Dükkan Açmak

Küçük İşletmelerin Başarıyı Yakalamaları İçin Öneriler

10.01.2020
Küçük İşletmelerin Başarıyı Yakalamaları İçin Öneriler

Küçük işletmelerin, sektör içindeki köklü rakiplerle mücadele edebilmesi için iş alanında doğru kararlar vermesi gerekiyor. Zira iş hayatının riskli yüzü her daim bu işletmelerin karşısına çıkabilir. Özellikle büyük şirketler geniş pazarlama hizmeti, cazip ürünler, reklam kampanyaları derken daha iyi bir sisteme sahip gibi gözüküyor. Bu durum bile küçük işletmelerin adımlarını daha dikkatli bir şekilde atmasına neden olacak durumlardan biri. Bilinçli bir şekilde hareket etmeyi başaran küçük işletmeler ise, zamanla kendilerini kanıtlama şansı yakalıyor. Ancak öncelikle bu işletmelerin aşağıdaki adımlara dikkat ederek, disiplinli bir şekilde bunları uygulamaları tavsiye ediliyor.

Küçük İşletmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle işe yeni başlayan küçük işletmelerde, işlerin rayına oturması için belirli bir zamanın geçmesi gerekir. Kendini gerçekten bu alanda ispatlamak isteyen bir işletme sahibi ise, işi gerçekten ciddiye alarak bu şekilde işin başında olması gerekiyor. İş süreciyle yakından ilgilenmek, iş kalitesini takip etmek bu süreçte dikkat edilmesi gereken konuların başında bulunuyor. Öte yandan günlük olarak belirli programın yapılması ve bu plana uygun olarak hareket edilmesi işletme sahiplerinin mutlaka uyması gereken adımlar arasındadır. Özellikle müşterilerle birebir ilgilenilmesinin onların hoşuna gideceğini bilmeyen yoktur. Bu nedenle işin başında biraz daha işin içinde olarak, kontrolü elde tutmanın faydasını görmek mümkün olur. Şimdi sizlere 10 adımda bir işletmeyi nasıl ayakta tutacağınıza dair bilgiler vereceğiz. 2020 Yılında İşyeri Açmak Kaça Mal Olur? Evrak ve İşletme Maliyetleri konusunda hazırladığımız içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 1-Hedefleri Doğru Belirleyin

Bu adımdan sonra işletme sahiplerinin dikkat etmesi gereken durumlar arasında iş planı bulunuyor. Hedeflerin doğru şekilde belirlenmesi ve gerçekçi planlar yapılması, bu alandaki hayallerin yerine getirilmesini sağlayacağından dolayı çok önemlidir. Aynı zamanda bu planların yapılması, iş sırasında oluşan zaman kaybını engelleyerek tam olarak hedefe ulaşmaya yardımcı olur. Gereksiz detaylara kapılmamak açısından, mutlaka bu adımı sorunsuz bir şekilde hayata geçirmeye başlamak gerekiyor.

Hedefleri Doğru Belirleyin

İş hayatınızda ilk olarak doğru hedefleri belirleyin.

2-Doğru Ekiple Çalışın

Bunun yanında uzmanlar, doğru bir ekiple çalışmanın başarının yarısını oluşturduğunun da altını çiziyor. Özellikle aynı tutkuyu ve heyecanı sürekli olarak taşıyabilecek kişilere bu alanda ihtiyaç vardır. Gerçekten işini seven ve işinin ortaya çıkardığı tüm sorumlulukları üstlenen kişilerle kurulu bir ekibe işaret ediliyor. Bu sayede işten alınan verimin biraz daha artması sağlanırken, plana tam olarak uygun bir şekilde hareket edilmeye başlanıyor.

Doğru Ekiple Çalışın

İşletmenizi doğru bir şekilde çalıştırmak için ekip çalışmasına dikkat etmelisiniz.

3-Müşterilerle İletişim İçinde Olun

Küçük işletmelerin diğerlerine nazaran müşteri konusunda da biraz daha temkinli davranması gerekiyor. Soğuk ve mesafeli bir tavır yerine her daim müşteriyle iç içe bir tavır sergilemek çok önemli. Özellikle müşterilerin isteklerine doğrudan cevap verilmesi ve buna yönelik müşteri ilişkilerinin kuvvetlendirilmesi önerilen şeyler arasında bulunuyor. Müşterilerin daimi olmasını sağlamak adına işletmenize her geldiklerinde neyi nasıl sevdiğini nasıl ürünler tercih ettiğiniz biraz da olsa ezberlemeye  çalışın. Sergileyeceğiniz bu tavır müşteriye kendini özel hissettirecek ve sizden başka bir yeri tercih etmesi halinde yabancılık çekecek sizi arayacaktır.

Müşterilerle İletişim İçinde Olun

İşletmenize gelen müşterilere karşı güler yüzlü hizmet sunmalısınız.

4-Yeni Denemeler Yapmaktan Çekinmeyin 

İşletmenizi ilgilendiren, yeni satış teknikleri, ürün veya ürün grupları hakkında bir fikriniz olduğunda bu fikri deneme çalışması yapmaktan korkmayın. Fikirlerinizi açıkça beyan ederek yeni ürünler ortaya koyabilir insanlara bu işle alakalı bilgi sahibi olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir. Farklı seçenek alternatifleri insanların kafasında her zaman ürünleriniz veya satış teknikleriniz gibi siz de farklı olarak kalabilirsiniz.

Yeni Denemeler Yapmaktan Çekinmeyin 

Yeni şeyler keşfetmekten çekinmeyin.

5-Teknolojik Koşullara Ayak Uydurun 

Gelişen çağ ile birlikte teknolojik şartlar da ileri düzey olmaya başlamıştır. Hemen hemen her aletin sürekli olarak bir üst modeli çıkmaktadır. Her alete sürekli farklı fonksiyonlar eklenmekte, insanların işlerini olabildiğince kolaylaştırmaktadır. Mesela en kullanılır örnek POS cihazlarına verebiliriz. POS cihazlarının artık  dokunmatik olanı kart fişi ile yazar kasa fişini aynı anda çıkartan, temassız ödeme seçenekli birçok çeşidi geliştirilmiştir. Siz de bu ve buna benzer teknolojik eşyalar için en gelişmiş olanlarını takip etmeli, rakiplerinizin internet üzerinde ne tür faaliyetler gerçekleştirdiğinin sürekli bilincinde olmalı, gelişen çağa ayak uydurmanız gerekmektedir.

Teknolojik Koşullara Ayak Uydurun 

İŞ hayatınızda teknolojik şartlara uyum sağlayın.

6-Araştırmacı Olun

Yalnızca işletme içerisinde kalarak vaktinizi harcamayın. Gıda, giyim gibi esnaflık yaptığınız bir sektörde iseniz, sizin işinizi diğer yapan firmaları sürekli takip ederek her zaman bir adım daha üste çıkmayı hedefleyin. İşletmenizin yükselmesine fayda sağlayacak ne gibi faaliyetler varsa bunları tespit edip uygulayarak sürekli gelişme yolunma olmaya çalışın.

7-Rekabet Oranınızı İyi Ayarlayın

Diğer firmalarla tabii ki de rekabete girin. ‘Rekabet’ kelimesi bir çok insanın kafasında olumsuz sonuçlar uyandırmaktadır. Çünkü pek çok insan hırsa ve rekabete girerek  büyük şirketleri batırabiliyorlar. Hırs ve rekabet tabi ki yapacaksınız. Bu işletmeciliğin asıl kuralıdır. Fakat dozunu işletmeye zarar değil yarar getirecek şekilde iyi ayarlamalısınız.

8-Yeni Fikirlere ve Eğitimlere Açık Olun

Dışarıdan gelecek olan,  iş hayatınız ile ilgili değişik fikirlere açık olmalısınız. İnsanların düşüncelerine kulak vermelisiniz. İnsanlardan kendinizi üstün görmemeli, onların düşüncelerine de yer vermelisiniz. İş yeriniz ve yaptığınız iş ile alakalı olarak eğitimlere katılmalı var olan bilgilerinize sürekli yenilerini ekleyerek güncel  tutmalısınız.

9- Sosyal Medya İle Aranızı İyi Tutun 

Sektörünüz ne olursa olsun sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlardan ve gündemden haberdar olmalısınız. İnsanların hangi konularda ne düşündüğünü ve fikirlerini Instagram, Twitter, Facebook gibi yerlerdeki açık paylaşımlarından teyit edebilir, bunlara göre bir çalışma planı yapabilir, uygun yolları bu şekilde izleyebilirsiniz.

Sosyal Medya İle Aranızı İyi Tutun 

İş hayatınızda sosyal medya hesaplarını takipte kalın.

10-Çözüm Odaklı Olun

Son olarak küçük işletmelerin daha başarılı bir profil çizebilmesi için, çözüm odaklı olması da mutlaka uyması gereken adımlar arasında bulunur. Bu şekilde ortaya çıkan tüm sorunlara karşı daha hızlı çözümler alınırken, hataların başka şeylere etki etmeden çözülmesi sağlanabilir. Çalışanların takibini sıkı tutmalı, iş ile veya birbirleri arasında yaşadıkları sıkıntıları size kolayca aktarmalarını sağlamalı, yaşanan sıkıntılara karşı en doğru çözüm yolu tespit etmelisiniz. Bu yaptığınız iş için de geçerli iş yerinizde çıkan her sorun sizin kontrolünüz ve mes’uliyetiniz altındadır.

İşletmenizi diri tutmak ve işleyişini en üst düzeyde sağlamak için bu adımları izleyebilirsiniz. Kolay gelsin. 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.