Dükkan Açmak

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

Nefes kredisi, ilk olarak geçtiğimiz yıl vatandaşlara sunulmuştu. Bu kredi türü kısa zaman içerisinde büyük ilgi görmüştü. Nefes kredisi kapsamında  vatandaşlar 200 bin liraya kadar kredi alabilme hakkına sahip olacak. Esnaf kredileri gerekli olan şartları taşıyan esnaflara verilmektedir. Esnaflar ise nefes kredisinin ne zaman verileceğini merak ediyorlar. Nefes kredisi veren bankaları, kredi başvuru sayfasını, şartlarını sizler için araştırdık.

Nefes Kredisi Başvuruları

Nefes kredisi için başvuruların başladığını belirtmek gerekiyor. Bu bağlamda 70 bin kişi için destek verilmesi bekleniyor. Özellikle işletme sahiplerinin içinde bulundukları maddi zorluklar, bu kredi türü yardımıyla birlikte sona erecek. 18 aya kadar vadeli olarak alınabilecek kredi türü için belirli bir tutar sınırlandırılması getirildi. Buna göre vatandaşlar, kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak istemiş oldukları maddi tutarları elde edebilecekler. Nefes kredisi 6 ay geri ödemesiz olarak vatandaşlara sağlanmaktadır. Aylık faiz tutarı ise %0.99 olarak belirlenmiş durumda. İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada ise projeye 100 milyon liralık bir bütçenin ayrıldığı onaylanmış oldu. Bu kaynakla birlikte 6 banka İTO üyelerine, tutarın 15 katı kadar, toplamda ise 1,5 milyar liralık bir kredi sağlamış olacak.

nefes-kredisi-başvuruları

Nefes kredisi başvuruları

İTO üyeleri, TOBB kredisini kullanabilmek için, belli adımlara göre başvuru işlemlerini gerçekleştirmeli. Buna göre ilk olarak oda merkezi, temsilcilikleri veya mobil hizmet aracıyla alınmış olan faaliyet belgesi alınması gerekiyor. Daha sonra ise belirlenen bankalar üzerinden müracaat yapılmış olacak. Buna göre kişinin kredi için uygun olup olmadığı belirlenecek. Vatandaşların başvurabileceği bankalar ise, Ziraat Bankası, Vakıf Katılım, Denizbank, Halkbank olacak. Bankaların almış olduğu toplam masraf ise 51 lirayı geçmeyecek.

Başvuru Şartları

Nefes kredisinden yararlanabilmek için, vatandaşların bazı şartlara sahip olması aranan şeyler arasında bulunuyor. İlk olarak KOBİ statüsünde bulunan kişilerin bu imkandan yararlanabilecekleri bildirilmiş durumdadır. Yıllık olarak 40 milyon TL altında cirosu bulunan işletmeler KOBİ statüsünde olarak değerlendiriliyor. Nefes Kredisinden faydalanabilmek için, TOBB’a üye oda ve borsalara üye olan kişiler yararlanabilir. Başvuru esnasında ise, ilgili yerden alınmış olan ve üzerinde nefes kredisi ibaresi geçen belge istenecektir.Aynı zamanda nefes kredisinden yararlanamayacak olan birimlerde bulunuyor. Bunlar arasında emlakçılar, eczaneler, döviz büroları, mali müşavirler bulunuyor.

Nefes kredisi başvurusu sırasında, kişinin vergi veya SGK borcunun olmadığını gösteren belge, nüfus cüzdanı fotokopisi, imza beyannamesi, yararlanıcı beyanı, son 2 yıllık döneme ait olan vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu, son 2 yıllık döneme ait olan hesap defteri ve varsa mal varlığı dökümü isteniyor. Bunlardan herhangi birinin eksikliği durumunda ise, başvurunun gerçekleştirilmesi mümkün olmuyor.

Nefes kredisi masraflarına baktığımızda ise, bankadan 250, KGF 250 TL, KGF komisyon tutarı gibi rakamların ortaya çıktığını görüyoruz. Buna göre örnek verecek olursak, eğer 100 bin TL oranında bir kredi kullanılırsa, nefes kredisi masrafları ile birlikte ödemeniz gereken toplam masraf tutarı 925 TL olacaktır. Bunun yanında verilecek olan kredi türünün en önemli özelliği ise, KOBİ’ lere 6 ay boyunca ödemesiz olarak sunulmasıdır. 6 ay süresince esnafımız yalnızca faiz ödemesi yapacak ve hiçbir şekilde ana para ödemeyecektir. 6 ay bitiminde faizle birlikte anapara ödemeleri de başlayacak ve 18. ayın sonunda borç bitecektir.

Nefes Kredisinde Kobiler Nelere Dikkat Etmeli?

Nefes kredisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Kredi üst limitinin 200 bin TL olduğunu söyledik. Dikkat edilmesi gereken nokta bu kredinin ticari bir kredi olduğunun bilinmesidir. Esnaflarımız şahsi amaç ve ihtiyaçları doğrultusunda bu krediyi kullanamaz. Ayrıca bu kredi yapılandırma amacı ile de kullanılamayacaktır. Herhangi bir borcun kapatılması için nefes kredisinin kullanılması yasaktır. Kredi Garanti Fonu, 6 Banka ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında yapılmış olan anlaşma neticesinde verilen bir kredidir. TOBB’ a bağlı olarak çalışan kobilere ayda 1 faiz ödeyecekleri şekilde verilmiştir. 6 ay ödemesiz olduğu için kredi vadesinin 18 ay olduğunu söylemek mümkündür. Faiz oranı ise yüzde 0,99′ dur. 

nefes-kredisinde-kobiler-neye-dikkat-etmeli

Nefes kredisinde kobiler nelere dikkat etmeli

Nefes Kredisi Veren Bankalar

50 bin TL ile 150 bin TL arasındaki krediler için bankalarla anlaşma sağlanmıştır. Bu bankalar şunlardır;

  • Vakıf Katılım Bankası
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Halkbank
  • Garanti Bankası
  • İş Bankası

Üçüncü nefes kredisi için bankalar tarafından herhangi bir anlaşma sağlanamamıştır. Sadece iki banka (Ziraat Bankası ve Denizbank ) nefes kredisi vermektedir.

TOBB, Oda ve Borsalar tarafından verilen karar neticesinde anlaşma sağlanan bankalar ile nefes kredisinin önümüzdeki dönemde de verileceği düşünülmektedir. Kobilerimiz düşük faizli krediler ile desteklenmeye devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.