Dükkan Açmak

Kuyumcu (Sarraf) Dükkanı Nasıl Açılır?

Kuyumcu (Sarraf) Dükkanı Nasıl Açılır?

Kuyumcu dükkanı açmak, sarraf olmak günümüzde büyük sermaye gerektiren, ancak müşteri oranına göre küçük ve devamlı kârlar bırakan nadide işlerden biridir. Peki kuyumcular karşıdan görüldüğü gibi çok para kazandırır mı, kuyumcular aylık ne kadar para kazanırlar, kuyumculuk ile sarraflık arasında ki farklar nelerdir? Bu yazımızda kuyumcu dükkanı açmak isteyenler için tavsiyelerde bulunacağız.

Kuyumcu nedir, kuyumcu dükkanı nasıl açılır?

Kuyumculuk, altın başta olmak üzere değerli metal ve taşların işlenerek takı ve yatırım aracı olarak kullanılan (devlet altınları gibi) eserlere (kuyum) dönüştürülmesi sanatıdır. Bu eserlerin ticareti de kuyumculuk olarak adlandırılır. Yine halk arasındaki tabiri ile altın satan kişiye sarraf‘ ta denilebilmektedir.

Ne kadar sermaye gerekir?

Öncelikle açacağınız iş yerinizde, belirli bir teminat karşılığında anlaşmış olduğunuz bir firmanın ürünlerini mi satacaksınız, yoksa kendi ürünlerinizi mi pazarlayacaksınız, bu konu çok önemlidir. Örneğin büyük firmalar, bir teminat karşılığında diğer alanlarda olduğu gibi kuyumculara ürün gönderirler ve belirli periyotlarda ödeme yaparlar. Yine bu hesabın içine tutacağınız dükkanı  firmamı dizayn edecek, siz kendi keyfinize göre mi tasarlayacaksınız. Dükkan çarşı merkezinde mi olacak, alışveriş merkezinde mi, kenarda köşede mi. Bugün 300 TL. kira ödeyerek dükkan tutulabildiği gibi aylık 5000 TL. kirada ödenebilir. Yine dükkan tasarımı 2000 TL ye yapılabileceği gibi, 20.000 TL. parayı da bulabilir.Dikkat edilmesi gereken noktalar

1. Kuyumculuk işinde daha önce hiç çalışmadıysanız ve bu iş hakkında bilginiz birikiminiz yoksa, mutlaka bu işin eğitimini alın veya işe hakim olana kadar, bir kuyumcunun yanında çalışın. Altın piyasası nasıl alınır nasıl satılır, hangi ürün nereden gelir, nasıl yapılır, gibi tüm soruları cevaplayacak seviyeye gelmelisiniz.

2. Sermayeniz kadar bir işyeri açın, fazla açılmayın, başarabiliyorsanız krediye bulaşmayın. Az olsun öz olsun, ayrıca eğer ayırabiliyor iseniz geride sizi destekleyecek bir miktar paranız bulunsun.

3. İş planınızı bir bilenle yapın. Başka şehirlerde başka ilçelerde bulunan kuyumcu esnafı ile görüşün, notlar alın, dükkanları inceleyin, En çok  beğendiğiniz kuyumcu dükkanını tasarlamayı hedefleyin.

4. Piyasada popüler olan firmaların bayiliğini almayı düşünün. İşte size birkaç firma;

Atasay Kuyumculuk Bayilik İletişim Bilgileri Tel: 0212-652-33-66 444-4-282  

Kaçak Gold Telefon: 0212 514 81 11

Favori Bayilik – Franchise Başvuru Bilgileri Tel: 0212 512 11 45
Faks: 0212 526 26 80

Jival Kuyumculuk Bayilik : 444 5 585

Ariş Pırlanta Bayilik İletişim Bilgileri Tel: +90 212 528 88 00
Faks: +90 212 520 69 01

5. Kuyumcu dükkanında iş yeri güvenliğini üst seviyede tutmanız gereklidir. Kaliteli alarm ve kamera sistemleri, açılamayan kilitler, sağlam kırılmaz camdan pencereler vb. ayrıntıları işin uzmanı olan firmalarla görüşerek hazırlamalı ve bu ürünlerin maliyetini de iş planınıza ilave etmelisiniz. Tütüncü dükkanı açmak veya Cep telefonu dükkanı açmak sizin için bir alternatif olabilir.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Cengiz Çavuşoğlu dedi ki:

    Kuyumculuk,marketcilik,inşaatçılıkla uğraştım. Ümraniyedeyim. Sarraf dükkanı açmak istiyorum. Dükkana kira vermeyeceğim. Dükkanım kuyumcuların merkezinde fakat ana geçiş yolu arkadadır. Çevresi olan biriyim. Sarraf-Döviz ağırlıklı bir yer açmak istiyorum acaba günde kaç defa alış veriş yapsam benim için yeri aç dersiniz. Teşekkür ederim.

  2. börger KİMNFG dedi ki:

    MARABA TELEVOLE….KUYUMCU DA AT BESLEYECEBLİRMİ

  3. ahad khojasteh dedi ki:

    Marhaba.yabance için kuyumcu dukkane nasil açilir

BİR YORUM YAZ