Dükkan Açmak

Öğrenciyim Param Yok Diyene 7 Farklı Para Bulma Yöntemi (GÜNCEL)

Öğrenciyim Param Yok Diyene 7 Farklı Para Bulma Yöntemi (GÜNCEL)

Öğrencilik dönemlerini hayatımızın en zor evresi olarak tanımlayabiliriz. Gurbetliğin ve parasızlığın sınıra dayandığı günlerdir. Üniversite öğrencileri için iş fikirleri ve ticaret işleri de bulunmaktadır. Gerek çalışarak gerek diğer yollar ile geçiminizi sağlamak durumunda kalabiliyorsunuz. Paranın hayati değer taşıdığı öğrencilik günlerinde ben de yeni mezun bir öğrenci olarak sizlere para bulma yöntemlerini anlatacağım. İçeriğimi inceleyerek hem okula gidip hem de nasıl para bulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Öğrenciyim Nasıl Para Kazanabilirim?

Öğrencilik; hayatın hem en güzel hem de en sıkıntılı dönemleridir. Bir yanın çalışmamanın verdiği ‘ekmek elden su gölden’ yaşantısı için mutlu olurken, bir yanın da yaş geçtiği için aileden para isteyememenin burukluğunu yaşamaktır. Üniversite öğrencilerinin üzerinden bu konuya devam etmek gerekirse, tam hayatın özgürleştim diye sevindiğin dönemlerinde para sıkıntısı yüzünden dilediğin gibi yaşanmıyor. Bu durumda da  hem para kazanıp hem de eğitiminizi sürdürmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu da size hem iş hayatında deneyim kazandırıyor hem de para idare et meyi öğreniyorsunuz. Öğrenciye senetle telefon verilir mi? inceleyebilirsiniz.

Öğrenciyim Nasıl Para Kazanabilirim

Öğrenciyim Nasıl Para Kazanabilirim?

Hem okuyup hem çalışmak öğrencileri biraz memnun etmez. Bu durum o anlık her ne kadar üzse de ileride büyük bir avantaj olarak sizlere geri dönecektir. Çünkü ileride iş hayatına tamamen atılmak zorunda kalacaksınız ve üniversite dönemlerindeki gayretleriniz mülakatçıların gözünden kaçmayacaktır. Deneyimleriniz sebebi ile rakipleriniz arasında bir tık daha önde olabileceksiniz demektir. Biz sizler için para bulabileceğiniz yöntemleri araştırdık. Bu yöntemler sayesinde eğitiminize ara vermeden paranızı kazanabilir ve geçiminizi sağlayabilirsiniz. Sizin suçunuz yok arkadaşlar. Gençliğinizin baharında bizleri çalışmaya zorlayan hayat ve sistem utansın. 🙂

1- Özel Ders Verebilirsiniz

Bu yöntem daha çok üniversite öğrencilerini parasızlıktan kurtaran bir yöntem olacaktır. Çünkü lise öğrencilerinin ders verebilecek kadar bilgi deneyimi olmamakla beraber ailelere yaşlarının küçüklüğü sebebi ile çok güven arz etmezler. Üniversite öğrencisiyseniz hayatınıza birçok bilgi katıp, birikim yapıp gelmişsiniz demektir. Üniversite insanların kendilerini geliştirebilecekleri, çeşitli etkinlikler ile toplum içinde bir adım önde olabilecekleri ve yetişebilecekleri en mantıklı kurumdur. Neden bilgilerinizi kendinize saklayasınız ki? Bilgi birikimleriniz sayesinde para kazanmaya ne dersiniz? Geliri olmayan öğrenciye kredi çıkar mı?

Özel Ders Verebilirsiniz 

Özel Ders Verebilirsiniz

İlginiz ve aşırı bilginiz olan, kendinizi başarılı hissettiğiniz bir dersi başkalarına aktararak para kazanabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gerekenler çok kolay. Gerek okul içine gerekse dışarısı için ilan verebilirsiniz. Doğru yerlere ilan vermeniz halinde ihtiyacı olanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Özel ders vererek oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz. Özellikle de büyük şehirde yaşıyorsanız. Bu işte profesyoneller ücreti makul tutmamalarından dolayı öğrenciler bu tarz ders veren kişilere yönelmektedir. Sonuçta ‘açın halinden tok anlamaz’ öyle değil mi? 🙂 Bu sebeple de para kazanma şansınız oldukça artacaktır.

2- Blog Hesabı Oluşturarak Para Kazanabilirsiniz

Üniversitede yapılacak güzel ve zevkli işlerden biri de blog hesap oluşturmak olacaktır. İlk olarak kendinize, ister kendi adınıza isterseniz de bir rumuz adı ile hesap oluşturun. Daha sonra bu işin ilgi alanını belirleyin. Kendi bölümünüz üzerine, hobi alanlarında ve daha birçok şekilde düşüncelerinizi en güzel biçimde karşı tarafa aktarın. Bu iş size hem para kazandıracak hem de gelişiminize oldukça fayda sağlayacaktır. Blog hesap açıp düşüncelerinizi yayıp beğeni  kazanmak öz güveninizi de üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Hem eğlenip, hem saygınlık kazanıp bir yandan da gelir elde etmek kimin hoşuna gitmez ki?

Blog Hesabı Oluşturarak Para Kazanabilirsiniz 

Blog Hesabı Oluşturarak Para Kazanabilirsiniz

Bu işte en önemlisi biraz sabırlı olmaktan geçer. Blog hesabınızı açar açmaz direk para kazanamazsınız. Kendinizi ve yazdıklarınızı insanlara tanıtmak için birtakım çaba sarf etmeniz gerekecek ve bu işin zaman alacağını bilmeniz gerekmektedir. Her kesime hitap edecek şekilde yazılar yazarsanız, okuyucu kitleniz de o yönde artış gösterecek ve doğru orantılı olarak fazla para kazanacaksınız demektir. Henüz hayata tamamen atılmamışken böyle zevkli işlerle uğraşın. Okul bittikten sonra bu işlerle uğraşmaya ve işin zevk kısmına bakmanıza fırsatınız kalmayabilir.

3- Arkadaşlarınıza Ders Notu Satın

Bu yöntemi sizlere kesinlikle önermek istemezdim ama paraya çok ihtiyacınız var ise bunu yapmak zorundasınız. Zaten bu yöntemi kullansanız da sizin durumunuzda olmayanların not alacağını sanmıyorum. Her okulda olduğu gibi sizin okulunuzda da zengin kesim öğrenciler olacaktır. Bu arkadaşlar tamamen hayatın zevkli kısmını yaşayan ve sefasını süren kısımda kalmaktadır. Sınav zamanlarına yakın okuduğunuz bölüm dersleri ile ilgili notlar hazırlayıp ihtiyacı olanlara belirli bir miktar para karşılığında satabilirsiniz. 

Arkadaşlarınıza Ders Notu Satın 

Arkadaşlarınıza Ders Notu Satın

4- Arkadaşlarınızın Ödevlerini Yapın

Para kazanabileceğiniz bir diğer yol da para karşılığı ödev yapmak olacaktır. Okuldan verilen ödevleri zamanında yetiştiremeyip veya diğer faaliyetlerden vakit bulamayıp ya da yapmaya canı istemeyenler başkalarına para karşılığında ödevlerini yaptırabiliyorlar. Bu işten çok çok büyük kazançlar elde etmezsiniz. Ancak bir nebze olsun geçiminizi sağlamanıza yardımcı olabilir.

5- Küçük Çaplı İşlerle Uğraşın

Okulunuzu ve eğitim hayatınızı çok etkilemeyecek işler ile uğraşın. Bulunduğunuz bölgede evlere iş veren firmaları araştırın. Örneğin evde kına, nikah şekeri, çorap, kürdan, toka gibi paketleme işleri, davetiye katlama işleri ile uğraşabilirsiniz. Bunların yanı sıra evde süslü anahtarlıklar, hediyelik eşyalar, kokulu sabunlar, boncuk dizme, oyuncak kutulama gibi işler yapabilirsiniz. Bu gibi işler hem okulunuza engel olmaz hem de ek gelir sağlamanıza yardımcı olur. Boş vakitlerde yapacağınız bu zevkli işlerden firmanın inisiyatifine bağlı olarak aylık ya da performans karşılığı ücret kazanabilirsiniz.

Evde yapılacak paketleme tarzı işlerin dışında bir de çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Eğer çocuklara karşı bir sempatiniz var ise bu işi paraya çevirebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgelerdeki bakıcılık ilanlarını takip ederek gerek kendi kaldığınız evde gerekse kişilerin kendi evinde bu işi gerçekleştirerek güzel paralar kazanabilirsiniz. Çocuk bakıcılığının dışında yaşlı bakımı da üstlenebilirsiniz. Bu işler için part bakıcı arayan birçok aile bulunuyor. Bu ailelerin ilanlarını takip ederek ders saatlerinize göre işinizi ayarlama yapabilirsiniz.

6- Makale Yazmak

Bu işi yapan firmalar fiziki olarak çalıştırdığı elemanların dışında bir de evden çalışanlara ihtiyaç duyarlar. Fiziki çalışanların yol, yemek ve sigorta gibi masraflarını karşılamamak ve iş gücünü yükseltip aynı oranda maliyeti düşürmek adına evlere de iş göndermektedirler. Belirli bir firma ile anlaşarak verilen konular üzerinden sitelere makale yazarak da para kazanabilirsiniz. Bu iş için aylık olarak da ücret alabilirsiniz, yazdığınız kelime başına da.. Eğer kelime başına ücret alırsanız gelirinizi kendiniz belirlersiniz. Bu iş hem boş vakitlerinizi değerlendirmeniz için hem de gündemden haberdar olarak kendinizi geliştirmenize olanak vererek eğitim hayatınıza katkı sağlayacaktır.

Makale Yazmak 

Makale Yazmak

7- Kullanmadığınız Eşyaları İkinci Ele Satabilirsiniz

Bu iş sizin için sürekli gelir getiren bir iş olmayacaktır. Ancak zor anlarda ve paraya çok sıkıştığınız anlarda size gelir sağlayacak mantıklı bir iş olacaktır. Gerek giymediğiniz kıyafet ve ayakkabılarınızı gerekse işinize yaramayan teknolojik eşyaları satışa sunarak para kazanabilirsiniz. Bunun için LetGo, Dolap, Sahibinden, GittiGidiyor gibi ikinci el siteleri işinizi görmeye yardımcı olacaktır.

Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri

Üniversite öğrencileri için birçok yerde Part Time eleman arayan yerler bulunmaktadır. Özellikle öğrenci şehri diye adlandırdığımız geçiminin çoğunu öğrencilerin üzerinden geçiren yerlerde iş bulma olasılığınız çok yüksek olacaktır. Hem okuyup hem çalışabileceğiniz işleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  1. Bulunduğunuz bölgede part time işveren bir cafede garsonluk, baristalık, kasiyer, ya da karşılama personeli olarak çalışabilirsiniz. Firmalar ders saatlerinize göre çalışma saatlerinde ayarlamalar yapacaktır.
  2. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Kişilerin taleplerine bağlı olarak gerek kendi evinizde gerekse işverenin evinde çocuklarına bakabilirsiniz.
  3. Bulunduğunuz bölge tarıma elverişli ise bu yerlerde günlük çalışıp gündelik ücret alabilirsiniz. Örneğin Manisa’da okuyup üzüm toplamaya, Isparta’da okuyup elma toplama işlerine gidebilirsiniz. 🙂
  4. Erkek  öğrenciler bir sanayi ustasının yanına girebilir ve saatli olarak çalışabilir.
  5. Yine marketlerde veya Fastfood firmalarında part olarak da çalışabilirsiniz.
  6. Evden yapılacak olan işler de üniversite öğrencileri için gayet mantıklı olmaktadır.

Üniversite öğrencilerinin geçimini sağlamak için para bulabileceği yollara bunlar örnek verilebilir. Sizin de bu iş ile ilgili fikirleriniz var ise yorum bölümünde paylaşabilir, diğer arkadaşlara fikir olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.