Dükkan Açmak

Market Büfe Süpermarket Bakkal Nasıl Açılır?

Market Büfe Süpermarket Bakkal Nasıl Açılır?

Süper Market Açmak için gerekenler

Yeni bir iş kurmak isteyenlerin aklına ilk gelen şey, market açmaktır. Girişimcilik adına birşeyler yapmak isteyenlerin ve söyledikleri ilk söz “Market Açmak İstiyorum” sözüdür. Sizde Market Açmak İstiyorum diyorsanız, market nasıl açılır, ne kadar sermaye gerektirir, ustalık belgesi gerektirir mi, nereden başlamalısınız, gelin bu konuları hep birlikte inceleyelim.

Market Nedir?

Hepimizin bildiği gibi marketler bakkal dükkanlarının daha modern ve daha yeni halleridir. Berber ve kuaför dükkanları bu duruma örnektir. Eskiden halka hizmet veren mahalle bakkallarının ihtiyaca göre büyümeleri ve bu büyüme sonunda market sistemine geçmeleri sonucunda mini market, süper market, mega market, hiper market gibi terimler oluşmuştur. Bunlar haricinde yine büfe, şarküteri gibi değişik isimler de mevcuttur.

Market nasıl açılır?

Market Açmayı düşünenler için ilk yapılması gereken husus iyi bir iş planıdır. Bu iş planının aşağıda belirtilen sorulara tam olarak cevap vermesi gereklidir.

 • Marketi nerede açmak istiyorum
 • Hangi kitleye hitap edeceğim
 • Bu iş için ne kadar sermaye belirleyeceğim
 • Önümüzdeki 10 yıl içerisinde marketin fiziki şeklinde ve sermayesinde yapacağım değişiklikler nelerdir.

Market Açmak İçin Gerekli Evraklar

Market açmak için Belediye Başkanlığına, Vergi Dairesine, Esnaf odalarına başvurmanız ve bu kurumlara kayıt olarak iş yerinizin açılışı için gerekli işlemleri yapmak zorundasınız. Bu makamlar sizden bazı evrakları talep etmektedirler. İlk önce market açabilmek için işyeri açma belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi sizden Belediye Başkanlıkları talep etmektedir. İş yeri açma belgesi aynı zamanda Ustalık Belgesi anlamına gelmektedir. Bu belge Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Bu belgeyi alabilmeniz için mezun olduğunuz okula ve daha önce aynı sektörde sigortalı olarak çalışmışlığınıza göre çeşitli şartlar bulunmaktadır. Ustalık belgesinin nasıl alınacağı hakkında Ustalık Belgesi nasıl alınır isimli makalemizden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, market açmak istiyorum diyenler için Belediye Başkanlıklarından, Vergi Dairesinden ve Esnaf odalarından çeşitli belgeler talep edilmektedir.

Market Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Süper market, mini market, mega market, hiper market, şarküteri, büfe, bakkal dükkanı veya bu sektörde hizmet veren bir iş yeri açabilmek için yapmak istediğiniz işin büyüklüğüne göre elinizde bir miktar sermaye olması gerekmektedir. Bu sermayenin hesaplanmasında en büyük faktör açmak istediğiniz marketin bulunduğu bölgedir. Bugün Ülkemiz de büyük şehirlerde mini market diye tabir edilen bir büfe açabilmek için bazen milyarlar gerekirken, bazen ise 10.000 TL. gibi bir sermaye ile iş yeri açılabilmektedir. Bazı bölgelerde açılan iş yerleri için hava parası, yer kirası, kullanma izni gibi çeşitli giderler talep edildiğinden, marketin içine girmeden binlerce lira masraf edebilirsiniz. Yine okullarda, toplu kullanım alanlarında ve sosyal tesislerde hizmet vermekte olan kantinler için de yine, ihale yapılarak belirli bir ihale ücreti talep edilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, işyeri açmak için yapacağınız masrafların çalıştıracağınız dönem içerisinde karşılanıp karşılanamayacağı durumudur ki, herkesin “Market Açmak İstiyorum” diyenlerin kafalarını meşgul eden en önemli konu budur. Market açmak için ne kadar sermaye gerekir sorusuna tam yanıt bulamadığınızı düşünüyorum. Bu sebeple size çeşitli örnekler vereceğim.

 • İstanbul’ un kenar mahallesinde 150 metre karelik bir süper market açmak : 20.000 TL.
 • İstanbul’ un kalabalık bir semtinde çarşıda 10 metre kare mini market açmak : 200.000 TL.
 • Artvin’ de çarşı merkezinde 50 metre kare bir market : 80.000 TL.
 • Rize’ de kenar mahallede 50 metre kare bir bakkal : 30.000 TL.
 • gibi bir sermaye ile açılabilmektedir. Burada anlatmak istediğimiz, marketin büyüklüğü değil, iş yerinizi açacağınız semtin veya bölgenin potansiyelidir.


Sahibinden Devren Satılık Market, Süper Market, Büfe, Şarküteri

Yeni bir işyeri açmak yerine, hizmet vermekte olan bir iş yerini devralmayı düşünebilirsiniz. Bazen iyi araştırma sonucunda satın alınan iş yerleri daha önce ki müşteri potansiyeli birlikte yeni bir hizmet anlayışı ile çalıştırıldığında, kısa sürede iyi para kazandırmaktadır. Tabi daha önce çalışmakta olan marketlerin ve süper marketlerin belirli bir müşteri potansiyeli olmakla birlikte, kötü sicilleri de bulunabilmektedir. İş yerini daha önce çalıştıran esnafın, diğer esnaflara veya müşterilere karşı göstermiş olduğu davranışlar sebebiyle yaşayabileceği olumlu ve olumsuz durumlardan söz ediyorum. Bu sebeple iş yeri devir alınırken en önemli husus, geçmişidir. İş yerinin bulunduğu bölge, dükkanın durumu, rafların dizilişi, satın ürünlerin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, tasvip edilmeyen bir market sizi zarara sokabilir. Biz burayı yeni aldık, biz bu marketin yeni sahibiyiz durumunu müşterilerinize kabul ettirene kadar problem yaşayabilirsiniz. Yine de sıfırdan bir market açmak yerine, sahibinden sitesinde bulunan kiralık ve devren satılık iş yerlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Kosgeb Desteği

Market Açmak İstiyorum diyenlerin bir bölümü Kosgeb tarafından verilmekte olan hibe kredileri almayı hedeflemektedir. Kosgeb girişimciler için 30 bin lira hibe, 70 bin liraya kadar da, faizsiz kredi vermektedir. Bazı internet sitelerinde kosgeb tarafından, işyeri açanlara peşin kredi verildiği, bu konuda danışmanlara başvurmanızı tavsiye eden çeşitli yazılar okumuş olabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, kosgeb hiç kimseye işyeri açılış kredisi vermez. Kosgeb tarafından verilen kredi, çalışmakta olan işyerlerinin büyütülebilmesi için kredidir. Eğer elinizde hiç sermayeniz yok ise, kosgeb’ den kredi alarak işyeri açmanız oldukça zordur. Çünkü başlangıçta tüm giderleri siz ödemek zorundasınız.

Banka kredisi

Bankaların bir çoğu, çeşitli vade ve faiz oranları ile esnaf kredisi, işyeri kredisi vermektedir. Yapacağınız işin büyüklüğüne ve gösterebileceğiniz teminata göre hemen hemen tüm bankalardan işyeri kredisi alabilirsiniz. Bu konuda size tavsiyemiz, Devlet Bankalarını tercih etmeniz yönündedir. (Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank)

Market Bayiliği Veren Firmalar

Bazı firmalar bilindiği üzere, market, büfe, şarküteri ve benzeri sektörler de bayilikler vermektedir. Bu marketlere Ekomini market örnek gösterilebilir. Bayilik veya franchise almanın avantajı ise, sektörde daha önce ülkenin birçok yerinde hizmet veren tanınmış bir markanın ürünlerini satabilmenin avantajıdır. Müşteri sizin iş yerinizi ilk defa görse dahi, daha önce yapmış olduğu alışverişlerde karşılaştığı durumlar mutlaka aklına gelecektir.

Market açmak isteyenlere tavsiyeler

Market açmak isteyenler için dukkanacmak.com ailesi olarak, sizlere bazı tavsiyelerimiz var. Bu tavsiyelerimizi maddeler halinde belirtmek isteriz.

1- İlk yapmanız gereken başarılı bir iş planıdır. Eğer “ben kağıt kalem işinden anlamam” diyorsanız, mutlaka işi bilen birine uzun vadeli iyi bir iş planı hazırlatınız.

2- Marketinizi açmak istediğiniz bölgeyi iyi seçin. 5 lira fazla verin, bir alt sokağı tercih edin. On lira fazla verin, köşe başında bir dükkan tutun. Yani iş yerinin bulunduğu yer çok önemlidir.

3- Marketinizde eleman çalıştıracak iseniz, yeteri kadar maaş verin ve güler yüzlü, sektörde uzman, ikili ilişkileri iyi, pazarlama konusunda yetenekli elemanları tercih edin. Bazı iş yerlerini “asık suratlı elamanlar” yüzünden ziyaret etmediğiniz unutmayın.

4- Veresiye vermeyin ancak, alabildiğiniz kadar pos makinesi vs. alın. Müşteriye kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağlayın.

5- Teknolojiden yeteri kadar yararlanın. Alarm, güvenlik kamerası vb. Ekipmanları mutlaka bulundurun. Hırsızlığa karlı üst düzeyde güvenlik önlemleri alın.

6- Kötü günler için geride mutlaka bir miktar paranız olsun. İşler iyi gitmediğinde banka kredilerine saldırırsanız, işin içinden çıkamaya bilirsiniz.

Hayırlı İşler Dileğiyle..

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. afyonkarahisar çay akkonak köyü dedi ki:

  Kaynakcilik yapiyorum. Gazalti ve elektrod kaynagi yapiyorum. Kucuk bi demir atolyesi acmak istiyorum. 5 yillik bi tecrubem var.

 2. Erdemli dedi ki:

  Markette çalışıyorum

BİR YORUM YAZ