Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Kaz Çiftliği Kurdu! Artık Paraya Para Demiyor

Kaz Çiftliği Kurdu!  Artık Paraya Para Demiyor
381 kez okundu.

36 yaşındaki Fırat Çelik, daha önceki zamanlarda Muş’ta fırın ustası olarak çalışıyordu. Bir müddet sonra uzun zamandan beri çalıştığı işinden sıkıldığını fark etti. Bu adımdan sonra artık köyüne dönme zamanının geldiğini anlayan Çelik, işinden ayrılıp evini satarak köye yerleşme kararı aldı. Bu şekilde hem iş stresinden, hemde şehir hayatının vermiş olduğu sıkıntıdan tamamen kurtulmuş olacaktı. Genç adam daha sonraki zamanlarda köyünde aklına yatan bir iş fikri üzerinde çalışmaya başladı. Bir süreden beri kaz çiftliği alanında geniş kapsamlı olarak araştırmalar yapan Çelik, bu iş fikrinin onun için son derece uygun olduğunu fark etti. Ve Derecik köyünde, aklına yatmış olan bu iş fikrini hemen hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Özellikle köyün sahip olduğu uygun doğa şartları ve alanıyla bu konuda kendisine bir cesaret geldiğini söyleyen genç adam, 240 kaz ile bu işe başlamış oldu. Adamın bu başarısı ise, herkese örnek olacak cinsten kısa bir süre sonra başarılı sonuçlar doğurmuş durumdaydı. İlk zamanlarda kendi yaşadığı küçük bölge için üretim yapan adam, şimdilerde ise İstanbul, Doğu Anadolu illeri, Ankara gibi pek çok bölgeye binlerce kaz satışını yapıyor.Konu hakkında konuşan adam, ilk olarak işe Tekirdağ’dan getirmiş olduğu 240 kaz ile başladığını belirtti. “Muş’ta çalışıyordum. Uzun süreden beri şehir hayatını çekmek zorundaydım. Bu nedenle artık şehir hayatından bıkmış durumdaydım. Bu nedenle köyüme yerleşmek istedim. Burada ne iş yaparım diye düşünürken, kaz fikri aklıma geldi. Bu konuyu kapsamlı bir şekilde araştırdıktan hemen sonra, şehirde bulunan evimi satarak artık tamamen köye yerleştim. Tekirdağ’dan 240 kaz getirdim. Bu kazlarla birlikte işe koyuldum. Bu işe başlayalı bir senelik bir zaman oldu. Şimdi ise yumurta zamanı geldi. Kuluçka makinesi aldım. Artık yumurtaları kuluçkaya bırakarak her gün gidip soğutmalarını yapıyorum. Artık civcivlerde çıkmış durumda. Burada hem üretim hem de satış yapıyorum. Bir kısım civcivi sadece satış için ayırdım. Bir kısım civcivi de büyüterek sipariş üzerine bunların satışını yapıyorum. 1 yıl içinde 3 ile 4 bin arasında kazın üretimini yapıyorum. Toptancıların bir kısmı kendileri gelip alıyorlar. Diğerlerini ise ben kendim çevre illere satmaya başladım. Kazlarımız ise az yumurta verdiği için bunların şu anda satışını yapmıyoruz. Sadece civciv üretiyoruz.”

Kazların tamamen organik olduğunu söyleyen genç adam, bunların üretimini doğal koşullar altında yaptıklarını belirtti. Tamamen organik olarak üretimleri yaptığını söyleyen adam, bunun yanında kaz fiyatlarına dairde açıklamalarda bulundu. Burada 15 günlük civcivin 35 lira olduğunu söyleyen adam, 3 kilogramlık kaz fiyatının ise 100 ile 130 lira arasında değiştiğini söylüyor. Kazların ise sabah zamanlarında mısır, arpa ve buğday ile beslendiklerini belirtti. Daha sonra ise kazların sabah saatlerinden itibaren dışarı salındığını ve akşam saatlerine kadar otlanıp geldiklerini belirtti.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git