Müşteri Çekme Yöntemleri ve Başarılı Taktikler

Mağazanıza, dükkanınıza, işyerinize, internetteki sanal mağazanıza müşteri neden gelmez, neden diğer firmalar tercih edilirken, satış oranlarınız bir türlü yükselmez. Neden hiçbir zaman arzuladığınız hedeflediğiniz satış oranlarına yükselemezsiniz. Müşteriler neden gelmez? Neden sizi tercih etmez?

Dükkanınızı, mağazanızı, işyerinizi açtınız. Herkes gibi sizde para kazanmayı hedefliyorsunuz. Ancak işleriniz bir türlü beklediğiniz gibi gitmiyor. Para kazanamıyorsunuz veya kazancınız beklediğiniz gibi değil. Gelin bu konuyu örneklerle açıklayalım.

Örneğin Kocaeli Karamürsel ilçesinde bir giyim mağazası açtınız. Mağazanız tabiri caizse çarşının göbeğinde. Bu mağazaya gelmesi muhtemel olan müşterileri saymak gerekirse;

 1. Giyim ürünlerine ihtiyacı olupta, dükkanın önünden geçen tanımadığımız müşteriler
 2. Eş dost tanıdık bildik müşteriler
 3. Bir kampanya dahilinde ucuz ürünler satıldığını duyup, gelen müşteriler.

Saydığımız üç maddeye dükkanınızın veya mağazanızın konumuna ve çeşitine göre eklemelerde bulunabilirsiniz. Anlatmak istediğimiz konu şu; Dükkanınıza işyerinize mağazanıza bu saydığımız maddeler haricinde müşteri gelmesi mucizedir. Eğer siz bu saydıklarımız dışında kalan müşterilerin mağazanızı ziyaret etmeleri ve bu şekilde para kazanmayı hedefliyorsanız, hüsrana uğrayabilirsiniz.

Müşteri kazanmak için yukarıda saymış olduğumuz potansiyel müşterilerimizi dükkanımıza çekmek için bir fark oluşturmanız gereklidir. Müşterinin sizi tercih etmesi için bir nedeni olmalıdır.

Müşteri neden bizi tercih etmeli

Mağaza, işyeri dükkan açmamızın tek nedeni para kazanmaktır. Müşteri gelirse para kazanabiliriz. Müşterilerin gelmesi içinse tercih edilmeliyiz. Bu sebeple müşterilerin bizi tercih etmesini isteriz. Ancak müşterinin bizi tercih etmesi için geçerli kriterler vardır. Bu kriterlere deyinmeden önce kendimize şu soruyu sormalıyız

Müşteriler neden benim işyerimi tercih etsin?

Ben olsam şuan satmakta olduğum ürünleri nereden alırdın?

Tercih sebebi olmak

Tercih sebebi olabilmek için müşteri gibi düşünerek, alışveriş yapmak isteyenlerin sizi tercih etmeleri için bazı sebepler oluşturmanız gereklidir. Bu sebeplere örnek vermek gerekirse;

 • Kaliteli ürünler satılması

Kaliteli ürünler almayı tercih eden müşteriler işyerinizde bu kritere önem verir. Üç kuruş daha fazla para harcar ancak kaliteden vazgeçmez.

 • Güleryüzlü hizmet

Bazı müşteriler gittikleri işyerlerinde güleryüzlü hizmet beklerler. Ne satılırsa satılsın, bir “Hoş geldiniz buyrun nasıl yardımcı olabilirim” gibi bir hitap tarzı onların alışveriş etmeleri için yeterli bir sebeptir.

 • Tanıdık olmak

Bazıları ise fiyatı, kalitesi, popülerliği veya işverenin müşteriye hitap tarzı nasıl olursa olsun, tanıdığı bildiği ve sevdiği firmadan ucuza veya pahalıya alışveriş yaparlar. Bu firmalardan yaptıkları alışverişlerde “tanıdığım kazansın” mantığını yürütüler. Onlar için önemli olan tanıdıklarının para kazanmasıdır. Yıkılamayan en kalıtsal durumlardan biridir.

 • Ucuz ürünler satmak

Bazı müşteriler ise ekonomik sebepler nedeniyle kalitesi nasıl olursa olsun, ucuz ürünleri tercih ederler, 10 liraya satılan bir ürünü 3 liraya alabiliyorlar ise, nerede ve kimin tarafından satıldığı onlar için önemli değildir. Elbet hiç kimse kalitesiz kötü ürünler almak istemez ama ekonomik şartlar nedeniyle buna mecburdurlar.

 • Ulaşım kolaylığı

Evine işyerine yakın olan mağazaları işyerlerini dükkanları tercih eden müşteriler çoğunluktadır. Bir kilo yoğurt almak için birçok müşteri 5 km. Uzaktaki mağazaya gitmeyi tercih etmez. Yakında bulunan mağazada yoğurt pahalı dahi olsa, mesefesi nedeniyle biraz daha fazla ödemeye razı olur. Ulaşım kolaylığı nedeniyle bu mağazayı tercih eder.

Sizde eğer müşteri çekmek, işlerinizi hızlandırmak, cironuzu yükseltmek istiyorsanız, müşterilerinizin dükkanınıza gelmesi için bu ve buna benzer bir fark oluşturmalısınız.

Siz olsanız nerden alışveriş yapardınız?

Empati denen yöntemi kullanarak, müşteri gibi düşünürseniz, olaya bir adım daha yaklaşırsınız. Hiç kimse, a firmasında 10 liraya satılan bir ürünü b firmasından 15 liraya almak istemez. Ya da hiç kimse, müşterisine hoş davranmayan, yüzüne bile bakmayan bir giyim mağazasından alışveriş yapmak istemez. Belki istediği ürün oradadır, fiyatıda uygundur ama sırf o suratı asık tezgahtarı görmemek için 10 lira fazla öder ve diğer firmayı tercih eder.

Müşteri gibi düşünme, İşyerine müşteri neden gelmez konulu birçok makale okumuşsunuzdur. Bu makalelerin bir çoğunda bir kampanya düzenlemenizi ve elinizde kalan stokunuz da bulunan ürünleri daha ucuza satarak işlerinizi hızlandırmanızı, animasyon ekibi kiralayarak dikkat çekmenizi bu şekilde müşteri potansiyelinizi yükseltmenizi tavsiye edenler olmuştur. Bu tür faaliyetler gerçekten de müşteri kazanmak için olumlu şeylerdir. Ancak biz böyle şeylerin ileri vadeli olarak sabit müşteri kazandırmayacağını düşünmekteyiz.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte ürünlerini pazarlamak isteyen kişilerin yöntemleri, teknikleri ve stratejileri de değiştir. Artık ürün satmak isteyen firmalar müşterilere kapıdan bacadan camdan vb. Her noktadan ulaşabiliyorlar. Telefonlar edip ürün satmak istediklerini söylüyorlar. Elektronik posta ile ulaşıyorlar, otomobillerin camına broşür bırakıyorlar. Bunun gibi birçok yöntemle müşteriye ulaşıyorlar. Çarşı da camında “İNDİRİM, KAMPANYA” yazmayan hemen hemen hiçbir işyeri yok. Tüm mağazalar fiyatlarını % 70 oranında indirmiş. Ancak fiyatlar yine aynı.

Müşteri tarafından baktığınızda, artık halk bu durumun farkında. İndirim dedikleri şeyin, önce bindirim, sonra indirim olduğunu biliyorlar.

İnsanları kandırarak biryere varamazsınız. Beş para etmeyecek bir ürünü, ederinden fazla bir fiyata müşterinize en fazla bir defa satabilirsiniz. Kazandığınız fazladan 5 Tl. para sizi ihya etmez. Aksine bir çok müşteriyi kaybetmenize yol açar. En iyi reklamın tavsiye olduğunu unutmayın.

Elle tutulur birşeyler yapın. Giyim ürünleri satıyorsanız, gerçekten kaliteli ürünler sattığınızı ispatlayın. En iyisini satın veya piyasada en iyi ürünü en uygun fiyata verin. Bu durumu da işyerinizin camına büyük harflerle KAMPANYA yazmak yerine müşterileriniz ile paylaşın.

Peki nasıl olacak ta, en iyi ürünü en uygun fiyata satacaksınız. En iyi gömlek, en popüler marka olan değildir. En iyi gömlek kumaşı ve dikimi en iyi olanıdır. Araştırma yapın. İnternette sizin bilmediğiniz toptan kaliteli ürünler satan birçok firma var.

Müşteri kazanmak istiyorsanız, müşteri gibi düşünün ve elle tutulur, gözle görülür birşeyler yapın, empati kurun, ikili ilişkilerinizi geliştirin, çalışanlarınızı diksiyon kursuna gönderin, güleryüzlü olun, oldurun.

Müşteri çekme yolları

Öncelikle işyerinizi açarken hitap edeceğiniz kitleyi belirlemiş olmalısınız. Örneğin öğrencilere yönelik bir kırtasiye açtığınızı veya bayanlara yönelik bir giyim mağazası açtığınızı düşünelim. Hitap etmiş olduğunuz kitle alışveriş için dükkanınızı ziyaret etmiyorsa, müşteri kitlenizi yönlendirmenin yollarını aramalısınız. Burada anlatmak istediğimiz, öğrenciler alışveriş için işyerinize gelmeye devam ediyor ancak, siz daha fazla müşteri çekmeyi planlıyor iseniz, örneğin; memurlarda alışveriş için işyerime gelsin diyorsanız, hitap edeceğiniz kitleye göre ürünler bulundurarak ve bir fark ortaya koyarak işlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Müşteri potansiyeli

Örneğin elli bin nüfuslu bir ilçede işyeriniz olduğunu varsayalım. Bu ilçenin % 50 sinin bayan olduğu, bu oranın % 50 sinin, müşteri kitleniz olan 15-30 yaş grubunun olduğunu düşünelim. Bu kapsamda dükkanınızın müşteri kitlesi 50.000/4 yani ortalama 10.000 15.000 civarında olacaktır.

Bu bilgilere göre özel günler ve bayramlar haricinde bayan giyim ürünleri almak için dükkanınıza hergün 5.000 müşteri gelmesini beklemek imkansızlıktır. Sizde bu şekilde bir hesaplama yaparak günlük dükkanınıza gelen ve gelmesi gereken müşteri potansiyelini hesaplayarak, gereksiz yere müşteri bekleyip beklemediğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bu fikir sonucunda müşteri çekme yöntemlerini belirleyebilirsiniz.

Eğer işyerinizi ziyaret edecek kitle, işyerinizi ziyaret ediyor ancak bu ziyaretler sonucunda iş yapamıyorsanız, müşteri potansiyelinizi geliştirmelisiniz, farklı ürünlere yer vererek farklı kitleleri dükkanınıza çekmelisiniz. Dİğer bir olasılıkta, işyerine yeterli sayıda müşteri geliyor ancak satış yapamıyorsanız, ürünleriniz ve fiyatları ile rakip firmaların ürünleri ve fiyatlarını karşılaştırmalısınız.

Tüm işyerleri için müşteri çekme yöntemleri

Yüzlerce farklı kritere sahip işyeri olduğundan müşteri çekme yöntemlerini genel olarak ele alacağız.

İşyerinize müşteri gelmesi için, müşterinin gereksinimlerini karşılıyor olmanız gereklidir.

Müşteriler tarafından tercih edilme sebeplerinden bazıları şunlardır;

 • Kaliteli ürün veya hizmet,
 • Ucuz ürün veya hizmet,
 • Popüler ürün veya hizmet,
 • Tanıdık bildik ürün veya hizmet,

Giyim mağazaları, ayakkabı dükkanları, marketler vb. işyerlerinin zaman zaman promosyonlar ve kampanyalar düzenleyerek çeşitli animasyon ekipleri ile reklam yaptıklarını, bu reklamlar sonucunda müşteri çekmeyi planladıklarını, bir kaç üründe kampanya düzenleyerek sınırlı sayıda ucuza satış yaptıklarını hepimiz biliriz.

Her ne kadar işyeri açılış partisi düzenlemesi mağazanın işyerinin tanınması için iyi bir fikir olsa da, işyerinin açıldığını çevreye bildirse de, bu bildirim haricinde büyük bir yararı olduğunu düşünmüyoruz.

İşyerinize 10 tane palyaço işe alsanız, sabah akşam zangır zangır müzik yayını yapsanız, dükkanınızın önünden her gecene reklam afişi de dağıtsanız, yukarıda bahsedilen tercih edilme sebeplerini oluşturmadan işlerinizi hızlandıramazsınız.

Diğer Tavsiyeler;

 • Müşteri çekebilmek için müşteri potansiyelinizi mutlaka hesaplayın, problemin nerede olduğunu bulun
 • Rakip firmalarınızın satışlarını, ürünlerini ve fiyatlarını takip edin, firmanız ile kıyaslayın
 • Gelişime açık olup, büyük şehirlerdeki işyerlerini gezin değişik fikirler edinin,
 • İşyerinizi yeni açıyorsanız, iyi bir açılış düzenleyin
 • İşyeriniz eğer bir bayi değilse, tek firmanın ürünlerini satmıyorsanız, her kitleye hitap edecek şekilde ürünler bulundurun.
 • Reklam için bir miktar para ayırın ve planlı şekilde reklam yaptırın. Yüzlerce broşür bastırıp şehrin her köşesine dağıtmanın iyi bir reklam yöntemi değildir. Farklı yöntemler deneyin.
 • Müşterilerinizi memnun kalacakları şekilde karşılayın ve bu şekilde davranın. Tavsiye en iyi reklamdır unutmayın.
 • Çalışanlarınızı müşteriye davranış şekli hakkında bilgilendirin. Güler yüzlü personel ile çalışın.

Hayırlı kazançlar dileğiyle..

Yeni iş fikirlerinden olan İşyeri Açmak Kaça Mal Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 yorum

  AFYON 5 Mayıs, 2017 Cevapla

  YURT DIŞINA HER TÜRLÜ MAL İHRACATINA MÜŞTERİ BULURUM

   Özden bey 26 Şubat, 2018 Cevapla

   kaju ?

Yorum yazın