Dükkan Açmak

Pazar Yeri Satın Alma veya Kiralama Şartları

Pazar Yeri Satın Alma veya Kiralama Şartları

Pazar esnafı olarak belirli semt pazarlarında satış yapmak isteyenlerin, pazar yeri satın alması ya da kiralaması gerekmektedir. Resmi olarak işlemleri yaptıktan sonra satışını yapacağınız ürünlere karar vermeniz gerekiyor. Tabi pazar yeri almak ya da kiralamak için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Yola bir iş planı hazırlamak ile başlayabilirsiniz. En çok satan ya da en çok kar marjı elde edebileceğiniz ürünlerin satışını yapmak için sektörel bir araştırma yapmanız gerekiyor. Konu ile ilgili tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Pazarda Satış Yapmak İstiyorum

Düşük sermaye ile yapılacak işlerin başında pazarcılığı saymak mümkün olacaktır. Pazarda satış yapmak eskimeyen iş kolları arasında yer almaktadır. Çünkü semt pazarları hala cazibesini kaybetmemiştir. Yerini büyük alışveriş merkezleri almaya çalışsa da halkımız semt pazarlarından vazgeçemiyor. Her fiyattan, her keseye ürünün bulunabileceği pazarlarda mevsime ait ürünleri rahatça bulabilirsiniz. Satıcılar ürünleri dışarıdan temin edebileceği gibi, kendi imal ettiği ve ürettiği ürünleri bu pazarlarda da satabilir. Tabi satış oranları artırmak isteyenlerin de etkili pazarlama taktikleri uygulamaları gerekiyor.

pazarda-satış-yapmak-istiyorum

Pazarda Satış Yapmak İstiyorum

Pazara gittiğimizde esnafın gel abla gel şeklindeki söylemlerine tanık oluruz. Pazarlar samimi ortamlardır. Buna rağmen pazarda satıcılık faaliyetleri yapmak isteyenlerin de, seyyar satıcılıkta olduğu gibi, izinli olarak çalışması ve kendilerine pazar yeri temin etmeleri gerekmektedir. Aranan şartları taşıyanlar pazar yeri satın alabileceği gibi, yer almış ancak satış faaliyeti yapmayan kişilerden de bu yerleri kiralayabilirler. Seyyar satıcılıkta kazandıran 10 sektör isimli içeriğimizden detaylı bilgi alarak bu alanda da faaliyet gösterebilirsiniz.

Pazarda Satış Yaparak Ne Kadar Kazanırım?

Pazarda satış yapmak meşakkatli işlerden bir tanesidir. Bir dükkanınız olmasa da sattığınız ürünleri koymak için bir depoya ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanı sıra bazı semtlerde pazarlar kapalı olurken, bazı şehirlerimizde hala açık pazarlar bulunmaktadır. Yazın sıcaktan, dukkanacmak.com kışın da soğuktan uzun çalışma saatleri sebebi ile etkilenen pazarcı esnafının hakkı ödenmez. Bu meşakkate rağmen halk arasında en çok merak edilen konu, satış yapılarak para kazanılıp kazanılmayacağıdır. 

Esnafların da işi zor. Basında çok sık rastladığımız haberlerden bir tanesi üretim yerinden hale gelen ürünlerin, yol boyunca bir kısmının ziyan olması. Üreticiden düşük fiyata ürün alan hal çalışanlarının pazarcı esnafına ürünleri yüksek meblağlarda satması. Hali ile pazarlarda fiyatların el yakması durumu ile çok sık karşılaşılmaktadır. Bu işten kar elde etmek bulunulan sektöre göre farklılık gösterecektir.

4,5 metre kare bir alan için günlük 60 TL kira ödediğinizi farz edelim. Bu alanda 4 çeşit ürün satabilirsiniz. Her üründen de 100 kilo olduğu farz edersek 400 kilo ürününüz bulunacaktır. Satış yapacağınız ürünlerin meyve, sebze vs. olması durumunda çürük çıkma olasılığı da söz konusu olmaktadır. Bu oranı da yüzde 10 olarak farz edersek, ürünlerin ancak yüzde 90′ ını satabilirsiniz. Bu ürünleri 1 TL’ den almış olsanız 400 TL para ödemiş olmanız gerekiyor.

Yüzde 10′ u çürüdüğü için geriye 360 kilo ürün kalır. Bu ürünleri 2 TL’ den satsanız 720 TL elde edersiniz. Masrafları düştüğümüzde ise kazanacağınız tutar 300 TL olacaktır. Ancak farklı ürünlerde satış yapılarak elde edilecek olan kar marjı  tabi ki farklı olacaktır.

pazarda-satış-yaparak-ne-kadar-kazanırım

Pazarda Satış Yaparak Ne Kadar Kazanabilirim?

Pazarda Tezgah Açmak

Pazar, ülkemizde süregelen bir kültürdür. İnsanlar için ise kendi el emeklerini satacakları bir platform olduğu için önem kazanmaktadır. Ayrıca bu işe bir meslek olarak da bakmak gerekecektir. Çünkü pek çok vatandaşımız geçimini bu meslekten sağlamaktadır. Tabi ki yukarıda kaba bir hesapla gelir belirledik. Ancak bulunulan bölgeye, satılan ürüne göre elde edilecek tutar farklık gösterecektir.

Tabi satış yapılan malların da kaliteli olması gerekiyor. Pazarlar her bütçeden insanın rahatça alışveriş yapabileceği yerlerden olmaktadır. Ancak hiç kimse çürük ürüne para vermek istemeyecektir. Pazar esnafının bu konuda farklı uygulamaları bulunmaktadır. Örneğin bazı esnafımız müşterilere bu ürünleri seçtirirken, bazıları seçtirmek istemez ve kendileri ürünleri verir. Bu uygulamaların haklı tarafları vardır. Kimseyi zan altında bırakmak doğru olmayacaktır.

Akşam pazarı adı verilen bir kavram var pek çoğumuz biliriz. Pazar tezgahları toplanmaya yakın ürünler daha ucuza satılır. Bazıları bu şekilde ürünlerin seçildiğini düşünse de, düşük gelirli aileler genelde bu yönteme başvurur. Pazar esnafı olmak gerçekten zor. Çünkü her gün pazara çıkmayan bir esnafın özellikle yiyecek ürünleri satması risklidir. Ürünlerin bozulması, çürümesi söz konusu olacağı için, esnafın parası çöpe de gidebilir. Her ne olursa olsun kaliteden ödün vermemek de öncelikli hedef olmalıdır. Bir milyoncu japon pazarı açarak da ürünlerinizi satabilirsiniz.

İşin teorik kısmından çok pratik kısmı da önemlidir. Satış politikalarını bilmeli ve doğru bir şekilde uygulamalısınız. Halk arasında bir kanaat vardır. Öne güzelleri dizmiş, arkası çürük derler. Tüketici gerçekten ürünün çürük olduğunu görürse size itimadı kalmayacaktır. Bu sebeple müşteri ilişkilerinizi de hat safhada tutmanız gerekiyor. Nasıl ki seyyar satıcılar için bir takım düzenlemeler getirilmiş ise, artık pazarcı esnafı için de belediyeler tarafından belirli düzenleme ve denetlemeler yapılmaktadır.

Pazar Tezgahı Satın Almak ya da Kiralamak

Artık pazarlarda da kara düzen bir sistem yok. Her işte olduğu gibi pazarcılığın da usulleri var. Ürettiği ürünü pazara getirip, gözüne bir yer kestirip satış yapmak mümkün değil. Pazarları düzenleme yetkisi tamamen belediyelerin elinde bulunmalıdır. Satış yapacak olan kişinin ise kendisine bir yer tahsis etmesi gerekmektedir. Bu tahsis kiralama ya da satın alma usulleri ile olabilmektedir. Şayet pazar yeri belediyeye bağlı ise, belediyeden kiralama yapılmalıdır.

Belediyeler zaman zaman pazar yerlerini satışa çıkarmaktadır. Genel olarak ihale yöntemi kullanılsa da satış elden de yapılabilmektedir. Belirli bir meblağ karşılığında ki bu meblağ genelde yüksek tutarlar olmaktadır pazar yeri satın alınabilir. Aldığınız bu yerde kendiniz faaliyet göstermeyecek dahi olsanız, kiraya vererek gelir elde edebilirsiniz. Açık ya da kapalı pazarlarda kiralama usulleri farklılık göstermektedir. Pazarların açık ya da kapalı olması tamamen belediyenin tercihlerine göre değişmektedir. 

Açık pazarlar oldukça nostaljiktir. Ancak soğu hava şartlarında hem satıcılar, hem de müşteriler için durum oldukça zor olmaktadır. Fakat kapalı pazarlar daha emniyetlidir. Ancak çok fazla insan girip çıktığı için hava sirkülasyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Yani özetle satın alma ya da kiralama işleri tamamen belediyelerin kontrolünde yapılmalıdır. Konu ile ilgili daha detaylı  bilgi almak için bağlı bulunduğunuz belediyelere gidebilirsiniz.

pazar-tezgahı-satın-almak-yada-kiralamak

Pazar tezgahı satın almak ya da kiralamak

Pazaryeri Nasıl Kiralanır?

Pazarda satış yapmak için belirlenmiş olan bir mevzuat bulunmaktadır. Satış yeri ve satışı yapılacak olan ürünlerin belirlenmesi tek başına yetmez. Satış yapacak olan kişilerde de aranan şartlar vardır. Bu şartları aşağıda sizler için sıralayacağız.

  • Şahısların vergi mükellefi olması gerekiyor.
  • Ayrıca ilgili esnaf ve sanatkarlar odasına da kayıtlı olmak gerekmektedir.
  • Belediye tarafından uygun görülen gıda ya diğer ürünlerin satışı yapılır. Genel olarak sebze pazarı ve giyim pazarı olarak adlandırılan farklı alanlar da bulunabilir.
  • Yer kiralamak amacı ile daha evvel belediye tarafından hazırlanan sözleşmenin iptal edilmemesi yönünde karar verilmelidir.
  • Kendi üretimini yapan şahısların Tarım Bakanlığı sistemlerine kayıtlı olarak faaliyet göstermesi gerekmektedir. Yol kenarında satış yapmak için prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürleri inceleyerek yol kenarlarında satış yaparak para kazanabilirsiniz.

Pazarda satış yapılması ve yerlerin kiraya verilerek işletilmesi belediye encümeni tarafından verilecek olan kararla yapılmaktadır. Pazar yerlerinin işletilmesi konusu açık ve kapalı pazarlar için farklı olmaktadır. Açık pazarlarda şahıslara belirli yerler tahsis edilirken, kapalı pazarlarda kiralama usulü kullanılmaktadır. Belediye sınırları içerisinde ikamet eden şahıslar kiralama konusunda öncelikli durumda olmaktadır. Bir kişinin ise aynı pazarda iki adet yer alması ya da buralarda satış yapması mümkün olmaktadır. Aynı türden ürünlerin ise belirlenen yerlerde satışına izin verilmektedir.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış.