Kozmetik Mağazası Dekorasyonu

En çok kadınlara hitap eden ve bayanların kullanmaktan zevk aldığı kişisel bakım ürünleri, parfümler, deodorantlar, pudra ve allıklar, ruj ve ojeler ile dopdolu bir dükkanı açarak sizde potansiyel müşteri kitleniz olan  bayanlara bu ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. Yaşadığınız yerde başka bir kozmetik dükkanı varsa da siz yine de kendi mağazanızı bulunduğunuz yerde açabilirsiniz. İlla ki çok satış yapan bir mağaza var  diye kendi dükkanınızı açmaktan vazgeçmeyiniz. Artık her semtte ve her yerde kozmetik dükkanları mevcut hepsi de kendi ekmek parasını kazanıyor.

Kozmetik dükkanı açmak isteyenler sadece bu ürünlerin satışından para kazanarak köşeyi dönerim diye bir algıya kapılmasın işin mutfağına girince kadınların tek tek aradıkları kozmetik ürünlerin mağazada bulunması ve en kaliteli ürünlerde oluşan ürün stoğunun dükkanda yer alması tek tek uğraştırıcı ve ayrıntılı bir iş olduğundan kozmetik dükkanı açmayı düşünenler mutlaka bu işten daha önce tecrübe edinmeli, bilgi ve birikimleri sayesinde bayanları dükkandan yok demeden satış yapabilmesi için bu ayrıntılara dikkat etmeli. Kozmetik dükkanında olmazsa olmazları bulundurmak ve mağaza dekorasyonun güzel bir şekilde yapılması ve aranan ürünün kolaylıkla bulunması da müşterileri çeken bir ayrıntı. Kozmetik dükkanı açmak isteyenler öncelikle mağaza dekorasyonunu yaparak işe başlamalı.

Dükkanda yer alan küçük bir stand bile öyle çekici olmalı ki giren müşteri birşey almadan dükkandan çıkmamalı. Kozmetik dükkanın ayrıca iyi bir şekilde tasarlanarak dizayn edilmesi ve dekorasyonun yapılması da önemli. Kozmetik dükkanına ilk adımı atan müşteride öyle bir algı yaratılmalı ki dünyanın en güzel yerine adım atmış gibi mutluluk duymalı. Dükkan dizaynında vitrin, duvarlar, yerler ve stand ve raflar, aynalar, ışıklar hepsi ahenk içinde birbirini tamamlayan renklerde ve dekorasyonda olması da gerekli. İçeriye giren müşterinin basık bir mekanda sıkışık ve dar koridorlarda gezdirmek yerine ferah ve aydınlık içinde alışveriş yapması sağlanmalı. Bunun için de mekanın havası basık değil daha egzotik bir havası olmalıdır ancak bu şekilde müşterilerin mutlaka mağazadan bir ürün alması sağlanabilir.

Dekorasyon işlerinden anlamayan ve bu işi gözünde olduğundan fazla büyütenler internetten dekorasyon fikirlerine göz atabilir veya bir mimarlar ile çalışarak dekorasyonunuzu istediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz. Dekorasyon için mimar ile çalışmayı düşünenler ise bunun için nakit konusunda oldukça fedakarlık yapmalıdır.

Mağaza tasarımı yapan ve bu işten para kazanan mimarların tasarım örneklerinden birini beğenerek dükkanızda uygulanmasını da sağlamanız için parayı sıkıntı yapmamalısınız.

Dikkat edilmesi gerekenler

Mağazacılıkta giderek artan dekorasyon trendi ülkemizde daha çok görülmektedir. Yeni açılan mağazaların dekorasyonlarının olabildiğince göz doldurucu ve mükemmele yakın olması daha çok müşteri çekmenin ilk adımıdır. Dediğimiz gibi iç mekan tasarımı yapan mimarlar ile çalışarak da mağazanızı dekore ettirebileceğiniz gibi kendiniz de bu işi üstlenebilir istediğiniz şekilde ve renklerde mağazanızı dekore edebilirsiniz. Tabi bu işi profesyonelce yapanların yanında belkide bütçe konusunda sıkıntı yaşamamak için kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz ama yine de siz dekorasyon için illa bir bilene danışın. Yada yazımızda verdiğimiz tüyoları kendinize rehber edinin.

Kozmetik dükkanının dekorasyonunu kendisi yapmak isteyenler için farklı tüyolar vermek gerekirse;

Mağazaların tasarımı

Mağazalar tasarlanırken profesyonel olarak yardım alma gerekliliğe günümüzde şart haline gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre vitrin dekorasyonu ve iç dekoru güzel olan mağazalar müşteriler tarafından her zaman daha güvenilir bulunmuş ve daha çok müşteriyi çekerek daha çok alışveriş yapma eğilimleri göstermektedir.

Mağaza tasarımları yaparken satılacak ürünlerin boyutunun ve tipinin ne olduğuna, ürünü nasıl ve mağaza  içinde nerede sergilemek istediğinize, stok için ne kadar alan bırakıldığına, logo ve kurumsal kimlik için kullandığınız malzemelerin kalitesine ve trendine, mağaza içinde akış güzergahlarına, vitrin aydınlatma malzemelerine ve kasa ve paketleme ebatlarına göre ne kadar yer ayıracağınıza göre tasarımlar değişiklik gösterecektir.

kozmetik-parfumeri-projelendirme

kozmetik parfumeri projelendirme

Bu şekilde mağazaya gelen müşterilerinizin geçirecekleri verimli zamanların size olumlu olarak satış şeklinde geri döneceği düşünülürse tasarımı yapılacak mağazaların bu konulara dikkat edilerek tasarlanması ve dekore edilmesi gereklidir.

Tasarımda mağazanın duvar renkleri, aydınlatma, vitrin, raf ve stand dekorasyonu, raf ve diğer kullanılan malzemelerin kalitesi her zaman trend olan ve uzun yıllarca kullanılacak kalitede ve stilde olmasına dikkat edilmelidir. İsterseniz mağazalarda duvarların, yerlerin renklerinden, raf ve stand dizaynı ve mobilya kalitelerinin ne olması ve vitrin dizaynının nasıl yapılması gerektiğine verdiğimiz nacizane dekorasyon ipuçlarına bir  göz atalım.

Mağazada renk dekorasyonu

Mağaza duvarlarının renklendirilmesi ve ışıklandırılması mükemmel olmalı. Renklerde tam bir uyum yakalanarak göz yorucu renklerden kaçınmalıdır. Basık ve boğucu renkler yerine daha çok tercih edilen ve kullanılan soft ve sakin renkleri tercih etmeli, cırtlak  ve göz yorucu renklerden olabildiğince kaçınılmalıdır. Işıklandırma ne çok ne çok az olmalı ışık miktarını güzelce ayarlanmalıdır.

Aslında mağaza tasarımların herkesin dikkat etmesi gereken altın kural mağazaların ev rahatlığında dizayn edilmesi gerekliliğidir. Mağazaya giren müşterilerin her zaman rahat etmeleri sağlanmalıdır ki buda ev rahatlığında dizayn edilen mağazalar için geçerli olacaktır. Rahatlık kuralı her zaman diğer dekorasyon kurallarını rafa kaldırmaktadır.

Raf dekorasyonu

Kozmetik dükkanı açacak olanlar öncelikle ürünleri ayrı ayrı olarak sergileyebilecekleri raf düzenlemesi yapmalıdır.

Ürünlerin her birinin ayrı ayrı kategori olarak görünmesini sağlamak da önemlidir. Bunun için cilt bakım ürünleri olan krem, nemlendirici, vücut losyonları göz kremleri hepsi markalarına göre ayırıp raflarda ne çok az ne çok dolu yeteri miktarda konularak ürünleri yerleştirmek gereklidir. Parfümler ayrı bir rafta veya standta ojeler rujlar ve saç boyaları ayrı ayrı olarak kendi içinde ayrıştırılarak düzenli bir şekilde yerleştirilmelidir. Göz yorucu olmayacak bir şekilde düzenlenmesinin yapılması ve raflarda müşterilerin aradıkları ürünlere kolaylıkla ulaşmaları sağlanmalıdır. Cilt bakım ürünleri, makyaj malzemeleri ve diğer ürünleri koyduğunuz rafların hepsinin ayrı bir dekorasyonu olmalıdır. He ürünün ebatı ve büyüklüğüne göre ayarlanmış raflardan farklı ürünleri koyamayacağınız için ürünleri renklerine, markalarına ve işlevlerine göre ayırıp düzenlemelisiniz.

Bazı ürünler firmalardan kendi satış standları ile dükkana getirilmektedir. Standı hiç bozmadan dükkanda uygun bulunan bir yere ama göz hizasına ürün  standı yerleştirilebilir. Duvarların dekorasyonunda ise olduğu gibi uzun bir raf sistemi kullanmak  yerine 2 metrelik bir raf sistemi, araya ayna, araya niş ve yine bir raf sistemi kullanarak görüntüyü keserek duvarı bir bütün halinde değil de farklı ürünleri sergileyebileceğiniz şekilde dekore etmelisiniz.

Örnek vermek gerekirse; aşağıda paylaştığımız görsel size bu konuyu oldukça iyi açıklayacaktır.

kozmetik-magazasi-dekorasyon

Örnek kozmetik mağazası

Görselde görüldüğü üzere müşteriler için make up denemelerinde kullanacakları ayrı ayrı sandalye ve bar tipi stand, ürünlerin ayrı ayrı sergileneceği ayaklı sehpa modelleri, duvarların bölme bölme ayrılarak ürünlerin farklı yerlere konması gibi tasarımlardan örnek alarak sizde dükkanınızı bu modellere uygun olarak dizayn edebilirsiniz. Dükkanda bir karışıklığa neden olmak yerine dekorasyonunu bütünleyici malzemeler kullanarak bir ahenk yaratarak daha çok müşterinin alışveriş yapması sağlanabilmektedir.

Hoş ve şuh mekanlardan alışveriş yapmak isteyen bayanlara özel kişisel bakım ürünleri ürünlerin tester üzerinden sunumu ve çalışan personelin bilgi ve deneyimi satışlarınıza doğrudan etki edecektir.

Vitrin dekorasyonu

Mağazalarda en dikkat çekici olan tabiki de vitrinlerdir. Vitrinleri görsel uzmanları ile çalışarak dekore ettirebileceğiniz gibi kendinizde vitrin tasarlayabilirsiniz. Vitrinleri gösterişli olan her dükkana müşteriler girmek için can atacaktır. Avm olsun caddede olsun nerede mağazanızın açarsanız açın müşterilerin en çok dikkat ettiği vitrin dekorasyonuna önem vermelisiniz. Aksi halde müşteriler mağazanıza sürekli olarak girmek istemeyecektir.

Mobilyaların kalitesi

Kozmetik mağazalarında kullanılan dekorasyon ürünlerinin kaliteli durmasına ve olmasına özen gösteriniz. Müşterilerin ilk algıladıkları şey kullanılan malzemelerin duruşudur ve kalite ürünlerin duruşunu etkileyeceğinden izde mağazada trend mobilya ürünlerini mağazanızda kullanmalısınız. Bilinçli bir şekilde kullanılacak olan malzemelerin en iyisini ve en güzel ve moda olanının seçimini kendiniz yapabilirsiniz.

Stand dekorasyonu

Mağazada çoğunlukla kozmetik ürünlere yer vereceğinizden satışını yaptığınız markaların  standlara yerleşimleri de müşterilerin algısını etkileyecektir. Bu nedenle ürünleri markalarına ve kullanım tarihlerinde göre dizerek kayıt altına da alarak( stok takibi rahatlığı için) ürünleri stand ve raflarda sınıflandırarak koymalısınız. Karışık bir şekilde değil düzenli ve sıralı olarak sınıflandırdığınız bölmelere yerleştireceğiniz ürünlere hem siz rahatlıkla yerini ezberleyebilir, hemde müşterilerin ihtiyaçlarını kısa bir sürede karşılamış olursunuz.

Raf denetimlerini aylık olarak personelinize yaptırmalı boşalan veya biten ürünlerin yerine herzaman yenisi konularak raflar boş bırakılmamalıdır.

kozmetik-mağazası-cam-raf-sistemleri

Raf sistemleri

Kozmetik mağazalarında aranan ürünün hemen bulunması için hali hazırda ürün stoklarının depolarda yapılması ve toplu satışlar içinde oldukça önemlidir.Bu nedenle ürünlerden her zaman yedekte bulundurmanız hızlı tükenen rimel, ruj, gibi kozmetik ürünlerinin yerine yenisinin hemen konulması için de önemlidir.

Bayilikler

Birçok kozmetik firması günümüzde franchise vererek kozmetik dükkanı açmak isteyenlere iş sahibi olmalarını sağlamaktadır. Kozmetik bayiliği veren firmalar bayilik için anlaştıklarında kendi standartlarına uygun olarak mağaza dekorasyonlarının yapılmasını istemektedir. Bu şekilde hazır tasarım mağazaların dekorasyonlarının yapılması ve şirketlerin temin ettiği malzemelerin kullanılması ile daha kısa sürede ve şirket standartına uygun olarak müşteri tarafından benimsenmiş ve marka tanırlılığının avantajlarını da kullanarak mağaza açılışı yapabilirsiniz.

Yeni iş fikirlerinden olan İşyeri Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 yorum

  yeşilpınar 25 Mayıs, 2017 Cevapla

  Merhabalar evde paketleme veya boncuk işi yapmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.

  Menemen 2 Mayıs, 2017 Cevapla

  Selam menemende oturuyorum evde ek iş yapmak istiyorum bana yardıcı olursaniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Paketleme,Nikah şekeri,tesbih vs yapabilirim. 17 Aralık, 2016 Cevapla

  Evde kendi isimi yapmak istiyorum.Ek gelir elde etmek istiyorum.

Yorum yazın