Dükkan Açmak

Pazarda Tezgah Açmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Pazarda Tezgah Açmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Türkiye’de pazar kültürü oldukça yaygın olarak benimsenmiştir. Bu sebeple de kazancı yüksek bir iş olmaktadır. Bu işi yapmak için başlangıçta bir pazar yeri satın almalı veya kiralamalısınız. Daha sonra satacağınız ürün grubunu belirlemelisiniz. Hangi ürünün daha çok satılacağı hususunda bir iş planı yapmanız doğru olacaktır. Biz de bu yazımızda sizler için pazar tezgahı fiyatlarını, pazarda hangi ürünü satabileceğinizi, tezgah açmanın şartlarını ve kiralamanın nasıl yapılacağını araştırdık. Beylikdüzü, Arnavutköy gibi ilçelerden pazar yeri kiralayabilirsiniz.

Pazar Tezgahı Nasıl Kiralanır?

Pazarcılık yıllardan beridir ülkemizde yaygın olarak kullanılan yerlerden biridir. Bu bazı yerlerde kapalı pazar olarak bazı yerlerde ise sokak aralarında, caddelerde karşımıza çıkmaktadır. Her ilde veya ilçede belirli günlerde, pazarcılık için belirlenen yerlerde kurulmaktadır. Peki bu tezgahları herkes kafasına göre mi açıyor? Hayır pazarda tezgah açabilmek için öncelikle kendinize bir yer kiralamalı ya da satın almalısınız.  Bir milyoncu japon pazarı nasıl açılır inceleyiniz.

Pazarcılık yapmak için ister kendi yetiştirdiğiniz ürünleri satabilirsiniz, ister el emeği ürünler satabilirsiniz, isterseniz de belirli bir toptancıdan alınan ürünleri pazarlarda satışa sunabilirsiniz. Pazarcılık yapmak için giyim sektörünü değil de gıda sektörünü seçenler genellikle kırsal alanda yaşayan insanlardır. Bu vatandaşlar köylerinde yetiştirdiği ürünleri pazarlardan yer kiralayarak satışa sunmaktadır. Bu iş doğru ürün seçimini yapmanız halinde kazancı yüksek bir meslek haline gelecektir. Pazarda satış yapmak için öncelikle ürün grubu belirleyip daha sonra yer kiralamanız gerekmektedir. Pazar yeri kiralamak için;

 • Meyve, sebze veya belediyeler tarafından izin verilen gıda, temel ihtiyaçlar ya da giyim sektöründe satılan ürünlerin satışını yapıyor olmak,
 • Kiralayacak kişinin vergi mükellefi olması,
 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde tutulan kayıtlarda sisteme kaydının bulunması gereklidir. (Üretici pazarcı olanlar için geçerlidir.)
 • Kiralayacak kişinin Esnaf ve Sanatkar Odasına kayıtlı olması gereklidir.
 • Başvuru tarihinden evvelki yıl içinde, ilgili belediye tarafından kişinin hakkında iptal ve kira sözleşmesinin feshi gibi kararların verilmemiş olması gereklidir.
Pazar Tezgahı Kiralama 

Pazar Tezgahı Kiralama

Pazarda Tezgah Açmanın Şartları

Yukarıdaki şartları yerine getirenler kurulan pazarlardan yer kiralama ve satın alma yapabilirler. Belirlenen bu mevzuatların dışında pazarda tezgah açacak kişilerin kurulum ekipmanlarına ihtiyaçları olacaktır. Pazarlarda yer tahsis edilmesi ile ilgili bilinmesi gerekenler;

 • Semt ve üretici pazarlarında belirlenen satış yerleri tahsis yolu ile işletilmektedir. Yapılan tahsis; bağlı bulunulan belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan fakat diğer pazar yerlerinde satış yeri mevcut olmayan kişilere öncelik verilir.
 • Semtlerde kurulan pazarlarda, üreticilere tahsis edilecek olan satış yeri sayısı, toplam satış yeri sayısının yüzde yirmisinden az olmayacak şekilde ayarlanır.
 • Pazar yerlerinde organik ürün satışları için ayrılmış bölümlerde, yalnızca organik ürün üretimi yapan kişilere yer verilmektedir.
 • Semtlerde kurulan pazarlarda kişilere ayrılan bölümlerin dolmaması ya da üreticilerden yeteri kadar talep gelmemesi halinde diğer başvuru yapan sahiplere yer tahsisi yapılır.
 • Kurulan pazar yerinde bir pazarcıya dolaylı olarak ya da doğrudan dukkanacmak.com maksimum iki adet satış yeri tahsis edilebilmektedir.
 • Yapılan bu tahsis işlemleri belediye encümeni tarafından yapılmaktadır.

Pazar Tezgahı Fiyatlarını Araştırın!

Pazar tezgahı kurmak için ilk olarak ne ürün satacağınıza karar vermeli ev bu yönde bir tezgah satın almalısınız. Örneğin giyim sektörü üzerine açacağınız bir tezgah ile tek çeşit meyve ya da sebze için açacağınız tezgah bir olmayacaktır. Pazar tezgahı için; Masa veya çadır, tercihe göre katlanabilir sergi, sehpalı masa, diğer sehpalar, masanın üzerine örtü, hesap makinesi, tartı, para çantası, örtü ya da büyük bir şemsiye, katlanabilir iskemle gibi eşyaların olması gereklidir. Pazar yeri satın alma ve kiralama şartlarını inceleyebilirsiniz.

Bu eşyaların tümünü Sahibinden.com sitesinden temin edebilirsiniz. Bir diğer pazar kiralama veya satın alma yeri için ise linke tıklayabilir, bulunduğunuz il veya ilçeyi seçebilir, orada bulunan kiralık veya satılık pazar yeri ilanlarını görebilirsiniz.

Pazarda Ne Satabilirim? Para Eden Ürünler?

Geçimini sağlamak ve yaşamını sürdürmek adına insanlar birçok iş alanında çalışmalar yapmaktadır. Pazarcılık da kârlı ve mantıklı bir iş olarak karşımıza gelmektedir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan pazarlarda satış yapmak ve gelir elde etmek için en önemli husus ürün grubu olmaktadır. Ne satacağınızı bu ürünün size getirisinin ne olacağını iyice hesap etmeli tüm detayları göz önüne katmalı ve daha sonra bu işe başlamalısınız.

Eğer tercih ettiğiniz ürün grubu tekstil üzerine ise ürünleri satın alacağınız firma ile bütün şartları konuşmalısınız. Ürünlerin toptan fiyatlarını sattığınızda size sağlayacağı gelirin ne kadar olacağını ve sizin elinizde net kalacak olan miktar gibi bütün hususları en başından konuşmanız gerekmektedir. Giyim sektöründe tek bir firma ile hemen anlaşma yapmayın. Bütün toptancı firmaları gezerek fiyat araştırması yapın ve aralarından en uygun maliyette olanı seçin.

Pazarda Ne Satabilirim

Pazarda Ne Satabilirim

Eğer satışınızı sebze ve meyve üzerine gerçekleştirecekseniz bu ürünlerin üretimini kendiniz üretmeniz halinde elinize kalacak para tamamen kendinizin olur. Ancak bir toptancı ile anlaşacaksanız yine tek bir firma üzerinde takılıp kalmadan hem fiyat araştırması hem de kaliteli ürün araştırması yapmalısınız.

Pazarlarda gıda ürünü olarak; domates, biber, patlıcan, soğan, patates gibi sebzeler, karpuz, çilek, muz, kavun, armut gibi meyveler, baharat çeşitleri, yeşillikler gibi ürünler satabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri mevsimine göre tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin üretimini kendiniz yapmanız halinde her mevsime uygun ürün üretimi yapmanız gerekecektir.

Tekstil ürünü olarak; bebek kıyafetleri, bay ve bayan giyim, ayakkabı, çanta, takı toka aksesuarları gibi ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Eğer uygun bir tedarikçi bulursanız bay ve bayan giyimi aynı anda satışa sunabilir ve artı bir kazanç sağlayabilirsiniz. Eğer giyim üzerine pazarcılık yapacaksanız deneme kabinini tezgahta bulundurmayı unutmayın.

Diğer malzemeler; ucuz ama kaliteli makyaj malzemeleri, ev için gerekli tabak, tencere, plastik eşyalar gibi zücaciye ürünleri, kumaş, yastık kılıfı ve yorgan gibi ürünler de satabilirsiniz. Kumaş parçaları satmak için herhangi bir tezgah kurulumu yapmanıza bile gerek kalmadan yerde satış yapabilirsiniz.

İyi Bir Pazarcı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Aşağıda vereceğimiz işlemleri uygulamanız halinde iyi bir pazarcı olabilir ve kazancınıza kazanç katabilirsiniz.

 • İyi bir pazarcı olmak için ilk adım güler yüzlü olmaktan geçer. Müşteriler ile göz temasını elden bırakmamalı ve onları asla tersleyici bir harekette bulunmamalısınız. Sorularına net cevaplar vermeli ve sabırlı olmalısınız. 
 • Pazarcılık yorucu bir iş olacaktır. Eğer açık bir pazarda tezgah kurmuşsanız iklim koşulları üzerinizde etki yaratacaktır. Bu konuların hepsini göz önünde bulundurmalı ve olabildiğince tedarikli bir tezgah kurmalısınız. 
 • Diğer pazarcı arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişimi iyi tutmanız sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Bir şeye ihtiyacınız olduğunuzda veya acil bir yere gitmeniz gerektiğinde sizin yerinizi tezgahınızı idare edebilir.
 • Eğer gıda sektörü üzerine satış yapacaksanız ürünlerinizin taze ve kaliteli olmasına dikkat edin. Aralarında çürükleri var ise bunları sürekli olarak kontrol etmeli ve içlerinden ayırmalısınız.
 • Müşteriler ile empati kurun. Sonuçta siz de pazarcılığa başlamadan önce bir müşteriydiniz ve diğer yerlerde hala onlar gibi birer müşterisiniz. Ne hissettiklerini anlayın ve size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de karşınızdaki kişilere o şekilde davranın.

Pazarcılık yapmak için kiralama işlemleri ve pazar yeri almanın şartları bu şekildedir. Bu adımları izleyerek siz de iyi bir pazarcı olabilirsiniz. Bol kazançlar. 🙂

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış.

Önemli mi?*