Dükkan Açmak

Kredi Kartından Nakit Para Çekmenin Faizi Var mı?

11.01.2021
Kredi Kartından Nakit Para Çekmenin Faizi Var mı?

Ülkemizde büyük bir yoğunluk ile kullanılan kredi kartları insanlara birçok hizmet ve avantaj sunmaktadır. Bu imkanların içerisinde taksitli alışverişler yapma, nakde sıkışılan anda nakit veya taksitli nakit avans çekme gibi birçok alanda anında kurtarıcımız halinde olmaktadır. Biz de bu yazımızda sizler için kredi kartından nakit avans ile ilgili detayları paylaşacağız. Kredi kartından nakit avans çekmenin faiz uygulaması bulunmaktadır. Kredi kartından nakit avans nasıl çekilir ve geriye ödemesi nasıl yapılır? Garanti Bankası, Ziraat Bankası gibi bankaların nakit avans faiz ücret hesaplamaları nasıldır? Nakit çekme yöntemleri nedir? Bunların hepsinin cevabını içerikten öğrenebilirsiniz.

Nakit Avans Nedir?

Bankalar kredi kartı verirken müşterilerin gelir durumlarına bağlı olarak bir limit belirler. Bu kredi kartlarından nakde sıkışılan anlarda belirli koşullar ile istenilen zamanda ve saatte nakit ihtiyacı giderilebilmektedir. Bu bir nevi kredi işlemi olmaktadır. Nasıl ki kredi çekip daha sonra faizli olarak geri ödersiniz aynı işlem bunun için de geri ödemeler aynı olmaktadır. Kredi kartından nakit çekim çok tasvip edilen bir durum değildir. Çok sıkışılmadığı sürece bu yöntemi kullanmamanızı öneririz. Çünkü faiz uygulaması yapıldığında çekilen paranın üst miktarlarını ödemek zorunda kalırsınız. Nakit çekim yapabilmek için bazı uygulamaların yapılmış olması gereklidir. Nakit çekimi tek olarak yapmak istemediğiniz durumlarda taksitli olarak da çekip yine benzer faiz oranları ve eşit taksitler ile geri ödeyebilirsiniz.  Ücretsiz kredi notu sorgulama yöntemini biliyor musunuz?

Nakit Avans Nedir

Nakit Avans Nedir

Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Kredi kartlarından nakit avans çekmek için bankaların uyguladığı bazı prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürler bankadan bankaya çeşitlilik gösterebilmektedir. Ancak çoğu bankanın genelde aynı olan şartlarından bahsetmek gerekirse;

  • Bu işlemi taksitli olarak gerçekleştirmek istiyorsanız, yani direkt nakit avans değil de taksitli nakit avans seçeneğini kullanacaksanız işlemler için masraf kesintisi olmayacaktır. Ancak taksitli nakit çekmek için para çekilen tarihi takiben son 1 sene içerisinde mevcut kredi kartı borcunun yüzde 50’sinden fazlasının ödenmiş olması gereklidir. Şayet üç sefer mevcut borcun yüzde 50‘sinin altında ödeme gerçekleşirse banka bu işleme izin vermemektedir.
  • Nakit avans işlemlerinde kredi kartının toplam limiti de önemli bir husus arz etmektedir. Çekeceğiniz nakit avans limiti ancak toplam limitin yüzde 25’i kadar olabilmektedir. Kredi kartından çektiğiniz nakit avans limiti etkileyecektir.
  • Nakit veya taksitli nakit avans çektiğinizde hesap ekstrenize yansıma yapacaktır. Ödemelerinizi yaptıkça da limitiniz normal haline dönecektir.

Kredi Kartından Nakit Para Çekme Faiz Hesaplaması

Kredi kartınız ile nakit veya taksitli nakit avans çekiyorsanız bilmeniz gereken bir şey var ki çekeceğiniz tutara göre faiz uygulaması yapılacaktır. Bu sebeple nakit avans çekerken faiz oranlarını iyice incelemeden para çekmenizi önermiyoruz. Bankalar tarafından çektiğiniz nakit avans ve taksitli nakit avansa göre farklı hesaplamalar yapılacaktır.

Eğer nakit avansı tek çekim olarak yapmışsanız ve peşin olarak ödeme yapacaksanız; Bankanın nakit avans faiz oranları üzerinden hesaplama gerçekleşecektir. Bunun yanı sıra bir de nakit avans işlem ücreti alınacaktır.

Kredi Kartından Nakit Para Çekme Faiz Hesaplaması

Kredi Kartından Nakit Para Çekme Faiz Hesaplaması

Eğer taksitli nakit avans çekmişseniz bu hesaplama; sizin talep ettiğiniz vade zamanına göre hesaplanacaktır. Avans işlem ücreti olarak ise faize ek Banka Sigorta Muamele Vergisi alınacaktır. Bunun yanı sıra Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ücreti de kesilerek hesaplamaya dahil edilecektir. Yukarıda da söylediğimiz gibi bu bir nevi kredi olayı gibi olmaktadır. ancak nakit ve taksitli nakit avans ücretleri genel anlamda kredi faiz oranlarından daha yüksek olmaktadır.

Nakit Avans Nasıl Geri Ödenir?

Nakit veya taksitli nakit avans çekmeniz halinde mevcut borcunuz var ise bunun üzerine ekleme yapılacaktır. Eğer nakit avansı direk peşin olarak çektiyseniz hesap ekstrenize yansıyacak ve mevcut borcunuz da belirtilen minimum ödeme tutarında ödeyeceksiniz demektir. Eğer taksitli nakit avans olarak çektiyseniz aylık olarak ödenecek taksitler, mevcut borca eklenir ve minimum tutarın içinde faizi ile birlikte ödenecektir.

Kredi Çekmek mi Avantajlı Nakit Avans mı?

Nakit avans mı avantajlı yoksa ihtiyaç kredisi mi diye karşılaştırma yapılacak olursa ikisinin de hem avantajları hem dezavantajları bulunmaktadır. Ama ikisini de farklı farklı karşılaştıracak olursak;

  • Bankaların ihtiyaç kredileri için belirlediği faiz oranları nakit avans çekimlerinde verilen faiz oranlarına göre daha yüksek olmaktadır.
  • Bir bankadan kredi çekmek, kredi kartı almaktan daha zor bir işlemdir. Kredi çekmek için birçok işlemden ve araştırmadan geçilir ve kredi puanı bu hususta çok önemli bir rol oynamaktadır. Kredi kartında ise maaş ve gelir durumuna göre bir limit belirlenmekte bu limite uygun kredi kart çıkartılmaktadır. Bu sebeple nakit avans çekmek kredi kullanımına göre insanlara daha kolay bir yol olarak gelmektedir. Bankalar kredi vermiyor diyenlere 5 farklı para bulma yöntemini inceleyebilirsiniz.
Kredi Çekmek mi Avantajlı Nakit Avans mı

Kredi Çekmek mi Avantajlı Nakit Avans mı

  • İhtiyaç kredilerinde belirlenen limit, kredi kartından nakit avans çekimine göre daha yüksek olmaktadır.
  • İhtiyaç kredileri çekildiğinde bankalarda belirli bir ödeme planı oluyor ve geriye ödenmesi gereken tutar bu plana bağlı olarak hazırlanmaktadır. Nakit avansta çektiğiniz tutarın üzerine eklenecek olan faiz ile birlikte mevcut borcunuz var ise onun üzerine eklenerek minimum tutarın içinde ödersiniz.
  • Nakde sıkışılan anlarda kredi kartınızın borcunu ödemişseniz ve kullanımına yönelik herhangi bir engel söz konusu değil ise ihtiyaç anında hemen nakit çekim yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisinde durum biraz daha zaman alacaktır. Başvuru süreci tahkikat süreci derken biraz zaman alabilir. Anlık ihtiyaçlarınızda nakit avans daha mantıklı olmaktadır.

Yani şöyle bir bakıldığında nakit avansın da artıları var ihtiyaç kredilerinin de. Ancak ihtiyaç kredileri faiz oranları doğrultusunda biraz daha mantıklı olarak gözüküyor. Eğer bankalar nezdinde kara listede değilseniz nakit avans yerine ihtiyaç kredisini tercih edebilirsiniz. Bankaların ihtiyaç kredisi ve nakit avans faiz oranlarını sizler için karşılaştıracağız. Bu neticede karşılaştırmanız daha kolay olacaktır.

Bankaların Faiz Oranları

Bankaların nakit avans ve ihtiyaç kredisi faiz oranları aşağıdaki tablodaki gibidir;

Banka İsmi Nakit Avans Faiz Oranı İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
Ziraat Bankası Yüzde 1,40 Yüzde 1,12
Vakıfbank Yüzde 1,40 Yüzde 1,12
Yapı ve Kredi Bankası Yüzde 1,40 Yüzde 1,74
Halkbank Yüzde 1,40 Yüzde 1,12
İş Bankası Yüzde 1,40 Yüzde 1,14
Türkiye Ekonomi Bankası Yüzde 1,40 Yüzde 0,95
Garanti Bankası Yüzde 1,40 Yüzde 1,71
Finansbank Yüzde 1,40 Yüzde 0,99
Şekerbank Yüzde 1,40 Yüzde 1,79

Tabloya bakıldığında bankaların nakit avans işlemleri için uyguladığı faiz oranları ihtiyaç kredilerine göre daha düşük olmaktadır. Ancak halen ihtiyaç kredileri bir adım daha öndedir. Çünkü nakit avanslarda tek seferde çok yüksek miktarlar çekemezsiniz. Kredi kartınızın bağlı bulunduğu banka yerine başka bankalardan nakit çekim yaparsanız işlem ücreti kesilecektir.

Bankalar nakit ve taksitli nakit avans işlemleri için faiz uygulaması yapmaktadır. Bazı bankalarda taksitli nakit avans işlemlerinde faiz oranlarında değişiklik olabilmektedir.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış.

Önemli mi?*