Köylünün Hayat Standartı Yükselecek

Köylünün Hayat Standartı Yükselecek
139 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, son günlerin en çok merak edilen konularına dair açıklamalarda bulundu. Özellikle köylülere dair çarpıcı konulardan bahseden bakan, uzun süre boyunca yankılanacak gelişmeleri duyurmuş oldu.

Günümüzde en çok konuşulan durumlardan biri kırsal kesimlerdeki yatırım konusuydu. İşte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı bu toplantı sırasında, kırsal kesim için daha fazla projenin olduğunu ve buralar için oldukça büyük çalışmalar içinde olduklarını belirtti. Bakan ayrıca konu hakkında şu açıklamalarda bulundu “Elimizden geldiği kadar, özellikle doğuda köylerde yaşayan kişilerin hayat standartlarını yükseltmek istiyoruz. Onların gelirlerinin artabilmesi için aralıksız olarak çalışmalarımız devam ediyor. 250 köy projesi ve diğer projeler için çalışmalarımız aralıksız bir şekilde sürüyor. Özellikle herkesin kabul ettiği gibi ülkemizin tarım alanındaki potansiyelinin mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Ve biz bu potansiyelin farkında olarak, buna özel olarak pek çok çalışmayı başlatmış durumdayız. Özellikle Anadolu ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımıza sahip çıkmayı temel düstur olarak belirledik. Bununla birlikte belirlediğimiz projeleri hayata geçirmeye çalışacağız. Bu alanda kısa, orta ve uzun vadeli olarak pek çok projemiz bulunuyor. Türkiye’de tarım sektörünün önü her daim açıktır. Doğru bir ürün planlaması yaparak, arz ve talep için dengenin sağlanmasını hedef edindik.” diye konuştu.Bunun yanında son zamanların en çok merak edilen projelerinden biri olan Örnek Köy Projesine dairde toplantı sırasında yeni bilgiler verdi. Bu proje için üretimde sistemli olarak çalışacaklarını söyleyen bakan, talebe bağlı olarak üretim yapılacağını, ürün fazlasının ise ihracat için düşünüleceğini söyledi.

Her Şehir İçin Örnek Köy

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba aynı zamanda örnek köy projesinin değerinin önümüzdeki günlerde iyi bir şekilde anlaşılacağını düşünüyor. Özellikle tarım ve hayvancılığın bu şekilde kalkınacağını düşünürken, daha iyi bir seviyeye geleceğini bildiriyor.

Proje ile birlikte kırsal kesimde tarım alanında üretim verimliliği artarken, her geçen gün bu alandan daha iyi bir sonuç alınmış olacak. Bakan daha sonra ise konuşmasına şu şekilde devam etti “Bütün işlerimizi insanlar için yapıyoruz. Özellikle elimizden geldiğince bu alandaki planlarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz. Şu anda örnek köy projemiz için çalışmalar devam ediyor. Şu an bu projenin hayata geçirilmesine iki köyde başladık. Yıl sonunda pek çok köyümüze bu şekilde ulaşmış olacağız. Hedefimiz yıl sonunda pek çok köye ulaşmak. Bütün projeleri tek tek hayata geçireceğiz. Her ilde 3 örnek köy projesini düşünüyoruz. Bu çalışma tamamen sona erdiğinde, planladığımız tablo bu şekilde olacak.”

Bu proje kapsamında aynı zamanda istihdam sayısında da büyük bir artış yaşanacak. Özellikle kırsal kesimin en büyük geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık alanında köklü değişikliklere gidilecek. 250 köyün tamamen bitmesi ise, 30 Haziran 2019 olarak belirlenmiş durumda.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git