Dükkan Açmak

Ne Dükkanı Açsam Diyenlere 10 Farklı Yeni İş Fikri 2020

Ne Dükkanı Açsam Diyenlere 10 Farklı Yeni İş Fikri 2020

Kendi işinizi kurmak istiyorsunuz fakat ne açacağınıza dair aklınızda bir fikir yok mu? Endişelenmeyin biz bu hususta da sizlere yardımcı olacağız. En kârlı iş fikirlerini sizlere anlatacağız. Küçük sermayeniz varsa bununla da kendi işyerinizi kurabilirsiniz. Ne dükkanı açıcam diye kara kara düşünenlere yeni iş fikirlerini öğrenmek için içeriği dikkatlice inceleyip fikir alabilirsiniz. Aklınızdaki iş fikirlerini siz de yorum bölümünde paylaşarak diğer arayan arkadaşlara fikir olabilirsiniz.

Küçük Sermaye İle Yapılacak İşler

Büyük sermaye ile yapılacak işler olduğu gibi küçük bir sermayeniz var ise bunu da kendinize iş kurarak değerlendirebilirsiniz. Küçük bir sermayeniz var ise bunu ya küçük bir işletme kurarak ya da ismini duyurmak ve halka kendini tanıtmak adına bayilik veren firmalarda değerlendirebilirsiniz. Örneğin bir çiğ köfte bayisi alabilir ve kendi ilinizde veya ilçenizde istenilen koşulları karşılayarak bir nevi kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Küçük bir sermayeniz var diye tabii ki de kesinlikle bayilik almak zorunda değilsiniz. Bunun yerine;

  • Küçük bir çay ocağı açabilirsiniz.
  • Küçük çaplı bir waffle dükkanı açabilirsiniz.
  • Evden çalışabileceğiniz işler kurabilirsiniz. Örneğin paketleme işleri, süs eşyası tasarlama gibi işlere adım atabilir ve evinizi işyeriniz yapabilirsiniz.
  • Ev yemekleri yapabilir ve bunları satışa sunabilirsiniz.

Tüm bunları küçük sermayeler ile yapabilirsiniz. Tabii ki bunlar küçük işletmeler olacağından kazancınız da bu yönde çok yüksek olmayacaktır. İşletmenizi para kazanmaya başladıkça geliştirebilir ve büyütebilirsiniz.

En Kârlı İş Fikirleri

Belirli bir sermayemiz var ise hepimiz ya araç alarak, ya konut alarak ya da kendi işimizi kurarak elimizde bulunan sermayeyi yatırım yapmak isteriz. Tabii ki bunu yaparken geleceğe de yatırım olarak düşünürüz. Bu sebeple de daha sonradan yatırımın geri dönmesi tek temennimizdir. Eğer sermayenizi bir işe yatırım yapmak ve kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız, atacağınız adımlarda çok dikkatli olmalısınız. Yapacağınız işin piyasadaki durumuna ve yaşadığınız bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel durumuna bakarak bu yönde bir iş tercihi yapmanız gerekecektir. En güzel dükkan isimlerini inceleyebilirsiniz.

İlk olarak aklınızda tüm detayları ile bir plan tasarlaması yapmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede bu işi yapan rakipleriniz varsa iş gücüne bakmalı, kazancınızı bu yönde tespit edebilmelisiniz. Kurulacak olan işletmenin ne üzerine olduğuna bağlı olarak mevkisini en iyi konumda seçmelisiniz. Şimdi sizlere yatırımınızı kısa sürede geri kazanabileceğiniz işler hakkında bilgi vereceğiz.

1- Organik Ürünler Dükkanı

İnorganik ürünlerde bulunan katkı maddelerinden dolayı sağlıksız olduğu düşünülüyor. Bu sebeple de otomatik olarak organik ürünlere olan rağbet artıyor. Organik ürünler pazarlarda olduğu gibi şimdilerde marketlerde bile ayrı bir reyon olarak bulunuyor. Siz de bu ürünler üzerine dükkan açarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Organik olarak satışa sunabileceğiniz ürünleri gerek tedarikçiler ve toptancılar bularak, gerekse de kendiniz üretim yaparak satabilirsiniz. Organik olarak satışa sunabileceğiniz ürün gruplarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Organik yumurta satışı yapabilirsiniz. Bu işi yapan birçok firma bulunuyor. Bu firmalardan toplu olarak ürün alabilirsiniz. Bu işi kendiniz yapmak istiyorsanız ilk olarak bir çiftlik kurmanız gerekecektir. Yani bu da ek bir sermaye anlamına gelmektedir. Hem dükkan için hem çiftlik için bir sermaye hazırlamanız gerekecektir. Bu sebeple de bu işi bir firma ile anlaşarak yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü hem çiftlik ile hem de açacağınız işletme ile uğraşmanız sizi zora sokabilir.
  • Organik meyve ve sebze satışı yapabilirsiniz. Bu iş için köyde yaşamını sürdüren insanlardan, bu işi yapan firmalardan ürün alabilir ya da kendiniz bir tarım arazisi oluşturarak hem üretim yapıp hem de satışa sunabilirsiniz.
  • Organik besinlerle hazırlanmış reçel, turşu ve salça gibi ürünlerin üretimini yaparak satışa sunabilirsiniz. Bunun için de yine kendi üretiminiz olan sebze ve meyveleri kullanabilirsiniz.
  • Bu ürünlerin dışında tahıl ürünleri de organik ürünler sınıfına girmektedir. Bu ürünlerin de organik pazarlarda yerinin öneminin büyük olması sebebi ile sizlere yüksek kazançlar sağlayabilecektir.
Organik Ürünler Dükkanı

Organik Ürünler Dükkanı

2- Halı Yıkama Dükkanı

Bütün kadınların korkulu rüyası halı yıkama işi olabilir. Siz de bu korkuları fırsata çevirebilirsiniz.  Halı yıkama dükkanı açmak sizin için kârlı bir iş olabilir. Özellikle gelen kış ayı ile birlikte insanların halılarını hem yıkayıp hem de kurutacakları yer bulmaları oldukça zor olacaktır. Bu sebeple de direk bir halı yıkama dükkanı arayışına gireceklerdir. Bu işte rakibiniz çok olacaktır. Bu sebeple de ilk dükkan açtığınızda diğer firmalardan daha uygun fiyatlara halı yıkamanız gerekecektir. Örneğin bir firma metresini 5 TL’den yıkıyorsa sizin 4 TL‘den satarak kampanyalar ile kendinizi tanıtmanız gerekecektir.

Sıfırdan başlayıp kendinizi tanıtma işlemi ile vakit kaybetmemek için var olan bir firmayı devir alabilirsiniz. Bu size artı olarak geri dönecektir. Ancak bu hususta da dikkat etmeniz konu dükkanın hangi sebeple devir edildiği ve üzerine kayıtlı herhangi bir borcu olup olmadığını araştırmanızı öneririz.

3- Züccaciye Dükkanı

Karlı olarak sayılabilecek ve sermayeyi kısa sürede geri kazanabileceğiniz bir iş fikri de züccaciye dükkanı açmaktır. Burada takı tokadan, porselen tabağa kadar her türlü malzemeyi bulundurabilirsiniz. Örneğin bir kolye yerinde 30-40 TL ise bu tarz dükkanlarda 10-15 TL’ye satılıyor. Bu sebeple de insanların çok tercihi olan yerler oluyor. Bu dükkanı açarken dikkat edilmesi gereken husus ürünlerdir. Ürünlerinizi  oldukça dikkatle ve özenle seçmelisiniz. Çünkü insanlar sizi maliyetlerin uygunluğu için tercih edeceklerdir. Yani bu kapsamda yüksek kaliteye ucuz maliyet yapmanız gerekecektir.

Zücaciye Dükkanı

Zücaciye Dükkanı

Dükkanınızı insanların işlek olarak kullandığı yerlere açabilirsiniz. Eğer bunu yapma imkanınız bulunmuyorsa da ihtişamlı bir açılış ve uygun kampanyalar ile adınızı duyurmanız gerekecektir. Yani bir şekilde insanlara dükkanınızın varlığını duyurmanız gerekecektir. İlk olarak bir eleman çalıştırmak yerine kendiniz işinizin başında durursanız kâr edebilirsiniz.

4- Fotoğrafçı Dükkanı

Fotoğrafçılık daha çok yetenek isteyen bir iştir. Bu sebeple ilk olarak gerekli eğitimleri almış olmanız gerekecektir. Ya da bunun için kendinizi geliştirene kadar işini iyi yapan yeni mezun bir öğrenciyi yanınızda çalıştırabilirsiniz. Bu hem size hem ona fayda sağlayacaktır. Fotoğrafçılar özellikle yaz aylarında düğünlerin yoğun olması sebebi ile fazla miktarlarda para kazanmaktadır. Ancak bunun için başlangıçta biraz yüklü bir sermaye yatırmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü profesyonel fotoğraf makineleri başlı başına çok pahalı olmaktadır. Dükkan için de yalnızca bir makine yeterli olmayacağından bu iş size pahalıya patlayabilir.

Fotoğrafçı Dükkanı

Fotoğrafçı Dükkanı

Eğer bu işte tutunmak istiyorsanız oldukça kaliteli fotoğraflar çekmeyi bilmeli bu işin sanatını öğrenmelisiniz. Başlangıçta fotoğraf çekimlerinde uygun fiyatlar vererek müşteri toplayabilirsiniz. Gösterişli bir açılış yapmak adınızı duyurmanıza fayda sağlayacaktır.

5- Cafe Dükkanı

Bir cafe işletmecisi olmak hem zevkli hem de yorucu ve zor bir meslek olacaktır. Çünkü bu alanda rakibiniz  oldukça fazla olacaktır. Bölgenizde bulunan cafeler mevcut müşteri kitlesini oluşturmuştur. Sizin bu süreçte çok dikkatli olmanız ve adımlarınızı  doğru bir şekilde atmanız gerekecektir. Diğerlerinden bir farkınız olması adına çalışmalar yamalı, adınızı kısa zamanda onlar kadar duyurabilmelisiniz. Aksi taktirde yatırımınızı kaybedebilirsiniz.

Cafe Dükkanı 

Cafe Dükkanı

Cafe kurulumunda; dükkanınızın ismine, tabelasına, iç kurulumunda uyarlanan renklere, menü içeriklerine, çalışan eğitimlerine kadar her şeyi detaylıca düşünmeniz ve tasarlamanız gerekmektedir. Açılışa özel çeşitli kampanyalar yapmalı özellikle öğrenciler için menüler oluşturmalısınız. Bu işe sıfırdan başlamak yerine adını duyurmuş mevcut firmalardan bayilik alabilirsiniz. Bu firmalar kurulumdan, personel eğitimine kadar her türlü hususu üstlenmektedir. Cafe açmak isteyenlere tavsiyeler isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

6- Çiğ Köfte Dükkanı

Çiğ köfte ülkemizde hızla yaygınlaşan, eşsiz ve benzersiz lezzeti ile herkesi kendine hayran bırakan bir yiyecek olmuştur. Eğer belirli bir sermayeniz var ise bu yönde kullanabilirsiniz. Bu hususta bayilik almanız sizler için daha mantıklı olacaktır. Çünkü çiğköfte konusunda insanlar sabitleşmiş yerleri daha çok tercih etmektedir. Eğer bir yerin bayiliğini alırsanız kurulum için ve müşteri kazanmak için uğraşmak zorunda kalmazsınız. Firmalar tarafından gelinip dükkan kurulumunuz gerçekleşecektir.

Çiğ Köfte Dükkanı

Çiğ Köfte Dükkanı

7- Parfümeri Dükkanı

Eğer sermayenizi bir parfümeri dükkanı açarak kullanmak istiyorsanız ve sermayemi kısa bir sürede geri kazanayım diyorsanız bu konuda bir iş planı hazırlamanız şart olacaktır. Yapacağınız iş konusunda kesinlikle bilgi sahibi olmalı ve bu işe hiçbir şey bilmeden başlamamalısınız. Çünkü müşteriler sattığı ürünün içeriğini bilmeyen yere güvenmeyebilirler. Bu yüzden çalıştıracağınız elemanları da deneyimli sınıftan seçmelisiniz.

 Parfümeri Dükkanı

Parfümeri Dükkanı

Parfüm dükkanı açarken olabildiğince işlek yerleri tercih etmeniz gerekecektir. İnsanların yoğunlukla kullandığı caddeler, sokaklar veya alışveriş merkezlerinde bir dükkan bulabilirsiniz. Bu iş için bulacağınız dükkan boyutlarının çok yüksek olmasına gerek yoktur. 30 metre karelik bir alan da yeterli olacaktır. Parfüm dışında çanta gözlük gibi ürünler satarak dükkana ürün zenginliği katabilirsiniz. Bu iş için de Eyfel, Loris, Bargello, DP, Sansiro gibi yerlerden bayilik alabilirsiniz.

8- Ev Yemekleri Dükkanı

Özellikle öğrencilerin yoğunlukla bulunduğu yerlerde dükkan açmanız size oldukça yüksek kazançlar sağlayacaktır. Çünkü annelerinin yemeklerine hasret kalmışlardır. Bu sebeple tercihini sizden yana kullanacaklardır. Eğer bu iş için yeterli büyüklükte bir dükkan temin edemezseniz başlangıçta evinizde imalat yaparak dükkanınızda satışa sunabilirsiniz. Açılışa özel kampanyalar yapmalı ve özellikle öğrenciye uygun fiyatlar oluşturabilirsiniz. İşe ilk başladığınızda kendiniz ve aile bireyleriniz olarak çalışabilir, personel harcamalarından kurtulabilirsiniz.

 Ev Yemekleri Dükkanı

Ev Yemekleri Dükkanı

9- Pilavcı Dükkanı

Bu iş için yer seçimi en önemli husustur. Öğrencilerin ve işçilerin öğle aralarına çıktıklarında rahatlıkla ulaşım sağlayabilecekleri yerlere bir pilavcı dükkanı açarsanız paraya para demezsiniz. Tavuklu, nohutlu, fasulyeli, etli birçok çeşitte pilav hazırlayabilir, bunlara ek olarak tatlı ve sulu yemek satışı da yapabilirsiniz. Başlangıçta aile bireyleriniz ile çalışarak personel giderlerinden kurtulabilirsiniz. Pilavcı deyip geçmeyin. İnsan onun yokluğunu bile arıyor. Tecrübe ile sabit. 🙂 Bulunduğumuz ilçede pilavcı olmaması gerçekten büyük sıkıntı. Yaşamayan bilmez. 🙂  Başlangıçta kirası makul küçük bir dükkan ile başlayabilirsiniz. Daha sonra kazancınız arttıkça kendinizi geliştirebilirsiniz.

Pilavcı Dükkanı

Pilavcı Dükkanı

10- Giyim Mağazası Dükkanı

Bir giyim mağazası dükkanı açmak için biraz fazla sermayeye ihtiyacınız olabilir. Hele ki büyük ve geniş çaplı bir işletme düşünüyorsanız. Bu işten kar etmek istiyorsanız tedarikçilerinizi iyi belirlemeniz gerekecektir. Bu iş hakkında bilgi edinmeli, modayı yakinen takipte kalmalı, araştırmacı olmalı ve gelişime açık olmanız gereklidir. Bu işte de rakibiniz çok fazla olacaktır. Bu sebeple hep bir adım olmak adına çalışmalar yapmalısınız.

Bay, bayan ve çocuk grubunu bir arada bulundurabilir, bunlara ek olarak da ayakkabı, çanta, aksesuar gibi ürünler de satarak müşterileri tamamı ile kendinize bağlayabilirsiniz. Hem kendinizin hem personellerinizin iletişim becerileri kuvvetli olmalıdır. Müşteriler ile olan iletişimlerde yapıcı olunmalı ve “Müşteri daima haklıdır” kuralı kesinlikle atlanmamalıdır. Yönetici zekasına ve grup çalışmalarına yatkın olmalı, sorunlara karşı çözüm bulabilmelisiniz. Mekan seçimi için ise işlek olarak kullanılan yerler tercihiniz olmalıdır.

Giyim Mağazası Dükkanı

Giyim Mağazası Dükkanı

Bir dükkan açmak ve kendi işinizin sahibi olmak için yatırımınızı bu meslek alanlarına yapabilirsiniz. Ancak bunlar işin fikir kısmıydı. Dükkan açmanın yasal boyutlarını kesinlikle atlamayın. Belediyelerden dükkan açmak için gerekli izinleri alın ve ondan sonra bu işe başlayın. Eğer yeterli sermayeniz yok ise devlet tarafından verilen hibelere başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.