Mek-Sis Projesi Başlıyor

Mek-Sis Projesi Başlıyor
174 kez okundu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, artık eğitimde daha kaliteli bir sayfa açabilmek adına yükseköğretimde devrimsel bir niteliğe sahip olan Mek-Sis projesini duyurdu. Konu hakkında verimliliği arttırmak istiyoruz diye konuşan Bakan, bu proje sayesinde üniversitelerin mekânsal planlama,verimliliği arttırma ve kullanım pratiklerini değiştirmek için çalışmalara başladıklarını belirtti.

İlgili projenin açılışı ise bizzat Hilton Otel’de gerçekleştirilmiş oldu. Elvan yapmış olduğu konuşmada Türk eğitim sistemine dair pek çok bilgi verdi. Buna göre 2002 yılında ülke çapında 77 üniversite sayısının olduğunu bildiren bakan, şimdilerde bu sayının 185 olduğunu ve tüm üniversiteler için belirlenen kaynağın 330 milyar civarında olduğunu belirtti. Bunun yanında Rusya’nın ardından Türk eğitim sisteminin en geniş ikinci yükseköğretim sistemi olduğuna değinen Bakan, özelikle yeni bir sürece girerek eğitim sistemi için devrimsel bir çalışmayı başlatmak istiyoruz. Bu sayede üniversiteler için yaşanan kaynak tahsisine de en iyi şekilde çözüm bulabileceğimizi düşünüyoruz diye konuştu. Bakan konuşmalarına şu şekilde devam etti “Türkiye, üniversite erişimi ve öğretim üyesi yetiştirme alanında önemli gelişmeler kaydetti. Bunun yanında üniversite kaynak sorunlarında önemli aşamalara geçiş yaptı. Ancak yine de yükseköğretim alanında gerçekten devrim niteliğinde olan bir değişikliği başlatmanın zamanı geldi. Bugünün dünyasına göre tek tip üniversite modeliyle uluslararası alanda başarılı olunamaz. Bundan dolayı üniversitelerin başarı çıtasını daha yükseğe koymaları ve sadece ulusal anlamdaki başarılarıyla yetinmemelerini istiyoruz. Birbirini her daim tekrar eden yapıya sahip üniversite anlayışı ile birlikte gerçekten güçlü bir Türkiye’yi oluşturabilmemiz mümkün değil. Bu nedenle her daim çeşitliliği arttırarak ve bu yolda farklılaşarak yolumuza devam etmek zorundayız.”Elvan, bu projenin yardımıyla üniversitelerin kalite anlamında daha iyi bir konuma geleceğini ve her geçen gün bunu geliştirebilmek adına çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Üniversite planlamalarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten bakan, bu üniversitelerin planlarının yapıldığı sırada etraftan ve toplumdan kopuk kampüs alanlarının yapıldığını söyledi.

“Proje kapsamına göre Türkiye’de ilk defa üniversite mekanlarının standartlar temelinde envanteri çıkartılmış olacak. Dersliklerle ilgili verimli tutum incelenmiş ve bu şekilde yeni mekanların değerlendirilmesine başlanmış olacak. Bu projenin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için Süleyman Demirel Üniversitesi ile eş zamanlı olarak hareket ediyoruz. Nisan ayının başında her üniversitede ekipler görevlendirerek bu şekilde eğitim durumları konusunda araştırmalar başlayacak. Bunun yanında ekipler okulların ölçümlerine başlamış olacak. 2019 yılındaki yatırım planlamasıda buna göre son bulmuş olacak. Buna uygun olarak bir proje takviminin hazırlanmasına geçildi.” dedi.

Hocalar Pazartesi ve Cuma Ders Yapmak İstemiyor

Bunun yanında gündemine başka konuları da alan Bakan, hocaların bazı saatlerde ders yapmak istemediklerinin de altını çizdi. Bunun için konuşan bakan “öğrendik ki, hocalar bazı günlerde ders yapmak istemiyormuş. Özellikle pazartesi ve Cuma günleri, sabahın erken ve akşam saatleri onların ders yapmak istemedikleri zamanlar arasındaymış” dedi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git