Krediler

POS Cihazı Ücreti Almayan Bankalar 2022 (En Uygun Pos Komisyon Oranları)

Alışveriş yapılan çeşitli işyerlerinde müşterilerin alışveriş tutarlarını ödeyebilmeleri için nakit ve kredi kartı seçenekleri mevcuttur. Kredi kartı ile ödemek isteyen müşteriler için işyeri sahiplerinin en çok aradığı cihazlardan birisi ise POS cihazıdır. bu nedenle pos cihazı ücreti almayan bankalar yanında vergi idaresinin ihtiyacı olduğu yazar kasa da bir işyerinde bulunması gereken cihazların başında bulunmaktadır. Bu temel iki cihazı yeni alacak işyerlerini maddi açıdan rahatsız ettiği için bazı bankalar bu iki cihazdan biri olan POS cihazı içi hiçbir ücret talep etmeden tamamen ücretsiz olarak hizmete sunuyor. Sizler için hazırladığımız yazımızda merak ettiğiniz soruların başında yer alan en uygun POS cihazı hangi bankanın, pos ücreti almayan bankalar ve komisyonsuz pos cihazını hangi kurumlar vermektedir. Bu soruların cevaplarını yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Pos Cihazı Veren Bankalar 2022

İşletmeler veya online satış siteleri işlemlerinde kullanabilmek için bankaların pos cihazlarını talep etmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından işletmelerin yazar kasa pos cihazını zorunlu tutmasından itibaren pos cihazı bulunmayan işletmeler pos cihazı talebinde bulunmaya başladı. Bu nedenle bankalar çeşitli kampanyalar ile birlikte işletmelere pos cihazı vermeye devam etmektedir.

e-Ticaret sitelerine ve işletmelere pos cihazı veren bankalar:

 • Ziraat Bankası: Masaüstü, Mobil, Temassız okuyuculu masaüstü ve sanal pos seçeneği sunuyor.
 • Denizbank: ADSL, Bonus, Dövizli, Mobil, Multinet, Sanal ve Standart pos cihazı vermektedir.
 • TEB: Arçelik Beko, Olivetti Verifone Ingenico, Profilo, Vera, Hugin, İnformatik, Mikrosaray ve İnfoteks yazarkasa POS markaları ile hizmet vermektedir.
 • Halkbank: Kobi/Esnaf, Standart, Mobil, ADSL, Sanal, WEB, Hekim ve Mail-Order pos cihazları bulunmaktadır.
 • Vakıfbank: Mobil, Sanal, Tarım ve Hesaplı pos seçeneklerini müşterilerine sunmaktadır.
 • Yapı ve Kredi Bankası: INGENICO IDE 280 Model Masaüstü pos cihazı ile müşterilerine hizmet vermektedir.
 • QNB Finansbank: ADLS, Mobil ve Yazarkasa pos cihazı imkanlarını müşterilerine vermektedir.
 • Şekerbank: Taraftar, Sanal, Bonus, Mobil, Döviz, Hekim ve Şeker şirket pos cihazlarını müşterilerine vermektedir.

POS Cihazı Nereden Alınır?

POS cihazları için yetkin kurumlar olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir POS cihazı ihtiyacınız var ise bu ihtiyacınızı tüm bankalar aracılığıyla karşılayabilirsiniz. Bankadan bankaya alım kolaylığı değişiklik göstermektedir. Size verilen POS cihazlarını anlaşmalı olarak verilir. POS cihazları anlaşmanız bittiği tarihten itibaren bankaya iade edilir. İstenen evraklar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

POS Cihazı almak için gerekli belgeler:

 • Kimlik aslı ve fotokopisi,
 • İşyerinin ikametgah belgesi,
 • İmza beyannamesi,
 • İşyeri ruhsatı,
 • İşyeri vergi levhası,
 • Adınıza kayıtlı fatura.

Pos cihazı almak isteyen e-Ticaret siteleri veya işletmeler pos cihazı alabilmek için yukarıda belirtilen belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.

POS Cihazı Ücreti Almayan Bankalar 2022

Birçok banka işyerlerine yazarkasa ve pos cihazı vermektedir. Ücretsiz olarak da verilebilen bu yazarkasa ve pos cihazlarında sizin açınızdan belirli koşulların sağlanması gerekmektedir. Bankaların işyerlerinden talep ettiği şartların yanı sıra, vermiş oldukları cihaz üzerinden belirli bir miktar paranın aylık olarak ödenmesi gerekiyor. Bankaların istedikleri bu miktar fazla olmamakla birlikte yeni açılan bir işyeri için ciddi bir rakam olarak görülebilir. Başlangıçta belirlenen pos komisyon oranı işlem hacminizde artış göstermesi ve bankanızın istediği şartları gerçekleştirdiğinizde bu oran üzerinde indirim sağlanması mümkündür.

2022 yılında pos cihazı ücreti almayan bankalar:

 • Vakıfbank,
 • Garanti bank,
 • Deniz bank,
 • İş bankası,
 • Ziraat bankası bankası işletmelerden pos cihazı ücreti almamaktadır.

En Uygun Pos Komisyon Oranları 2022

Her işyerinde görebileceğimiz pos cihazı ile ödeme yöntemi için bankalar işyeri sahipleri ile belirli bir komisyon oranında pos cihazları verebilmektedir. Tüm bankaların pos cihazı komisyon oranları 2022 yılı için değişiklik göstermektedir.

Bankalar ve komisyon ücretleri tablosu:

Pos Cihazı Veren Bankalar2022 Yılı Pos Cihazı Komisyon Oranı
Akbank%1.50- % 2.75 arasında değişebiliyor.
Albaraka Türk%1.69
Denizbank%1.50- % 2.50 arasında değişebiliyor.
Garanti BBVA%1.80-%2.25 arası değişebiliyor.
Halkbank Pos oranı%1.77 (Halkbank kartlarına %1.67)
İNG Bank%1,09- %1.60 arasında değişebiliyor.
Kuveyt Türk%1.65
İş bankası Pos Oranı%1.60
Şekerbank%1.70- %2.00 arası değişebiliyor.
TEB%1.80 arasında değişebiliyor.
Türkiye Finans%1.60
Vakıfbank%1.70
Yapı kredi bankası%1.60
Ziraat bankası pos oranı%1.25
En Uygun Pos Cihazı Veren Bankalar

Verilen listede 2022 yılında pos cihazı komisyon oranlarında en düşük orana sahip ziraat bankası hakkında ne kadar işlemlerde ne kadarlık komisyon uygulandığına bir bakalım.

POS Cihazı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pos cihazı almak isteyen işyeri sahipleri anlaşmalı bankalarda bizzat giderek yada internet üzerinden başvuru yaparak yazar kasa pos cihazı satışı yapan firmalardan ikinci el yazar kasa satışı yapan platformlardan pos cihazı satın alabilirler. İkinci el pos cihazı almak isteyen kişiler alınacak olan pos cihazının tüm özelliklerini inceleyerek işletmelerine uygun olan pos cihazını satın alabilirler. Alınan cihazların bozuk olması durumunda yapılması gereken tüm işlemler gerçekleştirilecektir. Teknolojik ürün satışı yapan işletmeler vergi dairesinden vergi mükellefiyeti olup olmadığının sorgulaması yapılır bu işlem için vergi dairesine gitmeye gerek yoktur online olarak yapılabilir.

Halkbank Komisyonsuz POS 2022

Halkbank komisyonsuz pos cihazını üye işyerlerinden peşin ve taksitli işlemlerde farklı komisyon oranları talep etmektedir. Halkbank üye işyerlerinden Banka kredi kartından %1,81 komisyon ücreti tahsil ediyorken en yüksek Amex yurt dışı kart ile yapılan harcamalarda %2,00 oranında komisyon talebinde bulunmaktadır. Peşin yapılan işlemlerde bloke süresi 40 gün taksitli işlemlerde ise 60 gün ile 380 gün arasında 18 ay taksit sayısına göre 20 gün ara ile artış göstermektedir.

Ziraat Bankası Yazarkasa POS 2022

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz GİB tarından zorunlu hale getirilmiştir. Ziraat Bankasının üye işyerlerine sunmuş olduğu cihazlar ile sadece Ziraat Bankası kartları ile değil China Unionpay, Japan Credit Bureau (JCB Card), Mastercard, MIR Card, Troy ve VISA logolu kartlar ile Ziraat Bankası yeni nesil pos cihazı ile harcamalar yapılabilir. Yazarkasa pos cihazı kullanması zorunlu olan firmalar GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) üzerinden sorgulama yapabilirler. Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden yeni nesil ödeme kaydedici cihaz başvurusunda bulunabilir ayrıca yeni nesil yazar kasa cihaz tedarik eden firmaların bayilerinden satın alarak işletmelerinde kullanabilirler. Alınan pos cihazı uygulamasının yüklenebilmesi için cihazın markası ve mali sicil numarası ile banka şubelerine başvuru yaparak aktif hale getirilmektedir.

Ziraat Bankası POS komisyon Oranları 2022

2022 yılı içerisinde yapacağınız ödeme çekimlerinde belirli tutar aralılarında sabit bir ücret ödeyerek pos cihazı kullanabileceksiniz. Sabit ücretli pos ise kullandığınız takdirde aylık yapacağınız toplam çekim tutarının banka tarafından belirlenen aralığa göre ücret ödersiniz. Ziraat bankası pos ücretleri güncel olarak aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Ziraat bankası sabit ücretli pos komisyon oranları 2022 tek çekim fiyatları:

Aylık Pos Çekim TutarıZiraat Bankası Pos Komisyon Oranı
1.000 TL15 TL
2.000 TL31 TL
3.000 TL46 TL
5.000 TL78 TL
10.000 TL156 TL
20.000 TL300 TL
30.000 TL450 TL
40.000 TL600 TL
50.000 TL750 TL
Ziraat Bankası POS komisyon Oranları

Ziraat Bankası Sabit Ücretli Pos Cihazları 2022

Ziraat bankası sabit ücretli pos komisyon oranları 2022 taksitli çekim fiyatları:

Aylık Pos Çekim TutarıZiraat Bankası Pos Komisyon Oranı
1.000 TL39 TL
2.000 TL78 TL
3.000 TL117 TL
5.000 TL195 TL
10.000 TL391 TL
20.000 TL750 TL
30.000 TL1.100 TL
40.000 TL1.500 TL
50.000 TL1.900 TL
Ziraat Bankası Sabit Ücretli Pos Cihazları

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu