yaşayamazlar. Bu sebeple gıda ve giyim para kazanmak isteyenlerin en büyük hedefleridir.

Ramazanda oruçlu düşünün

Oruç tutan bir insan, hepimizin bildiği gibi, özellikle iftar saatine yakın saatlerde marketlerde, çarşıda, yiyecek ne görse, hepsini almak ister. İftar saati geldiğinde sanki hiç doymayacak gibi düşünür ve gücünün yettiğince alışveriş yapar. Bu nedenle lokantalar ve cafeler hariç gıda ürünleri satışı yapan işyerleri bu ayda en büyük hasılatını iftar saatine yakın saatlerde yaparlar. Eğer sizde gıda ürünleri satışı yapan bir işyerine sahipseniz,  insanların sıkça ziyaret ettiği yerlere, çok tüketilen, hurma, tatlı, kahvaltılık gibi ürünleri ön plana çıkarmalısınız. Eğer bir lokantanız veya restaurantınız var ise ve  para kazanmak istiyor iseniz, iftar ve sahur saatinde bir kampanya yapmanızı tavsiye ederiz. İftarlık fix menü, özel iftar kampanyası, ramazan sofrası gibi değişik isimler kullanarak çeşitli menüler oluşturabilir, kampanyanızı broşürler veya internet vasıtasıya müşterilerinize duyurabilir ve ilgi çekebilirsiniz.Seyyar satıcılık

Ramazan ayında yukarıda bahsettiğimiz gibi, seyyar satıcılarda güzel para kazanırlar. En çok tatlı, mısır gibi ürünler bu ayda satılır. Özellikle iftar saatine az süre kala, tulumba tatlısı satışı kadar para kazandıracak seyyar bir iş olamaz. Bu ayda kılınan teravih namazı sonrasında, cami önlerinde satış yapan birçok seyyar satıcı görürüz. Para kazanmak için, sadece biraz düşünmek, insanların ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu kapsamda bir iş planı hazırlamak yeterlidir.

Ramazanda cafeler ve çay ocakları

Üç beş yıl önce bu mübarek ayı Erzurum’ da karşılamıştım. İftar saati sonrasında çarşı merkezinde bulunan çay ocaklarının hemen hemen tümünde, semaverler yanar ve duman altında, kıtlama şeker ile tüketilen çayın tadını halen hatırlarım. Geleneksel, ilgi çekici ve dahiyane bir fikir bu. Boş yer bulmak imkansızdı. Peki siz bu ayda para kazanmanın yollarının çok zor olduğunumu düşünüyorsunuz.

Giyim ürünleri satışı

Ramazan ayında, giyim ürünleri diğer günlere nazaran daha az satılır. Ancak insanlar giyinmek zorundadır ve giyim sektörü olmazsa olmazlardandır. Bu nedenle özellikle şeker bayramına yönelik stoklamalar ve hazırlıklara başlamış olmanız gerek. Bilindiği gibi bayramlar giyim sektörünün en çok satış yaptığı günlerdendir. Bu nedenle bu ayda iftarı bekleyenlerin bazıları giyim mağazalarını ziyaret ederek vakit geçirmek isterler. Onları bu aya layık güler yüzle karşılamanız ve bu aya özel isimli kampanyalar düzenleyerek para kazanabilirsiniz. Ayrıca halen Bayram için bir çalışma yapmamış iseniz, hemen başlamanızı tavsiye ederim. Bu ayda para kazanmanın yolları okadar çok ki, siz yeter ki isteyin. Tabi gece sahura kadar kahvehanede oturup, sahur yemeğini yedikten sonra ikindiye kadar uyumayı tercih ediyor iseniz, para kazanma fikrini unutun gitsin.

Bereketli ramazanlar ve hayırlı kazançlar dileğiyle.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Yenişehir dedi ki:

  Ek is yapabileceğim yaz dönemi çalışmak istiyorum. Soforlugumde var

 2. Paketleme işinde nolursa yapabilirim 19 yaşındayım ve çok pratiğimdir, iş alır hakkını veririm evde ilgilenmem gereken hasta annem var o yüzden evde çalışmak çok daha iyi olur benim için ilgilenirseniz çok mutlu olurum. dedi ki:

  Paketleme

 3. Evde iş ne olursa çalişirim dedi ki:

  Evde iş istiyorum acil numaram bekliyorum ne olursa çalişirim elim hizli

 4. Tutun sarma dedi ki:

  Ne gibi ek islerinz var benim cok ihtiyacim var ulasirmisiniz

 5. Kutu katlama kına paketleme poset katlama davetiye hazırlama kalem montajı dedi ki:

  Toroslarda ikamet ediyoruz annem ve kardeşimle boş vaktimiz çok evde yapacak iş arıyoruz yardımcı olurmusunuz

BİR YORUM YAZ