Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Köye Dönen Girişimci Yaşadı!

Köye Dönen Girişimci Yaşadı!
210 kez okundu.

300 koyun projesi uzun zamandan beri gündemin en popüler konuları arasında yer almaya devam ediyor. Proje için başvurular başlarken,Nisan ayının başından itibaren koyunlar vatandaşa dağıtılmaya başlanacak. Özellikle yeteri kadar merası veya ahırı olan kişilerin yararlanabileceği bu proje için bekleyiş heyecanlı bir şekilde devam ediyor.  Adıyaman ziyareti esnasında konuya ilişkin bazı bilgiler veren Tarım ve Hayvancılık Bakanı, vatandaşların meraklı bir şekilde beklediği pek çok soruya yanıt verdi.

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu “ Proje kapsamına göre koyunların tam olarak dağıtımına Nisan ayı itibariyle başlamış olacağız. Bunun yanında uzun zamandan beri beklenen düve projeside hayata geçirilmiş olacak. Eğer projeye katılım yeterli şekilde olursa, 8. Yılın sonunda bu sayının arttırılması planlanıyor. Bu süreç içinde 3 milyon 250 bin erkek hayvanın kesimiyle birlikte 52.300 ton et üretilmiş olacak. Projenin önemli hedeflerinden biriside budur.” diye konuştu.

300 Koyun Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

300 koyun başvurusu sırasında üretimin yapılacağı meranın alanı, hayvanın varlığı, cinsiyet ve yaşı gibi konular önemli konular arasında bulunuyor. Bu projeden yararlanmak isteyen kişilerin ise, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden başvuruda bulunmaları gerekiyor. Proje için en az 1666 üreticinin dahil edileceği kesinleşti. Her üreticiye bu şekilde 300 başa kadar küçükbaş hayvan verilmiş olacak. Bunun yanında başvuru sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı kriterlerde bulunuyor. Bunları taşımayan kişilerin ise 300 koyun projesine başvuruları mümkün olmayacak. İşte başvuru sırasında vatandaşların mutlaka sahip olması gereken şartlar:  • Üretim yapılacak olan alanın büyüklüğü
  • Kaba yem üretilebilirliği
  • Hayvan varlığı
  • Hayvan barınağına sahip olunması
  • Hayvancılıkla uğraşıyor olması
  • Cinsiyet ve yaşı (genç çiftçi olması önemli bir konudur)

Bu şartları taşıyan herkes Tigem 300 koyun projesi için Tarım Genel Müdürlüğü sitesinden başvurusunu gerçekleştirebilir. Sözleşme ise bu hayvanları üreticisine ücretli bir şekilde satmış olacak. Hayvan sağlığı, bakımı ve beslenmesi adına ortaya çıkan masraflar içinde avans verilmiş olacak. Üretilecek olan süt ve yapağı ise tamamen üreticinin olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da geçtiğimiz günlerde bu konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan “Sığır yetiştiriciliğini daha fazla geliştirmek ve damızlık sığır sayısını arttırabilmek adına Ziraat Bankası ile birlikte yetiştiricilere hayvan ve yem temini için %10 sübvansiyonlu olarak kredi sağlıyoruz. Bu hayvanların bakım, veterinerlik ve aşı hizmetlerini de yine aynı şekilde bedelsiz olarak karşılıyoruz. Talep eden yetiştiricilerimize ise Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla birlikte Ziraat Bankası üzerinden kredi kullandırarak 300’e kadar damızlık koyun ve bunun yemini temin ediyoruz. Aynı zamanda yetiştiricinin bakım hizmet bedeli ve sigortası avans olarak ödenir ve doğacak olan kuzuları içinde alım garantisi verilir.” diye konuştu. Bu çalışmanın aynı zamanda bugüne kadar et tüketimi konusunda ortaya çıkan problemleri de bitireceği tahmin ediliyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git