Dükkan Açmak

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

Nefes kredisi, ilk olarak geçtiğimiz yıl vatandaşlara sunulmuştu. Kısa zaman içinde büyük ilgi gören bu kredi türünün, 2018 yılında da verilmesine kararlaştırıldı. Nefes kredisi kapsamında  vatandaşlar 200 bin liraya kadar kredi alabilme hakkına sahip olacak.

Nefes Kredisi Başvuruları

Nefes kredisi için başvuruların başladığını belirtmek gerekiyor. Bu bağlamda 70 bin kişi için destek verilmesi bekleniyor. Özellikle işletme sahiplerinin içinde bulundukları maddi zorluklar, bu kredi türü yardımıyla birlikte sona erecek. 18 aya kadar vadeli olarak alınabilecek kredi türü için belirli bir tutar sınırlandırılması getirildi. Buna göre vatandaşlar, kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak istemiş oldukları maddi tutarları elde edebilecekler. 2 Nisan tarihinde başlayan Nefes kredisi başvuruları 6 ay geri ödemesiz olarak vatandaşlara sağlanıyor. Aylık faiz tutarı ise %0.99 olarak belirlenmiş durumda. İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada ise projeye 100 milyon liralık bir bütçenin ayrıldığı onaylanmış oldu. Bu kaynakla birlikte 6 banka İTO üyelerine, tutarın 15 katı kadar, toplamda ise 1,5 milyar liralık bir kredi sağlamış olacak.

İTO üyeleri, TOBB kredisini kullanabilmek için, belli adımlara göre başvuru işlemlerini gerçekleştirmeli. Buna göre ilk olarak oda merkezi, temsilcilikleri veya mobil hizmet aracıyla alınmış olan faaliyet belgesi alınması gerekiyor. Daha sonra ise belirlenen bankalar üzerinden müracaat yapılmış olacak. Buna göre kişinin kredi için uygun olup olmadığı belirlenecek. Vatandaşların başvurabileceği bankalar ise, Ziraat Bankası, Vakıf Katılım, Denizbank, Halkbank olacak. Bankaların almış olduğu toplam masraf ise 51 lirayı geçmeyecek.Başvuru Şartları

Nefes kredisinden yararlanabilmek için, vatandaşların bazı şartlara sahip olması aranan şeyler arasında bulunuyor. İlk olarak KOBİ statüsünde bulunan kişilerin bu imkandan yararlanabilecekleri bildirilmiş durumdadır. Yıllık olarak 40 milyon TL altında cirosu bulunan işletmeler KOBİ statüsünde olarak değerlendiriliyor. Nefes Kredisinden faydalanabilmek için, TOBB’a üye oda ve borsalara üye olan kişiler yararlanabilir. Başvuru esnasında ise, ilgili yerden alınmış olan ve üzerinde nefes kredisi ibaresi geçen belge istenecektir.Aynı zamanda nefes kredisinden yararlanamayacak olan birimlerde bulunuyor. Bunlar arasında emlakçılar, eczaneler, döviz büroları, mali müşavirler bulunuyor.

Nefes kredisi başvurusu sırasında, kişinin vergi veya SGK borcunun olmadığını gösteren belge, nüfus cüzdanı fotokopisi, imza beyannamesi, yararlanıcı beyanı, son 2 yıllık döneme ait olan vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu, son 2 yıllık döneme ait olan hesap defteri ve varsa mal varlığı dökümü isteniyor. Bunlardan herhangi birinin eksikliği durumunda ise, başvurunun gerçekleştirilmesi mümkün olmuyor.

Nefes kredisi masraflarına baktığımızda ise, bankadan 250, KGF 250 TL, KGF komisyon tutarı gibi rakamların ortaya çıktığını görüyoruz. Buna göre örnek verecek olursak, eğer 100 bin TL oranında bir kredi kullanılırsa, nefes kredisi masrafları ile birlikte ödemeniz gereken toplam masraf tutarı 925 TL olacaktır. Bunun yanında verilecek olan kredi türünün en önemli özelliği ise, KOBİlere 6 ay boyunca ödemesiz olarak sunulması.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ