Otomotiv Satışında Ciddi Azalma Meydana Geldi!

Otomotiv Satışında Ciddi Azalma Meydana Geldi!
678 kez okundu.

İç pazarda vergilerin etkisi ile pek çok ürünün satışlarında azalma meydana geldiği belirtilmekteydi. Bilindiği üzere ülkemiz de özellikle araçlar için uygulanmakta olan vergiler neredeyse yüzde yüz seviyesindedir. Bu sebepten dolayı otomotiv satışlarında giderek azalma meydana gelmekteydi. Vergilerin yükselmesinden dolayı otomotiv satışında ciddi azalma meydana geldi.

İç pazarda ki otomotiv satış rakamları ele alındığında Mayıs ayında hafif araç ve toplam otomobil satışlarının yüzde 9 azaldığı görüldü. Buna göre otomotiv satışları iç pazarda ciddi miktarda azaldı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarının ortalamasına bakıldığında ise her ay otomobil satışlarının yüzde 8,57 oranın da azaldığı görülmektedir. Otomobil satışlarının azalmasında ki temel sebebin vergi miktarlarından olduğu belirtilmektedir.5 ayda 317 bin satış yapıldı

Vergilerden dolayı otomotiv satışında ciddi azalma meydana geldi. İlk beş ay verilerine bakıldığında her ay otomobil satışlarında yüzde 8,57’lik bir azalma meydana geldiği görülmektedir. İlk beş ayın toplam verisine bakıldığında yurt geneli toplam 317 bin araç satışı yapıldığı görülmektedir.

2016 yılının ilk beş ay verisine bakıldığında 347 bin araç satışı yapıldığı görülüyor. 2017 yılının ilk beş ayında 2016 yılına göre 30 bin araç satışının azaldığı belirtilmektedir. Her ay araç satışlarının azalması ile önümüzde ki yıllarda vergiye indirim gelmediği sürece araç satışlarında ciddi bir azalmanın meydana gelmesi beklenmektedir.

Benzin ve LPG’ye ek olarak elektrikli çalışan araç ile hibrit ile çalışan araç satışlarında da giderek artış olduğu görülmekte olup benzin ve LPG’nin ilerleyen yıllarda bitecek olmasından dolayı piyasa da hibrit ve elektrik ile çalışan araçların sayılarında artış bekleniyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git