Patatesler Depoda Kaldı, Üreticiler Mutsuz

Patatesler Depoda Kaldı, Üreticiler Mutsuz
138 kez okundu.

Patates üreticisi her zamankinden daha umutsuz görünüyor. Hava sıcaklıkları bu illerde mevsimin üzerinde bir artış gösterdiğinden dolayı patateslerin ömrü kısalmaya devam ediyor. Patates üretim bölgesinde 500 bin ton patates halen depolarda bekliyor.

Ülkenin patates üretim merkezleri, en sıkıntılı dönemlerinden birini geçiriyor. Patates üretimi konusunda adından bahsettiren Niğde, Kayseri ve Nevşehir olmak üzere bu illerde gerekli olan pazar bulunamadığından dolayı patateslerde depolarda beklemeye alındı. Zaten ihracat konusunda yaşanan sıkıntılara birde hava durumu eklenince, patates üreticileri iyice perişan bir hale geldi.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar ise konu hakkında şunları söyledi “İlk dört günlük zamanın içinde Azerbaycan, Gürcistan, Suriye, Kuzey Irak bölgesine 100 bin tonluk patates sevki yapıldı. Elimizde kalan patates miktarının ise Mart ayının son zamanına kadar elimizden çıkmasını bekliyoruz. Ancak bu üç ilimizde halen depolarda bekleyen 500 bin tonluk patates bulunuyor.” Bünyan İlçesi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Okan Marzıoğlu ise “Depoda 500 bin tonluk bir patates kaldı. Sektör iflasını yaşamak üzere. Gürcistan’a ihraç ettiğimiz patatesler ise kapıdan geri döndü ve alımlar durduruldu. Küçük üreticiler ise bu tarz sorunlarla mücadele edemeyecek kadar güçsüzleşti. Üretici bu durumdan kazanamıyor. Ama tüketicilerde bu nedenle patatesi ucuza alamıyor. Bu tarz bir durumda ne yazık ki çiftçinin ayakta durması çok zor” diye konuştu.

Üretimde Devlet Kontrolü Şart TutulmalıBölgede büyük ölçekli olarak patates üretimi yapan bir firma ise, küçük ölçekli üreticilerin artık bittiğini bunun yerine büyük ölçekli olan üreticilerin kazanmaya başladığını söyledi. Özellikle firmanın bu olaya olan yorumu, küçük üreticilerin bu durumda olmasının nedeninin kaliteli tohumlar kullanmadıkları yüzünden olduğunu belirtti. Aynı zamanda tercih sebebi olmanın da önemli bir konu olduğunu belirten firma, doğru bir çalışma düzeni oluşmadığından dolayı bu tarz bir sorunun içinde bulunuyorlar ifadelerini kullandı.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar ise, uzun zamandan beri fiyat artışı konusunun hep aynı olduğunu bugün bile zarara neden olacak şekilde fiyatların bulunduğunu belirtti. “kısaca bu durumu anlatmak gerekirse, çiftçi 40 kuruşa mal ettiği bu patatesi 25 ile 30 kuruş arasında satmak zorunda kalıyor. Bu durum ise üretim maliyetinin bile karşılanmasına neden olmuyor. Bu sorun her geçen gün biraz daha büyüyerek çiftçinin zayıflamasına ve ekim yapamaz hale gelmesine neden oluyor. Bu görüntüler ise bir sonraki üretim dönemine haliyle yansıyor. Üründeki bu düşüşler Nevşehir’de de geçerli durumda. Çiftçiler patatese bu yıl içinde kilo başına 35 ile 40 kuruş arası harcadı.”

Patates alanında ihracat konusunda da bazı sıkıntılar mevcut. Gürcistan, Irak ve Suriye gibi pek çok ülkede ihracat konusunda sıkıntılar bulunuyor. Bu ülkelere alımlar durduruldu ve şuanda patatesler halen bekletiliyor. Bunun yanında bölgeler riskli bulunduğundan dolayı, şoförler bile bu alandan geçiş yapmak istemiyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git