Dükkan Açmak

KYK Kredisini Geri Ödemeyenlere Faiz Hesaplaması

09.01.2020
KYK Kredisini Geri Ödemeyenlere Faiz Hesaplaması

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere burs ve öğrenim kredisi imkanları sunulmaktadır. Verilen bu krediler öğrencilerin eğitim hayatları bittiğinde faizli olarak geri alınmaktadır. Öğrenim kredileri öğrencilere faizli olarak verilmektedir. KYK öğrenim kredilerinin faiz oranları üretici fiyat endeksi dikkate alınarak belirlenmektedir. KYK borcun erken ödenmesi durumunda, erken ödeme indirimi yapılmaktadır. Hatta zaman zaman bu borçların faizlerinin silindiği açıklanmaktadır. Sizler için KYK kredi faiz hesaplamaları yaptık. Öğrenim kredisi ile ilgili tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

KYK Öğrenim Kredisi

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından aktif olarak olarak öğrenim görmekte olan öğrencilerin eğitim masraflarının karşılanması amacı ile kendilerine geri ödemeli olarak kredi ve geri ödemesiz olarak burs imkanı sağlanmaktadır. Burs başvuru tarihleri, eğitim öğretim dönemlerinde internet sayfası üzerinden ilan edilmektedir. Başvuru işlemleri e-devlet üzerinden alınmaktadır. Şifresi olmayan öğrencilerin kayıt yapabilmeleri için PTT’ den 2 TL’ ye şifre almaları gerekmektedir. Diplomasını kaybedenler e-devlet üzerinden mezuniyet belgesi alabilmektedir.

KYK-öğrenim-kredisi

KYK öğrenim kredisi

Başvuru esnasında öğrencinin sisteme pek çok bilgi girmesi gerekmektedir. Özellikle gelir durumunun doğru girilmesi gerekiyor. Kamu kurumlarından alınan bilgiler ile öğrenci bilgileri karşılaştırılıyor. Şayet öğrencinin durumu yetersiz görülüyor ise kendisine burs veriliyor. Ancak durumu iyi, yine de talebi varsa kendisine kredi alması öneriliyor. Öğrencilerin maddi durumlarının desteklenmesi amacı ile verilen bu krediler geri ödemeli oluyor. Öğrenci 2 ya da 4 yıl eğitim süresince bu kredileri alabiliyor. Geri ödemelerin hesaplanmasında ise yurt içi tüketici fiyat endeksi dikkate alınmaktadır.

Öğrenim Kredisi Ne Kadar? 2020

Öğrenim kredilerinde yıllara göre bir artış meydana gelmiştir. Aşağıdaki tabloda lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen öğrenim kredilerinin tutarları yer almaktadır.

Yıl Lisans ve Ön lisans Yüksek Lisans Doktora
2020 550 TL 1.100 TL 1.650 TL
2019 500 TL 1.000 TL 1.500 TL
2018 470 TL 940 TL 1.410 TL
2017 425 TL 850 TL 1.275 TL
2016 400 TL 800 TL 1.200 TL
2015 330 TL 660 TL 990 TL
2014 300 TL 600 TL 900 TL
2013 280 TL 560 TL 840 TL
2012 260 TL 520 TL 780 TL
2011 240 TL 480 TL 720 TL

Öğrenim Kredisinden Yararlanma Şartları

Öğrenim kredisi de ne yazık ki her talep edene verilmemektedir. Kredilerden yararlanabilmek için aşağıdaki şartlara sahip olunması gerekmektedir;

 • Aktif olarak eğitim veren yükseköğretim kurumlara kayıtlı olmak 
 • Ön  lisans, lisan, dikey geçiş öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak 
 • Eğitim durumunun yeterli görülmemesi 
 • Verilen beyanın doğru olması 
 • Yönetmeliğe göre kredi alması uygun görülenlere verilmektedir. 

Kredi alamayacak öğrenciler de belirlenmiştir. Aşağıdaki öğrencilere kredi verilmeyecek ve başvuruları olsa dahi talepleri reddedilecektir. 

öğrenim-kredisinden-yararlanma-şartları

Öğrenim kredisinden yararlanma şartları

 1. Mahkeme kararı ile kesin hüküm giymiş olan öğrenciler
 2. Eğitim süresini aşmış olan öğrenciler
 3. Dikey geçiş, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere mezun durumda olan öğrenciler
 4. KYK’ dan daha evvel burs ve kredi almış olan öğrenciler
 5. Başvuru esnasında doğru beyanat vermeyen öğrenciler
 6. Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler
 7. Uzaktan eğitim gören öğrenciler
 8. Açıköğretim fakültelerinde öğrenim görenler
 9. KYK yurtlarından, süresiz olarak yurttan çıkarma cezası alan öğrenciler
 10. Yönetmeliğe göre kredi verilmeye yeterli görülmeyen öğrenciler
 11. Eğitimlerine 1 yıldan fazla ara verenler ya da 1 yıldan fazla başarısız olanlar
 12. Sağlık sebepleri dışında olmak üzere intibak programlarından yararlanan öğrenciler
 13. İntibak süresince öğrencilere kredi verilmemektedir.


Kredi alan öğrencilerin de bazı sebeplerinden dolayı kredileri kesilebilir.

Öğrenim Kredisi Neden Kesilir?

Yukarıdaki şartları sağlayan öğrencilere verilecek olan öğrenim kredisi bazı sebeplerden dolayı kesilebilir. Öğrencinin kredi almakta iken kesim hükümle mahkum olması, düzenli bir geliri olması ya da asgari ücretli olarak herhangi bir yerde çalışması, öğrenim gördüğü kurumdan çıkarılması ya da bu kurumdan uzaklaştırma almış olması, kaldığı yurtlardan süresiz olarak çıkarma cezası almış olması, öğrenim kurumunun herhangi bir sebeple kapanması, öğrencinin kurumdan ayrılması, geçici olarak uzaklaştırma cezası alması alması ya da süresiz olarak çıkarılması, sağlık sebeplerinden dolayı öğrenim hayatına devam edemiyor olması, öğrenim gördüğü kurumu değiştirmesi sebebi ile başarısız olması ya da eğitimine ara vermesi, izin alma, kayıt dondurma ya da öğrenim görmekten vazgeçme gibi sebeplerden dolayı aldığı krediler kesilebilmektedir. Öğrenciye kredi veren bankalardan da kredi alınarak eğitim öğretim masrafları için gerekli olan meblağlar karşılanabilir.

öğrenim-kredisi-neden-kesilir

Öğrenim kredisi neden kesilir?

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödeme

Öğrenim dönemi boyunca verilen bu kredilerin bir de geri ödemesi var. Öğrenim bittikten sonra hemen borçlarını ödeyemeyecek durumda olanlar için erteleme gibi bir durum da söz konusu olmaktadır. İş bulamama, yüksek lisans ya da doktora eğitimine başlama, erkekler için askerlik gibi sebeplerden dolayı bu borçların ertelenmesi mümkündür. Erkekler şayet vatani görevleri için erteleme yapıyor ise, bu süre ancak askerlik bitene kadar olabilecektir. Erteleme yapılan süre boyunca borçlara yurt içi fiyat endeksi üzerinden faiz oranı uygulanmayacaktır. Ancak bu sebep dışındaki sebeplerden dolayı erteleme yapılıyorsa faiz işleyecektir.

Borçlarını ertelemek isteyenler yine başvuruları e-devlet üzerinden yapabilecektir. Ayrıca borcu olanlar da yine bu sorgu işlemini e-devlet üzerinden yapabilir. Öğrenim kredisi borçlarının ödenmeye başlanması için mezun olunan tarihten itibaren iki yıl geçmesi gerekmektedir. Kurum tarafından geri ödeme planı oluşturulmaktadır. Şayet borçlar zamanında ödenmez ise aylık yüzde 1,40 oranında faiz ödemesi öğrenim kredisi borcuna eklenecektir. Şayet borçlar vaktinde ödenmez ise alacakların tahsil edilmesi amacı ile borçlu Gelir İdaresi’ ne gönderilecektir. Bu sebeple borçların vaktinde ve aksatılmadan ödenmesi temel şart olmaktadır.

KYK Kredi Geri Ödeme Hesaplama

Kredi geri ödemesi hesaplanırken bazı parametreler dikkate alınıyor. Borç tutarlarına ek olarak gecikme durumunda bir de Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ekleniyor. Geri ödeme tarihi her arttığında aylık faiz uygulanmaya başlanıyor. Yani zamanında yapılmayan ödemeler için borçlular bir de faiz ödemek durumunda kalıyor. Yani hesaplama aşağıdaki şekilde oluyor;

Kredi tutarı+ Yİ-ÜFE oranı+ Gecikmeler durumunda yüzde 1,40 gecikme faizi 

Faiz oranları ise sözleşmede sabit bir şekilde belirlenmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken diğer husus ise borçların erken ödenmesidir. Borçlara erken ödenmesi durumunda indirim uygulanmaktadır. Ancak indirim ödeme başlangıç tarihinden evvel ödemeye başlayanlar için geçerli oluyor. Bu tarihten sonra yapılacak olan ödemeler için indirim söz konusu değildir. İndirim ise yurt içi tüketici fiyat endeksi artışlarından meydana gelen borçlar için geçerli oluyor. Maddi yardım yapan kuruluşlardan da burs alarak eğitim sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Şayet bu tarihten önce ilk yıl borç ödenmesi durumunda 30, ikinci yıl ödenmesi durumunda ise yüzde 20 oranında erken ödeme indirimi söz konusu olmaktadır. Özetle indirim anapara için geçerli olmuyor. Artış oranlarında söz konusu olan bu indirimden yararlanabilmek için kurum ile iletişime geçerek yeniden borcunuzu hesaplatabilirsiniz. Kurumu telefonla arayarak da bu işlemi yapmanız mümkün olmaktadır.

Diğer soru ise bu borçların silinip silinmemesi ile alakalıdır. Borçların silinmesi iki durumda söz konusu olmaktadır. Vefat durumunda ve çalışamaz raporu sahibi olan kişilerin kredi borçları tamamen siliniyor. Bu borçların ödenmemesi durumunda ise yapılandırılması mümkün oluyor. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden yapılandırma işlemi yapılabiliyor. Borçlarını ödemeyerek daha sonra yapılandırma işlemleri yapmak isteyenlerin 444 01 89 numarasını arayarak  da bilgi alması mümkündür.

Geçtiğimiz yıl gündeme gelen konulardan bir tanesi borçların silinmesi ile ilgiliydi. Ancak anaparanın silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece gecikme faiz ve zamları silinmiştir. Yeni eğitim öğretim döneminde başvurular yeniden başlayacaktır.  Ayrıca çeşitli vakıflar tarafından da öğrencilere burs verilmektedir. Bu vakıflara başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.