Dükkan Açmak

Kredi Kartıyla İhtiyaç Kredisi Ödenir mi?

Kredi Kartıyla İhtiyaç Kredisi Ödenir mi?

Bankalardan kullanılan ihtiyaç ve konut kredilerinin son ödeme tarihlerinde ödenmesi kullanıcıların kara listeye düşmemeleri için önem arz etmektedir. Ödeme tarihi gelmesine rağmen, nakit parası olmayan kullanıcılarımız, kredi borçlarını kredi kartlarıyla ödemeyi planlarlar. Aslında mevzu bahis olan kredi veya kart borcunun vadesinde ödenmesidir. Şimdi bu konuyu örneklerle açıklayalım.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankaların herhangi birinden çektiğiniz (devlet veya özel banka farketmez) kredinizi zamanında ödemezseniz, banka için yasal işlemlerin başlatılmasına olanak tanırsınız. Banka öncelikle bir kaç gün bekleyerek borcun ödenmesi için kişiye sms, mail veya telefonla ulaşarak, taksit hatırlatması yapmaktadır. Öyle ki bazı müşteriler, kara listeye düşecekleri bilmeden ödeme tarihlerini aksatabilirler. Banka tüm iyi niyetiyle ödeme bildiriminde bulunur. Eğer kişi halen borcunu ödememekte ısrarcı olursa, borcun tahsili için yasal işlemler başlatılır. 90 günlük süre sonunda, ödemediğiniz borcunuz için hacizle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.

Kredi Borcu Dondurulur mu?

Bazı müşteriler ise, bankadan çektikleri kredilerin vadelerinin uzatılması veya kendilerine süre tanınması için borçlarını dondurmayı talep ederler. Ancak bu talepleri birçok banka reddeder. Çünkü borçlunun ödemesi gereken taksitler, kredi sözleşmesinde karşılıklı anlaşmaya varılmış ve müşteri tüm taksitleri ödeyeceğini onaylarak sözleşmeyi imzalamıştır. Kişinin o an kredisinin dondurulması bankanın para akışını engelleyeceğinden, ne şekilde olursa olsun banka kredileri dondurulmaz.

Banka Kredileri Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir?

Hem kredinizin, hem vadesiz mevduat hesabınızın hemde kartınızın aynı bankadan olduğunu düşünürsek, tüm hesaplarınız birbirine bağlıdır. Bu hesapları internet bankacılığınzdan görebilir ve yönetebilirsiniz. Kişiler bankaların belirledikleri limitler dahilinde kredi kartlarından nakit avans çekebilirler. Bu nakit avanslar ATM cihazlarından çekilebileceği gibi, mobil bankacılık ve internet uygulamalarından da yapılabilmektedir. Eğer nakit para çekmezseniz, kartınızdan alacağınız nakit avans banka hesabınıza aktarılacaktır.

Kredi çeken vatandaşlara bankalar mutlaka bir eksi bakiye adı verilen kredili mevduat limiti açarlar. Bunun nedeni kullanıcının hesabında para olması bile, çektiği kredinin taksitlerinin bu hesaptan karşılanması ve kişinin mağdur olmaması amacıyladır. Eğer kredili mevduat limitinizde limit var ise, kartan nakit çekmenize gerek yoktur. Çünkü nakit avans faizi ödemeden, kredili hesap faizi ile borcunuzu bir süre idare edebilirsiniz. Ay sonunda eksi hesaptan çekilen para kadar faiz ödersiniz. Ancak bu hesapta da, paranız yok ise mobil işlemlerden NAKİT AVANS bölümüne girip, kredi taksitiniz tutarında taksitli veya tek seferde ödemeli nakit çekebilirsiniz.Kredi ile Kartın Farklı Bankalara Ait Olma Durumu

Eğer krediniz Akbank’tan almanıza rağmen kartınız Denizbank’a veya başka bir bankaya aitse, bu kez ATM cihazından nakit çekmek ve bu parayı ATM’den veya gişeden kredi hesabına yatırmak zorundasınız. Her iki ihtimalde de, faiz ödersiniz.

Kredi Kartlarının nakit çekim ve gecikme faizleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Bu işlem her 3 ayda bir güncellenmektedir. Eğer faiz oranlarında bir arttırım veya indirim yapılmaz ise, aynı oranların geçerli olduğuna dair basın duyurusu yapılır. Kredi Kartları Faiz Oranları Hakkında yayınlanan dokümanı inceleyebilirsiniz.

Borcu Borçla Ödeme

Bu bilgiler ışığında kredi kartıyla banka kredisi ödeneceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi borcu ödemek için yeni bir borca girdiğinizi, bu borç için her geçen gün faiz işlediğini, kart ekstrası geldiğinde nakit avansın ödenmesi gerektiğini unutmayın.

Bu yöntemi kullanmak yerine, kredi çektiğiniz banka şubesi ile görüşerek, ilk kredinizi yapılandırabilir, süresini uzatabilir veya bir borç kapatma kredisi çekerek, ilk kredinin kalan tutarını kapatabilir ve borcunuz için vade uzatarak taksit düşürebilirsiniz.

Eğer nakit para bularak, borcunuzu ödeyebilirseniz, yeni bir finansman için ayrıca masraf etmemiş olursunuz. Çünkü yeniden kredi çektiğinizde, dosya masrafı, sigorta bedeli gibi kalemleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi mi? Kredi Kartı mı?

En çok tartışılan konulardan biri de, nakit ihtiyaçlar için kredi kartı almak mı mantıklı yoksa ihtiyacınız olduğu kadarıyla bankadan kredi çekmek mi mantıklı? Bu sorunun cevabı şöyledir.

Eğer ihtiyaç duyduğunuz nakit miktarı belliyse ve bu parayı aylık taksitler halinde düzenli olarak ödeyebilecekseniz, kredi kartı almanız ve taksitlendirmeniz daha mantıklıdır. Eğer böyle yaparsanız, borcunuzu zamanında öderseniz, hiçbir faiz ödemeden, sıfır faiz ile masrafsız olarak nakit temin etmiş olursunuz. Ancak kart borçlarınızı ödemekte zorlanacaksanız veya satın alacağınız ürün ve hizmet, nakit alımınızda fiyat farkı çok yüksek olacaksa, o zaman ihtiyaç kredilerini de hesaplamalısınız.

Borçlarınızdan en kısa sürede kurtulmanız dileğimizle..

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ