Tarımsal Krediler

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar 2021 (DEVLET 30 BİN LİRA HİBE)

Tarım ve hayvancılığa destek sağlayan kurumlar mantar yetiştiriciliğine de kredi ve teşvikler vermektedirler. Kosgeb, TKDK ve kalkınma ajanslarının mantar üretimine desteklerini kaleme aldık. Siz de kendi projenizi hazırlayarak mantar üreticiliği yapmak isteyen girişimciler kredi veren bankalara başvurularda bulunarak mantar yetiştiriciliği için kredi alabilirler. Hep birlikte, yüksek kar marjına sahip ürünlerden biri olan  höbelen, gelincik, çörek, timrit, çam kabara ve istiridye mantarları için verilen kredilere göz atalım.

Mantar Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Mantar tek başına da çok güzel bir sebze olmakla beraber bir çok lezzetli yemeği de tatlandırmada kullanılır. Yemeklerden harici olarak insan sağlığı açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Bu tarım ürününün diğer tarım ürünlerinden farkı kısa zamanda hasat edilebilmesi ve büyük arazilere ihtiyaç duyulmamasıdır. Ancak bunun yanında bu işin birçok zahmeti vardır.

EDİTÖR TAVSİYESİ
 • Mantarın yetiştirileceği ortam, bakımı, hastalığı, hasat edilmesi gibi zahmetli yönleri ve de bu ürünü  yetiştirmek için teknik bilgi sahibi olmayı gerektiriyor.
 • Kısa zaman içerisinde yatırdığınız sermayeyi geriye kazanabileceğiniz bir girişim olduğu için yüksek kar sağlayabilirsiniz.
 • Yapmanız gereken şeyler mantarlarınızı yetiştirirken yapılması gerekenlere çok dikkat etmenizdir.
 • Dikkatli bir şekilde bakımını yapmanız, mantar yetiştiriciliğine uygun bir ortam seçmeniz gerekmektedir.
 • Mantar yetiştiriciliğinin uzun süreli devamlı bir iş olmasını istiyorsanız yapmanız gereken bu işe başlarken temelini sağlam atmak olacaktır.
 • Üretiminde hassaslık isteyen bu besinler nemi sever.
 • Bu sebeple rutubetli bir ortam yaratmanız mantarlar için zorunludur.
 • Bu mahsullere nem sağlamak için iki farklı seçeneği deneyebilirsiniz.

Sera buğusu: Bu konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapınız. Bütün seçenekleri değerlendirerek en kullanışlı buğu sistemini tercih ediniz. Bazı makineleri elinizde ayarlamanıza gerek yoktur. Otomatik olarak kendi zamanlamasını ayarlayabilen makineler vardır. Buğu sisteminin yapması gereken biriken su damlacıklarının havada asılı kalmasını sağlamaktır. Zaten amaç da mantarları sulamak değil nemi arttırmaktır. Ziraat Bankası 300 Bin TL. Faizsiz Sera Modernizasyonu Kredisi veriyor.

mantar-yetiştiriciliği-nasıl-yapılır
Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Sis makinesi: Sis makineleri sera buğusuna göre daha fiyatlıdır. Ancak bütünüyle dukkanacmak.com nemi tam olarak ayarlayabilir.  Sis makineleri, sera buğusuna göre işlev olarak daha avantajlıdır. Çünkü nemi doğrudan arttırmaya yarar. Aynı zamanda doğru şekilde ayarlanması durumunda arta kalan fazla suyun değerlendirilmesine yardımcı olur.

Yetiştirme alanının bir diğer önemli parçası da temiz havadır. Mantarlar oksijenden beslenir ve karbondioksit yayar. Mutlu olmaları için düzenli olarak temiz hava almaları gerekir. Yetiştirme şeklinize bağlı olarak bir havalandırma sistemi kurabilirsiniz.

Çiftçi için yeni fırsat kapısı olan kültür mantarı son yıllarda artış göstermektedir. Antalya’nın Korkuteli İlçesi, 17 bin 739 ton kültür mantarı üretimiyle toplam ülke üretiminin yarısından fazlasını karşılamakta olduğunu Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar dile getirmiştir. Ayrıca mantar üretiminde komposttan alınan KDV’nin indirilmesi birim maliyetlerin düşmesini sağlayacak ve üreticileri teşvik edeceğini de söylemiştir.

Mantar Kredisi Veren Bankalar

Tarımsal amaçlar için Ziraat Bankası ile birlikte tüm bankalar kredi verir. Ancak tarımsal amaçlı faaliyetlerinizde kullanmak üzere aşağıda ki bankalardan kredi çekebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • TEB
 • HSBC,
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Qnb Finansbak
 • İş Bankası

Mantar Yetiştiriciliği Hibe 2021 Yılında Var mı?

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hibe kararı ile yeni hibe destekleri tarım ve hayvancılık tesislerinin kurulması, işleme tesisleri ile teçhizatlarına yönelik olarak verilecektir. Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar ile mantar ve kültür balıkçılığına yönelik sabit yatırımlar ile büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda hibe kapsamına alınmıştır. Hibe desteklerinin kapsamı ve hibeye esas proje tutarları genişletilmiştir. Genç çiftçilerimize mantar üretimi için 30 bin lira hibe desteği sağlandı. Başvuru  şartları şöyle idi;

Kültür mantarı üretimi projeleri:

 • En az 100 (yüz) m2 lik alanda 25 ton kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi, 1(bir) adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre içerikli beyaz şapkalıkültür mantarı (agaricusbisporus) üretimi projesi.
 • En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisi, 20 (yirmi) ton kompost içerikli, pleurotus cinsi istiridye mantarı, kaya mantarı (pleurotusostreatus) yetiştiriciliği projesi.

Yani devlet bahçesinde 3 beş adet kompost ile hobi için mantar üretimi yapana değil, bu işten geçimi sağlamak isteyen çiftçilermize 30 bin lira mantar hibesi vermeyi amaçladı.

Mantar Kredisi Veren Bankalar ve Şartları 2019
Devlet Desteği ile Mantar Kredisi Veren Bankalar ve Şartları Devam Edecek.

Ayrıca TKDK IPARD programları kapsamında 302-1 sayılı tedbiri ile mantar yetiştiriciliğe destek olmaya devam edecektir.

Ziraat Bankasından Mantar Kredisi

T.C. Ziraat Bankası, Sarayönü’nde som dönemlerde önemli bir sektöre dönüşen kültür mantarı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kredi veriyor. Sarayönü’nde son dönemlerde popüler bir meslek haline gelen mantarcılık sektörünün daha da ileriye gidebilmesi için güzel bir fırsat sunan Ziraat Bankası, kültür mantarı yetiştiriciliği kredisini daha önceden de kullanmaktaydı. 150 işletmeden fazla üretim tesisine ulaşan Sarayönü’nde ise bu kredinin kullanılabilirliği yeni yeni önem arz eder hale geldi. Faaliyetlerini sürdüren işletmeler için kullandırılan kredi imkanında kredi miktarı üretim alanının genişliğine göre belirleniyor. Üretim tesisinde metrekare başına 35 lira olarak belirlenen krediden tarımsal kredi prosedürlerinin yerine getirilmesi şartı ile faydalanılabiliyor.

Kosgeb Mantar Yetiştiriciliğine Destek Veriyor mu?

Kosgeb tarımsal amaçlı mantar yetiştiriciliğine ve üretimine destek vermemektedir. Kosgeb sadece aşağıda ki nace kodları ile mantar sektöründe destek sağlar. Bunlar;

 • 46.31.06 nace kodu ile Kültür mantarı toptan ticareti
 • 47.21.01 nace kodu ile Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil)

Tarımsal Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Gerçek kişilerde Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Çiftçi Belgesi / ÇKS Belgesi,
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı gibi),
 • Tarımsal üretim faaliyet konusuna göre istenecek belgeler olarak sıralanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün