Organik Tarım’da Zirveye Gidiyoruz

Organik Tarım’da Zirveye Gidiyoruz
804 kez okundu.

Türkiye’de yerli ve yabancı olarak yatırım yapan kobiler fırsat bulduğu alanlarda bütçelerini değerlendirerek yatırımlarını katlamaya çalışmaktadır. Bu sayede yatırım yapan kobiler kazanç elde ettiği gibi yine ülke ekonomisine de destek sağlamaktadır. Son yıllarda en hızlı büyümeyi yapan sektörlerden bir tanesi organik tarımdır. Öyle ki organik tarım’da zirveye gidiyoruz.

Ülkemiz de yapılan organik tarım ile Avrupa ve Asya olmak üzere dünyanın dört bir yanına en gelişmiş ülkelere organik tarım ile elde edilmiş olan ürünlerin ihracatı yapılmaktadır. Bu sayede kobilerin kazançları giderek arttığı gibi ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlamaktadır. Organik tarım’da zirveye doğru gittiğimiz gibi pek çok sektörde de hızlı bir gelişme olduğu görülmektedir.GDO’suz üretim yapılıyor!

Bilindiği üzere pek çok gelişmiş ülkeler de ürünlerin hızlı bir şekilde gelişmesi, olgunlaşması ve başka ülkelerden meyve, sebze ithal edilmemesi için GDO’lu olarak üretimler yapılmaktadır. Türkiye’nin tarım alanları çok gelişmiş olduğu için pek çok nokta da GDO’suz üretim yapılmaktadır.

Buna göre yurt dışı ülkelerine organik tarım ile elde edilmiş meyve ve sebze ihracatı yapıldığı gibi yine Japonya’ya meyve suyu, Almanya’ya makarna, Dubai’ye tavuk ihracatı yapmakta olan pek çok girişimci ve kobi bulunmaktadır. Girişimciler, üreticiler ve kobiler sayesinde organik tarım’da zirveye gidiyoruz.

Türkiye’de organik tarım tarihine bakıldığında 1984 yılından beri çalışmalar olduğunu ancak son yıllarda organik tarımın ciddi bir oran ile geliştiği görülmektedir. Şu anda organik tarım pazarının 500 milyon dolara kadar ulaştığı belirtilmekte olup bu gidişat ile pazar rakamının milyar dolarlara kadar çıkabileceği tahmin edilmektedir. Organik tarım’da zirveye doğru gidiyoruz ve bu yolda Türkiye büyük bir yol kat etti.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git