Dükkan Açmak

Müşteri Neden Gelmez? Kaybetmenin Açık Sebepleri

Müşteri Neden Gelmez? Kaybetmenin Açık Sebepleri

Müşteriyi Kazıklama Sanatı

Müşterilerinize piyasada 10 tl. ye satılan bir ürünü 15 tl. ye satarsanız ve satmış olduğunuz ürününüz 10 tl. para edecek durumda değilse, müşteri kaybetmeye başlamışsınızdır demektir. Yine piyasada uygun fiyatlara; tarihi veya modası geçmiş ürünleri bulmanız mümkündür. Bu eski ve bozuk ürünleri bir şekilde satmayı başarabilirseniz, iyi bir reklam yapmış olursunuz. Ancak bunlar henüz başlangıç olduğundan aşağıdaki maddelerimizi de okumanız da fayda var. Müşteri kaybetme nedenleri, müşteri neden gelmez..

Müşteriyi Görmemiş Gibi Yapmak

Dükkanınıza gelen müşterinin görünmez olduğunu düşünerek, müşterinin geldiği istikamete doğru bakmayarak, hatta o tarafa bakıyorsanız, başınızı çevirerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Sonrasında müşteri gelmeden önce meşgul olduğunuz işe devam etmeniz, hiç oralı olmamanız gereklidir. Müşteri bir süre dükkanın içinde gezdikten sonra, ilgisini çeken bir şey olmadığından kendiliğinden dükkanınızdan çıkacaktır. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Ancak size bir şey sorarsa, yine duymamış taklidi yapmanız gereklidir.

Müşteriye Güler Yüz Göstermemek

Dükkanınıza gelen müşterinizi, bir düşmanınızın veya sevmediğiniz bir kimsenin yerine koyarak, bebeklerin yaptığı çirkin olma şeklini ortaya koymanız iyi bir başlangıçtır. Eğer bu kadar yetenekli değilseniz, müşterinin sormuş olduğu tüm sorulara “hayır” “yok” “bilmiyorum” gibi cevaplar vermeniz de fena sayılmaz. Eğer size müşteri tüm iyi niyetiyle, arzuladığı ürünü veya hizmeti anlatmaya başlarsa “pat” diye araya girerek lafını kesiniz ve “yok bizde” gibi sert bir ses tonuyla cevap vermelisiniz. Yüzünüzde akşamdan kalma sert bir ifade yoksa, kötü şeyler düşünerek bu hale gelebilirsiniz.

müşteriyi-kaybetme-nedenleri

Müşterinizi kaybetmemek için anlayışlı olmalı ve nazik davranmalısınız.

Hoşlanılmayan Ortam Yaratmak

Dükkanınızın tutucu bir kesimde olduğunu düşünürseniz, iş yerinizin dekorasyonunda müşterilerin hoşlanmayacağı afişler, siyasi fotoğraflar veya bayraklar asmanız müşteri kaybemeniz de önemli rol oynayacaktır. Bununla birlikte dükkanınızda Hindistan da meşhur olan tuhaf müzikleri dinletmeniz  iyi bir hamledir. Müşteri sesten rahatsız olarak kısa sürede dükkanı terk edecektir. Ayrıca emin olun, bu ilk defa duyduğu garip müziği herkese anlatacaktır.

Temizlik Nedir Ki?

Dükkanınızın temizliği için ayırdığınız vakti ve gideri, oyun oynamak için değerlendirebilirsiniz. Son günlerde Android işletim sistemine sahip cep telefonlarının binlerce oyunu mevcut. Sizde böyle bir oyun indirerek başka bir işe bakmayıp temizlik derdinden kurtulabilirsiniz. Eğer içerideki tozlu ortam sizi çok rahatsız ederse, kendiniz için eczaneden bir kağıt maske alabilirsiniz. Bu sayede dükkanınıza gelen bir daha gelmeyeceği garantilidir.

Değişik Hareketler Ortaya Koymak

Burada yazmaya dahi utandığımız, “tövbe estağfurullah” diyebileceğimiz bazı hal ve hareketler vardır. Örneğin kasiyerin burnunu karıştırması ve müşteri ile tokalaşmaya kalkması, saçına bir kilo jöle sürüp dükkana gelen bayanlara tuhaf tuhaf bakması, topuklu ayakkabı giyip dükkan içerisinde külhan beyi gibi “çat çat” ses çıkartarak volta atmak bu hareketlerden bazılarıdır. Müşterinin iğrenerek bir daha dükkanınıza gelmemesi için garantili yollardan biridir.

Eş Dostu Toplayıp Geyik Yapmak

20 metrekarelik dükkanınıza 5 erkek arkadaşınızı toplayıp, bel altı sohbet etmek, küfürlü fıkralar anlatmak, tavla gibi kahvehane oyunlarını oynamak güzel bir yöntemdir. Bu sayede müşteri dükkanın kalabalık olmasından dolayı içeriye giremeyecektir. Girse dahi, müşteriye “neden geldin” “of yinemi müşteri” der gibi ters bir yüzle bakarak dükkandan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu müşteri tüm bunlara rağmen size bir şey soruyor ise, arkadaşlarınıza “bir saniye ben şunu bir gönderip geleyim” diyerek son golü de filelerle buluşturabilir siniz.

dükkan-önünde-geğik-yapmak

Müşterileriniz ile ilgilen ve esnaf arkadaşlarınız ile sohbeti erteleyin.

Para Üstünü Eksik Vermek

Müşteriniz ne yapıp ne edip, dükkanınız dan bir şey aldıysa, vermiş olduğu parayı vermediğini söyleyerek konuya girebilirsiniz. Şunu demeniz yeterli “sen bana para vermiş miydin?” Eğer müşteriniz parayı verdiğine sizi ikna etmiş ise, para üstünü vermemekte ısrarcı olabilirsiniz. Sonuçta para paradır. Para üstü olarak müşterinize sakız, terlik, çorap, ibrik, tuvalet kağıdı, zımpara ve benzeri ürünleri de verebilirsiniz. Sonuçta onlarda para eder. Ayrıca elinizden çıkmış olur. Bu sayede müşteriniz evinin bütün ihtiyaçlarını giderdiğinden, bir daha dükkanınızı ziyaret etmeyecektir. Dükkandan çıkarken size “Allah seni bildiği gibi yapsın.. “ tarzında bir hayır dua ederek dükkanı terk edecektir.

Müşteriye İş Yaptırmak

Eğer bel ağrınız, yorgunluğunuz ve benzeri bir rahatsızlığınız var ise (illa ki vardır) dükkan içerisindeki taşınacak veya yapılacak işleri müşterilerinize basit bir rica ile yaptırabilirsiniz. Örneğin kahveden çay söylenecek, veya tüpün yeri değişecek. Dükkana gelen koliler arka tarafa taşınacak. Müşteriye “amca bir el atıver” gibi bir yaklaşımla tüm işleri yaptırabilirsiniz. Türk insanı yardımseverdir. Bu sayede dükkana çırak veya kalfa almaktan kurtularak kâr oranınızı arttırabilirsiniz.

Müşteriye İkramda Bulunmak

Müşterinin velinimet olduğunu söylerler ancak siz buna inanmayın. Aslında müşteri illettir. Dükkanınıza gelen müşteriye asla çay falan söylemeyin. Çay fiyatları son günlerde başını alıp gitti. Bir çay kaç para, domatesin kilosu ne kadar bilen yok. Bırakın, gidip evlerinde içsinler. Sonuçta çay içmeye mi geliyorlar.

Müşteri kazanma yöntemleri ne kadar az ise, kaybetmek için olanaklar oldukça çoktur. Çünkü müşteri kaybetmek çok kolaydır. Ters bir söz, saçma sapan bir bakış, kazıklanma hissini verebilmek, kovmak, adam yerine koymamak ve yukarıda saydığımız maddeler bunlardan sadece bir kaçıdır. Bazı paragraflar size abes gelmiş olabilir ancak maalesef günümüzde tüm bunları yapan, bu davranışları meslek edinen o kadar çok esnaf var ki, güleriz ağlanacak halimize.

Fabrikada çalışan bir işçi, ekmek parası için akşama kadar durmadan çalışıyorsa, esnafsanız, bu işten ekmek yiyorsanız, sizinde müşterinize saygınız olsun. Siz siz olun, ekmeğinize saygı duyun.

Bir büyük demiş ki; AZ KÂR DA ÇOK BEREKET VARDIR.

Hayırlı işler ve bol kazançlar dileğiyle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.