Dükkan Açmak

Manav Dükkanı Nasıl Açılır? Uzmanından Tavsiyeler

Manav Dükkanı Nasıl Açılır? Uzmanından Tavsiyeler

Sizde müşterilerinize sebze meyve ve benzeri ürünleri satan bir manav dükkanı sahibi olabilirsiniz. Büyük maliyet gerektirmeyen ve süpermarket zincirlerine rağmen ayakta durmayı başarabilen bir esnafta manavlardır. Manav dükkanları sattıkları ürünler ve dükkanları haricinde başka bir maliyet gerektirmeyen iş yerleri olduğundan dolayı sizde elinizde ki küçük sermayeler ile bu işe girmeyi düşünebilirsiniz.

Günümüzde insanlar sebze ve meyve alışverişleri için daha çok pazarları tercih ederler. Halkımız pazarlardan ürünleri daha taze ve daha ucuza alabildiklerini düşünürler. Ayrıca halkın bir bölümü  de süpermarketlerin manav reyonlarındaki ürünlerin indirimlerini takip ederek ihtiyaçlarını buralardan tedarik etmeyi amaçlarlar. Bazı süpermarketler de haftanın belli günlerinde indirime giderler. Buna rağmen halen işlek caddelerde, mahalle aralarında müşterilerinin güvenini kazanmış ve yıllardır dimdik ayakta durabilen manav dükkanları mevcuttur. Öncelikle şunu sormak gerekir, ben bu ürünleri kime satacağım?

Manav dükkanı için yer seçimi

Bu şu demektir ki, manav dükkanına müşterilerin gelmesi için bazı sebepleri olması gerekir. Ya dükkanınız da ki mallar daha ucuzdur, ya evlerine daha yakındır, ya ödeme kolaylığı vardır ya da kaliteli ve taze ürünleriniz olmasıdır. Bu seçenekler arasında manav dükkanın yerinin önemide açıkça görülmektedir. Eğer siz manav dükkanınızı pazara çok yakın bir yere açarsanız, ya da müşterilerin alışveriş yapabilmek için sizin dükkanınıza alternatif olarak düşünebilecekleri dükkanlar mevcutsa tercih edilmeyebilirsiniz. Ama çarşıya uzak ve sebze meyve satılmayan marketlerin bulunduğu bir bölgede manav dükkanı açmanız müşteri potansiyelinizin artmasını, sebze meyve ihtiyacı olan ve alışveriş için uzaktaki dükkanlara gidemeyecek müşterilerin sizi tercih etmelerini sağlayacaktır. Yine bakkalınızı nüfusun az olduğu bölgelerde, giyim, ayakkabı, inşaat mağazalarının bulunduğu çarşı bölgelerinde bulunması satışlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Manav dükkanında satılacak ürünlerin seçimi

manav açmakDükkanınızda öncelikle hedef kitlenizin, pazar veya süpermarketler yerine sizi tercih etmelerine neden olan ürünleri tespit ederek, daha çok bu ürünlerden bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Şuan ülkemizde organik meyve ve sebze ürünlerinin satışları da çok popüler durumda. Bazı iş yerleri sadece organik ürünler satmakta ve bu ürünleri piyasada satılan normal ürünlerin 3-5 katına kolayca pazarlayabilmektedirler. Ancak bulunduğunuz bölgedeki halkın bu tür ürünlere rağbet gösterip göstermeyeceğini tespit etmek gereklidir. Bir pazarda tezgah açan esnaf, ürünlerini kilo ile müşterilerine seçme imkanı vermeden kendisi poşetlemektedir. Ancak manavlarda genel itibariyle müşteriler alacakları ürünleri tek tek seçmektedirler. Manavdan aldığım ürünleri tek tek seçebilirim mantığı ve prensibi halk arasında yerleşmiştir. Siz seçmelerine izin vermediğinizde kendilerine bozuk ürünler sattığınızı düşüneceklerdir. Bu sebeple sizde halkın seçmesine fırsat vereceğinizden, dükkanınızda mevsimlik, taze ve lezzetli ürünler bulundurmanız, satmanız devamlı müşteri edinmenize yarar sağlayacaktır.Manav dükkanı açmanın incelikleri

sebze meyve dükkanı açmak

Manav dükkanını açmadan önce satacağınız ürünlerin kaliteli olup olmadığını, yazın veya kışın tezgahta durabilecekleri süreleri, ürünleri halden alırken nerelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmeniz çok önemlidir. Günlerce çalışarak elde ettiğiniz parayı, yeni aldığınız ve hemen bozulan bir bibere ya da domatese yatırmanız sizi üzecektir. Bu sebeple dükkan açmadan önce pazar esnafıyla Ya da faal durumda olan manavlar la konuşmanız sizin yararınızadır. Manavlar la görüşerek gezerek, biberin iyisi, karpuzun lezzetlisi, muzun yerlisi vb. Nasıl olduğunu bilmeniz sizi zarar etmekten kurtaracaktır. Manavda esas olan pahalı satmak değil, ucuza alabilmek ve tezgahta ürünleri çürütmeden satabilmektir. Bu sebeple mevsimine göre yakındaki köyleri gezerek organik taze ürünleri toptan alabilir, tezgahınız da bulunan ve bozulma süreleri yaklaşan ürünleri bozulmadan fiyat indirimi yaparak pazarlayabilirsiniz.

Maliyet hesabı yapılması

vergi usulu

Genelleme yapmak gerekirse manav dükkanınızda satacağınız ürünlerin tümünü ortalama maksimum 3000 – 5000 TL. para ile alabilirsiniz. Manav dükkanında en çok harcanan para dükkanın tutulması ve dekorasyonu, mevzuat gereği yatırması gereken sigorta, vergi ve benzeri giderlerdir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, manav dükkanındaki tüm ürünlerin ederi birkaç bin lira para ile sınırlandırılabilirken, düzgün satış yapılması durumunda elinize gelen ve giden paranın daha fazla olduğu kesindir.. Bu şu demektir ki, dükkanınızda 3000 TL. Civarında malınız varken, biten ürünler için bir 1000 TL. Yeni gelecek ürünler içinde 1000 TL. Daha ayırabilirsiniz. Tezgahtaki ürünlerden bazıları bozulabilir ve bu ürünlerin yerine yenilerini almak zorunda bulundurabilirsiniz. Bu sebeple elinizdeki sermayenin tümünü ürünlere yatırmadan kenarda köşede biraz para bulundurmanız faydalı olacaktır.

Manav dükkanı açmak istiyorum isimli makalemiz umarım sizin için yararlı olmuştur. Manav dükkanları genel itibariyle basit usul ile vergilendirilirler.   Basit götürü vergi isimli makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emrah dedi ki:

    Manav düşmeyi bilmiyorum nasıl yapacam

BİR YORUM YAZ