Yeni İş FikirleriMaddi Yardım

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı (2.852 TL Maddi Yardım) 2022

2022 Eylül Ayı SED ödemeleri bekleniyor..

Kimler SED Yardımından Yararlanabilir?

Yoksulluk sınırının altında yaşam süren aileler Sosyal ve Ekonomik Destek Paketi’nden faydalanabilmektedir. Okuyan Öğrencilere SED Yardımından yararlanma koşulları genel olarak şu şekildedir:

 • Bakıma muhtaç kararı verilip sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve bu yardımı aldıklarında ailesi ya da yakınlarının yanına yerleştirilebilecek çocuklar,
 • Ekonomik yetersizlikten dolayı bu yardımı almamalarında bakıma muhtaç duruma düşecek olanlara destek sağlanarak ailesi ya da yakınlarınca bakılabilecek çocuklar,
 • Yaş sınırını bakıma muhtaç iken tamamlatan, bu yüzden sosyal hizmet kuruluşlarından ayrılmak zorunda olup meslek edindirme kurslarına giden ya da koruyucu aile yanından ayrılan bir iş ve meslek edinemeyip yardım almadıklarında muhtaç duruma düşecek olan gençler,
 • Afete maruz kalan, kalıcı ya da geçici kaza geçirip kendisine ve ailesine bakamayan bireylerin tüm çocukları yardımlardan yararlanabilir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal ve Ekonomik Destek Paketi başvurusu için 2 ayrı yöntem bulunmaktadır.

SED Yardımı Başvurusu yöntemleri şunlardır:

 1. E-devlet üzerinden başvuruda bulunmak,
 2. Aile, Çalışma ve Sosyal İşler İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Müdürlüğüne başvuruda bulunmaktır.

SED Yardımı e-Devlet Başvurusu

SED yardımına başvuruda bulunmanın yöntemlerinden ilki e-devlet üzerinden yapılan başvurulardır. E-devlet üzerinden başvuruda bulunabilmek için e-devlet şifrenizin olması gereklidir ve şifreniz yok ise PTT şubelerinden başvuru yaparak şifrenizi edinebilirsiniz. Şifre alımı için başvuru ücreti 4 TL’dir. Şifrenizi aldıktan sonra (veya şifreniz var ise) TC kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet SED yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

SED Yardımı Ücreti Ne Kadar?
Okuyan Öğrencilere SED Yardımı e-Devlet ön başvurusu

Sisteme girince, yukarıdaki sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘’Yeni Başvuru’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki sayfa sizi karşılamaktadır.

SED Yardımı Ücreti Ne Kadar?
Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?

Bu sayfada, SED yardımının ne olduğu, başvuruların nasıl değerlendirildiği, ekonomik desteğin bir maaş olmadığı, yararlanan ailelerin ve çocukların sıklıkla izlendiği, yardımların haciz edilip edilmediği ve cezai işlemler hakkında bilgi verilmektedir. Buradaki bilgilendirme yazısını okuyup kabul ederek devam et butonuna tıklamalısınız.

Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?
Sosyal Ve Ekonomik Destek Hizmeti

Daha sonra karşınıza kişisel verilen hakkında kısmındaki izin belgesi çıkmaktadır. SED başvurusunun değerlendirilmesine ilişkin kişisel veri sorgulama ve araştırma izin bilgisini okuyarak, aşağıdaki kutucu işaretlemeniz ve devam et butonuna basmanız gerekmektedir.

Kimlik ve iletişim bilgileri kısmında, kimlik bilgileriniz (Anne-baba adı, doğum yeri, doğum tarihi vb.) ve iletişim bilgileriniz (adres, il, ilçe, mahalle/köy, telefon numarası) yer almaktadır. Gerekli alanları doldurarak devam et butonuna basmalısınız.

EDİTÖR TAVSİYESİ
Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?
Öğrenciye Sed Yardımı

Burada ise karşınıza başvuruya esas bilgiler çıkmaktadır. İstenilen bilgiler şu şekildedir:

 • Başvuru yapan kişinin yakınlık durumu
 • Haneye giren aylık toplam gelir
 • Gelirlerin ayrıntılı belirtilmesi
 • Ailede 18 yaşın altındaki çocuk sayısı
 • Başvuru gerekçesi

Bu bilgileri doldurduktan ve devam ettikten sonra hanede bulunan çocuk sayısını yazıp bilgileri girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SED Yardımı Aile Sosyal İşler İl Müdürlüğü/Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden Yapılan Başvuru

Sosyal ve Ekonomik Destek Paketi başvurusunda bulunmak için ilgili kurumun müdürlüğüne dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçede yer alan bilgiler arasında çocuk sayısı, maaş bilgileri, destekten yararlanma gerekçesi olmalıdır. Dilekçeniz ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal İşler İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ön görüşme için gitmeniz gerekmektedir. Ön görüşme neticesinde yardım almanızda herhangi bir sakıncalı durum görülmediği zaman sizden belirli belgeler istenerek başvurunuz alınmaktadır.

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusunda Gerekli Evraklar

SED yardımı başvuru belgeleri şunlardır:

 • TC kimlik belgesi,
 • Sağlık raporu (kalıcı ya da geçici sağlık nedeni ile başvuruda bulunuluyor ise),
 • Başvurusu yapılan öğrencilerin öğrenim belgesi,
 • Gelir belgesi/gelir belgesi yok ise İŞKUR kayıt belgesi,

Yukarıdaki belgeleri ilgili müdürlüğüne teslim ettikten sonra başvurunuz onaylanır ve SED yardımı almaya başlanabilir.

Geliri olmayan öğrenciler burs desteği dışında kredi çekerek işlem yapmak istemektedir. Bunun için geliri olmadan öğrenci kredi geliri olmayan öğrenci kredi çekebilir mi? Öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Ücreti Ne Kadar? 2022

Alınan SED yardımlarının ücretleri, öğrencinin öğrenim gördüğü okula, hanedeki çocuk sayısına vb. nedenlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bir ailede SED yardımından maksimum 2 çocuk faydalanabilmektedir. 2022 SED yardım tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

SED için Eğitim GrubuDestek TutarıDestek Oranı
Okul öncesi eğitimi alan çocuk için1.584,61 TL%60
İlköğretimde öğrenim gören çocuk için2.376,92 TL%75
Ortaöğretimde öğrenim gören çocuk2.535,38 TL%80
Ortaöğretim seviyesinde olup öğrenimine devam edemeyen çocuk1.584,61 TL%65
Yüksek öğretime giden2.852,31 TL%90
Sosyal yardım kuruluşundan ayrılan1.267,69 TL%40
SED Yardımı Miktarları 2022 TEMMUZ-ARALIK

Yukarıdaki destek tutarları, memur maaş endeksi ile doğru orantılıdır. Bundan dolayı tutarlar her yıl değişmektedir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Ödemesi Kaç Günde Sağlanmaktadır?

SED yardımı başvurunuz onaylandığından itibaren ödeme almaya başlayabilirsiniz. Hangi tarihler arasında alınabilir olduğuna dair resmi açıklama bulunmamaktadır. Her ayın 10’u ile 20’si arasında ödemeler yatmaktadır. Pandemi dolayısıyla ödemelerin gecikmesi söz konusudur. e-Devlet üzerinden SED öğrenci yardımı sorgulama yapılabilmektedir. SED başvurunuzun onay durumunu öğrenmek için e-Devlet sistemine giriş yaparak sosyal ve ekonomik destek ödeme bilgileri sorgulama işlemini yapabilirsiniz. 

Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?

Öğrenim gören gençlere bazı kurum ve kuruluşlar yardım etmektedir. Öğrenimi destekleyen kurumlar şu şekildedir:

 • Sosyal yardım ve dayanışma fonları
 • Vakıf bursları
 • Dernek bursları
 • KYK bursu veya kredisi
 • Okuldan alınan başarı bursu
 • Meslek kuruluşlarından verilen hibeler ve destekler

SED Yardımı Kaç Ay Verilir? 2022

Sosyal yardım olarak nitelendirilen SED, maaş olarak verilmemektedir. Okul çağındaki çocuğun/gencim ihtiyaçlarının giderilmesi için verilmektedir ve bundan dolayı SED yardımı geçicidir. Yardım alan bir kişi, eğer ekonomik durumunu düzeltir ve kendine bakabilecek duruma gelirse yardımı kesilmektedir. Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımını alan çocuklar, en geç üçer aylık sürelerde izlenmektedir.

SED Ödemesi Ne Zaman Hesaba Geçer?

SED ödemeleri başvuru yaptıktan sonra hak sahibi olan kişiler her ayın 15 ve 20 arasında SED ödemelerini alabilirler. Hesaba yattıktan sonra paranızı çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu