Dükkan Açmak

Kuruyemişçi Açmak İsteyenlere Tavsiyeler ve Bayilikler

Kuruyemişçi Açmak İsteyenlere Tavsiyeler ve Bayilikler

Kuruyemişçi açmak için öncelikle iyi bir iş planına ihtiyacınız vardır. Kuruyemişçilerin  yerleri kritik noktalarda olduğundan, öncelikle dükkan yerini belirlemelisiniz. Tabi daha önceden faal durumda olan bir Kuruyemişçi dükkanını devralmayacaksanız. Kuruyemişçiler de satılan ürünler, diğer bakkal ve marketlerde alışveriş merkezlerinde de olduğundan dolayı, çok ucuza satış yapmak bir ihtimaliniz de bulunmadığından, müşteri çekebilmek için en önemli şey kuruyemişçi dükkanının açılacağı yerdir. Müşteriler evde eksik olan bir yağ, şeker, un gibi doğal gıdalar için 5 km. uzaktaki markete gitmeyi kabul ederler ancak zorunlu olmadıkça hiç kimse uzaktaki bir kuruyemiş dükkanını ziyaret etmeyi düşünmeyecektir. Bu sebeple ilk tavsiyemiz kuruyemişçi dükkanının yerini iyi seçin!

Gerekli malzemeler ;

Kuruyemiş dükkanı için dizaynına karar vermeniz gereklidir. Birçok Kuruyemiş dükkanı boyutuna ve sattığı ürünlere göre bir dükkan dizaynı belirlemektedir. Eğer bir bayilik alacaksanız dükkanın iç ve dış dizaynı firma tarafından belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Ancak dükkanın dizaynını kendiniz yapacaksanız, faal durumda olan Kuruyemiş dükkanlarını gezerek fikirler almanız tavsiyemizdir.

Maliyet

Kuruyemiş dükkanı açmadan önce öncelikle piyasayı araştırarak bir gider tablosu hazırlamalısınız. Bu tablonun içerisinde işyeri açılacak binanın hazırlanması, boyası badanası, tezgahların oluşturulması, fayansı, tuvaleti, elektrik tesisatları vs. bina içerisinde bulunan tüm ekipmanlar kontrol edilmeli ve bu ekipmanların giderleri de tabloya işlenmelidir. Daha sonra Kuruyemiş dükkanı içerisine ürünler konmadan önce bulunması gereken raflar, dolaplar, tezgahlar masalar gibi malzemelerin sayıları ve ölçüleri de tespit edilmeli ve yine piyasa araştırması yapılarak bu ürünleri temin edilebileceği yerler belirtilmeli ve bu bilgiler tabloya işlenmelidir. Bu bilgilerden sonra, Kuruyemiş dükkanına ürünlerin temin edilebileceği toptancılar ile görüşmeler sağlanmalı ve ürünlerin temin şekli, ödemenin ne şekilde yapılacağı, ürünler tükendiğinde yeni ürünlerin ne zaman getirileceği, ödemede kolaylık yapılıp yapılmayacağı gibi konular tartışılmalı ve tek toptancıya bağlı kalmaksızın birkaç farklı toptancıyla görüşmeler yapılmalı ve anlaşmaya varılmalıdır. Alınacak ürünlerin çeşidi ve sayıları Kuruyemiş dükkanının maliyetinin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Örneğin kaju satmak isteyen bir kuruyemiş dükkanı, sadece bu ürünün alımı için 5000 TL. para harcayabilmektedir. Bu sebeple biz ne kadar örnek versek te, evdeki hesap çarşıya uymayacaktır ve bu sebeple iyi bir piyasa araştırma yapmalısınız.Gerekli evraklar (vergi dairesi)

1.İşe başlama/bırakma bildirimi (Örnek No.2024-a)
2.Onaylı nüfus cüzdan sureti (Mükellefin Vergi Dairesine bizzat başvurması halinde nüfus cüzdanının fotokopisi Müdür Yardımcısı,Şef veya görevlendirilecek bir memur tarafından aslı ile karşılaştırılarak “Aslının Aynıdır” şeklinde tasdik edilir.)
3.İkametgah senedi (Resimli),
3.Noter onaylı imza sirküleri (Basit usulde vergilendirilenler hariç)
4.Basit usulde vergilendirme talep eden mükelleflerden işyerinin kendisine ait olması halinde emlak vergisine esas olan vergi değerini gösterir, belediyeden alınacak onaylı bir belge, işyerinin kiralanmış olması halinde ise kira kontratının bir örneği,

Belediye

İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı için istenen belgeler

1 adet telli dosya, 1 adet dilekçe (işyeri açma ve hf.tat Başvuru Formu Doldurulacak), 5 Adet Fotoğraf, Tapu Sureti, Kira Kontratı, Yangın Söndürme Cihazı 6kg Faturası, Bağkur Veya Sigorta Kaydı, Ustalık Belgesi Noterden Sözleşmeli, Bağlı Bulunduğu Oda Kaydı, üfus Cüzdanı Sureti, İkametgah İl muhabiri, Emlak,Çtv.Veilan Reklam Serv.Onay Kağ, İskan Raporu, Şirket Olan İşyerlerinin Ana Söz., Şirket Müdürlerinin İmza Sirküsü, Umuma Açık Yerler İçin Emniyet Müdürlüğüne dilekçe örneği gerekmektedir.

Bayilik veren firmalar; Altıntop kuruyemiş, çıt çıt, mumcu, tadım franchise, adalılar olarak sıralabilir.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Alaattin dedi ki:

  Amasya Suluovada cadde üstünde mülkiyeti kendimin işyerim var. Asma kat 15 m2 kadar boş bayilik almak istiyorum

 2. Adem Şahin dedi ki:

  ilk defa kuruyemiş ve yöresel ürunler adi altinda bir dukkan açmak istiyorum ve dukkanin yerini ayarladim cad uzerinde ve köse başında bana yardimcı veya bailik gibi mekan sahibi olmak istiyorum ticari hayatim 25 senedir 15 yila yakin dinlenme tesislerinde çalışıyorum ve kendi iş acmak istiyorum bilgilendirirseniz memmun olacağım cevap bekliyorum dukkani tuttum .

  1. Çetin dedi ki:

   İstoçta satınalma şirketimiz var baharat kuruyemiş bakliyat aktariye ve şarküteri bir arada gelin yardımcı olalım

 3. murat dedi ki:

  kar marji oldukça yüksek yazın su satsan köşe olursun tabi yer iyi olucak bide tek adam işi değil
  ortalama %35-40 tır kar oranı sigara günlük 2000 tl yapsan sana ayda kalacak net para 10 ila 12 bin arası

  1. Ugur dedi ki:

   Ortalama kar marjı nedir.birde sigaranın kar marjı nedir acaba…

   1. Burak dedi ki:

    sigaranın kar marjı %4.9dur yani şöyle ki. 1000tl lik bir sigara satışınızda kazanacağınız para 49 tl yani yuvarlarsak 50tl dir. Oranlayarak giderseniz sonuca ulaşırsınız

 4. Aydın dedi ki:

  İlk defa kuruyemiş dükkanı açmak istiyorum minimum nekadar para lazım faaliyete geçirmek için bayiilikle birlikte

 5. serdar dedi ki:

  Bir kuruyemişçinin ciro üzerinden kar marjı ne kadardır.

 6. bursa dedi ki:

  daha Ünce yaptığım iş dijital bask. kendi işimi yapmak istiyorum bunun için sizden yardım bekliyorum şu an 20 bin gelelim bu birikmişligim var fakat bu işi açmak için kimle irtibata gideceğimi bilmiyorum…

 7. Kocaeli derince dedi ki:

  Daha önce marketçilik yapiyordum

 8. kavurulucuk izmir heryerinden siparis alinir dedi ki:

  Kuru Yemişçi duyrulur çoklezzetli cerez kavuran bilirim

 9. Erdemli Mersin dedi ki:

  altıntop , çıt çıt, mumcu, tadım, franchise, adalılar, bayilik veren firmalar demişsiniz… Genel olarak kuruyemiş firmaları bayilik vermek için şartları ne oluyor? Genel olarak firmaların kriterleri şartları nedir?

BİR YORUM YAZ