Nevşehir Esnaf Tabelaları Türkçe Olacak!

Nevşehir Esnaf Tabelaları Türkçe Olacak!
530 kez okundu.

Ülkemiz de bilindiği üzere esnaflar tabelalarına, afişlerine ve panolarına dikkat çekici yazılar yazarak adeta Türkçe’yi katletmeye devam etmektedir. İl il yeni yapılan toplantılar sonucunda esnaflara uyarılar verilmekte ve tabelaların Türkçe olması konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Nevşehirde yapılan çalışmalar sonuç verdi ve görüşme sonucu Nevşehir esnaf tabelaları Türkçe olacak.

Kafe, restoran, bakkal, eğlence merkezi vb. gibi ticari amaç ile kurulmuş mekanlar gün geçtikçe Türkçe’den uzaklaşmakta ve isimlerini gençlerin dikkatini çekebilmek için belirlemektedir. Bunun önüne geçebilmek için Nevşehir Belediye Meclisi konu hakkında toplantı yaptı. Nevşehir Belediye Meclisi toplantısına tüm parti temsilcileri katıldı ve görüşme sonucu Nevşehir esnaf tabelaları Türkçe olacak kararına varıldı.Tabelalar Türkçe olacak

Türkçe’nin unutulmaması, yabancı kelimelerin yaygınlaşmaması ve Türkçe’nin katledilmemesi için Nevşehir Belediye Meclisi aldığı karar doğrultusunda Nevşehir içerisinde ticari amaç ile kuruluşmuş yerlerin isimlerinin yabancı değil Türkçe olmasın da karar kılındı. Buna göre Nevşehir esnaf tabelaları Türkçe olacak.

Türkçe kullanım zorunluluğu yaygınlaşıyor

Türkiye geneli yaygınlaşmaya başlayan bu çalışmanın diğer illerde de kullanılması gerektiği konusun da açıklamalar yapılarak tüm Türkiye geneli Türkçe’nin katledilmemesi ve esnafların tabelaların da yabancı kelime kullanmaması için yasakların çıkartılması istenmektedir. Gerekli yasakların çıkartılması ile esnafların zorunlu olarak isimlerini, tabelalarını, afişlerini ve panolarını Türkçe kelimeler ile değiştirmesi istenmektedir. Önümüzde ki süreçlerde diğer illerde de meclis toplantılarının yapılması ve konu hakkında görüşme yapılması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git