Koyun ve Düve Projesi İçin İmzalar Atıldı

Koyun ve Düve Projesi İçin İmzalar Atıldı
142 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, koyun ve düve projesine dair önemli detaylardan bahsetti. Bu proje kapsamında 500 bin anaç koyun ve 250 bine yakın düvenin amaçlandığını belirtti. Bu sayede hayvan popülasyonunun artmasını ve ithalatın önlenmesine katkıda bulunacaklarının altını çizdi.

Protokolün imzalandığı törende konuşmasını gerçekleştiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı bu sayede hedeflere daha kısa sürede ulaşılabilmesi için, anaç hayvan sayısının artmasının mutlaka gerekli olduğundan bahsetti. Proje hakkında konuşan bakan, bu projenin hayata geçirilmesinden sonra, çiftçilerin mevcut gelirlerinin artacağından ve etlerin daha kaliteli bir hal alacağından söz etti. Bu sayede vatandaşların uygun fiyatlar üzerinden et ve süt ürünlerine ulaşabileceğinin altını çizen bakan, projeye dair bu şekilde bir müjde vermiş oldu.

Bunun yanında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, 300 koyun projesine dairde açıklamalarda bulundu. Vatandaşların sanki 300 koyun verilecekmiş gibi bir algı yarattığını söyleyen bakan, aslında projenin bu şekilde olmadığını belirterek sözlerine şunları ekledi “Daha önceki zamanlarda bu tür hayvanlar verildi ancak biz eti halen ithal ediyoruz. Mutlaka bu işten anlayan arkadaşa işi vermek zorundayız. Bunlar sosyal bir proje değil, biz işi olsun bundan para kazansın diye bunu vermiyoruz. Amacımız daha çok hayvan popülasyonun arttırılmasının sağlamak ve et ithalatının en iyi şekilde önüne geçmek. Gönül ister ki, her önüne bu konuda kazanması için bir şeyler verelim. Ama verildiği zaman insanlar bu işten anlamadığı takdirde, üç ay sonra ya bu hayvanları başkasına satıyor ya da kesime götürüyor. Bunun için kişinin uzman olması lazım. Ahırı olacak, ahırın bir kapasitesi olacak. Ve ahırının içinde mutlaka hayvan olacak. Biz ancak bu kişilere yardım ediyoruz. Hayvanların sayısını 300’e tamamlaması için aracılık ediyoruz. İnsanlara buna bağlı olarak bir hak vermek zorundayız.” dedi.Fakıbaba, aynı zamanda bu proje başlangıcına dair vatandaşlara bekledikleri müjdeyi vermiş oldu Bunun için dağıtımın Nisan ayının başlarında başlayacağını belirtti. Dağıtıma başlanacak yer ise Şanlıurfa olacak. Daha sonrada yine 42 diğer ilde dağıtımlar devam etmiş olacak.

2 yıl Ödemesiz Kredi İmkanı

Fakıbaba, aynı zamanda Tarım Kredi kooperatifleri tarafından başlatılmış olan 250 bin düve projesinde, tecrübeli çiftçilerin yer alacağını söylerken, söz konusu olan tecrübeli çiftçi için kredi imkanının doğacağını söyledi. Bu kişiler proje kapsamına göre 100 bin lira oranında kredi çekerek sorunsuz bir şekilde tarım sektöründeki yerini güçlendirme şansı yakalamış olacak.

Proje çiftçilere pek çok avantajıda beraberinde getiriyor. Bu şekilde çiftçiler bu kredi imkanından yararlanarak 2 yıl boyunca ödemesiz olarak işi genişletme fırsatı yakalayacak. Aynı zamanda 7 yıl vadeli olarak kredi alınabileceğinden dolayı, geniş bir zaman aralığında uygun taksitler üzerinden bu krediyi ödeme şansı edinecekler. Böylelikle Bakan, bu imkanlarla birlikte 7 yıllık bir sürecin içinde 1,5 milyon damızlık sığır sayısına da ulaşabileceklerinin altını çizmiş oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git