Küçük Sermayeli Tavuk Çiftliği

Küçük Sermayeli Tavuk Çiftliği
1.447 kez okundu.

Başarılı bir şekilde tavuk çiftliği kurulması ve bir çiftçi olunması için öncelikle çiftçiliğin ve hayvancılığın zor bir iş olduğunu bilmek gerekmektedir. Sabahın erken saatlerinden akşam ve hatta bazı durumlarda gece yarılarına kadar bedensel bir çalışma yapılması gerektiği bilinmelidir. Bunun dışında başarılı bir şekilde tavuk çiftliğinin açılması işletilmesi konusunda bir planlama yapılması gerekmektedir.  • Yapılacak işlemlerde giderlerin belirlenmesi. Bu konuda özellikle dikkat edilecek birçok detay bulunmaktadır. Standart olarak zorunlu giderler yanında diğer giderlerinde hesaplanması ve mümkün olduğunca kaliteli üretimin sağlanması konusunda en az giderin yapılması tercih edilmelidir.
  • Üretim ile ortaya çıkacak gelirler. Yapılacak üretim ile çiftçilerin eline bir gelir geçmektedir. Giderler ve gelirlerin en iyi şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bunlarda gelirlerin daha fazla olması gerektiği önemlidir. Bunun sağlanması da iyi bir planlama ve kaliteli bir üretim ile mümkün olabilmektedir.
  • Sermaye ve finans sağlanması… Bu konuda öncelikle çiftliğin kurulması ve gelirin elde edileceği döneme kadar işlemlerin yürütüleceği bir finans sağlanması gerekmektedir. Bu şekilde işlemeye başlayacak sistemin başarılı sonuçları alınabilmektedir.
  • Zoru durumlarda hazırlanacak planlar. Bu durum hayvanlarda hastalık olması, mevsimlerin kötü geçmesi, sel gibi doğal afetler ve diğer birçok olumsuz durumda neler yapılacağı ve bunlara karşı bir güvence alınması gerektiğinin bilinmesidir. Bu şekilde gelirlerde bir azalma olsa bile güvence ile sorunların altından kalkılması mümkün olabilmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git