Dükkan Açmak

Köy Yumurtası Satmanın Maliyeti ve Kar Oranı 2020

10.01.2020
Köy Yumurtası Satmanın Maliyeti ve Kar Oranı 2020


Günümüzde organik olarak bulunan besinler neredeyse gündelik hayatta tükettiğimiz besinlerden tamamen ayrışmış durumdadır. Öyle ki organik esin tüketiminde bulunmak için sadece organik gıda satışı yapan marketlere ve mağazalara giderek sadece belirli alanlardan organik ürün temin etmekteyiz. Bizler için protein kaynağı olan ve oldukça tercih edilen besinlerden bir tanesi de yumurta satmak. Yumurta tüm sofralarda mutlaka aranan ve bir çok tatlı, hamur işi tarifinde kullanılan malzemelerdendir. Bu açıdan sürekli ihtiyaç gerektirir. Tüketmiyor olsanız bile illaki bir şeyin içine katmaktasınız.

Toptan olarak köy yumurtası veya organik farklı ürünlerin yanında bu iş oldukça karlı bir iş olabilir. Her ne kadar yaşam koşulları kötüye gitse de özellikle annelerin organik ürünlere karşı hassasiyet gösterdiğini gözlemlemekteyiz.

İş İle İlgili Bilgi Edinin

Yumurta işi yapmak için ilk olarak sektörü tanımalısınız. Organik  yumurta satmak kapsamında elde ettikleri karı, ne kadara satıldığını ve ne kadar talep gördüğünü araştırmalısınız. Bu araştırmalar da iş konusunda yeterli değildir. Çünkü en çok yumurta yapan tavuk cinsleri bilmeniz gerekiyor. Ayrıca tavuklara sunulacak olan yaşam şartları da önem arz ediyor. Küçük bir işletme kurarak bu yumurtaları satabileceğiniz gibi, bir tavuk çiftliği de kurabilirsiniz. Bunun için yasal prosedürleri bilmeniz gerekiyor. Hangi sektörde olursanız olun öncesinde bir araştırma yapmak şart. Çünkü bu işlere maddi olarak bir yatırım yapılmakta ve bir emek sarfedilmektedir. Para kazanayım derken, borç batağına düşmeyin. Tavuklar ne yer, ne içer, nasıl bir ortamda yaşarlar, hava şartlarına dayanıklılar mı gibi sorulara cevaplar arayın.

yumurta-satışı-yapmak

Organik yumurta satarak çok para kazanabilirsiniz.

Kanunları Öğrenin

Yumurta satma işi için gerekli uygulamaları gerçekleştirmek adına ruhsat ve izin belgelerini hazırlamanız gerekmektedir. Eğer ki yumurtalarınızı organik olarak pazarlayacaksanız o vakit organik ürün standartlarına uyarak masraflı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İşletme kurarken gerekli kurumlardan izin almak gerekiyor. Ruhsat almak, vergi levhası almak için başvuruda bulunmak, işveren ve çalışan girişlerini yaptırmak olmazsa olmazlardan. Bütün şartları tamamlayarak faaliyete geçmeniz gerekiyor. Ruhsatsız olarak çalıştırılan işyerleri mühürlenmektedir. Bu anlamda kurallar oldukça katıdır. Herhangi bir denetim ya da şikayet yolu ile ruhsatsız olarak çalıştırıldığı tespit edilen işyerlerinin faaliyetleri durdurulmakta ve kişilere para cezası verilmektedir. Mührün kırılarak faaliyete devam edilmesi durumunda ise yine para cezası verilecektir. Ayrıca hapis cezası da verilmesi söz konusu olabilir. Bu anlamda işyeri açarken gerekli olan evrakları hazır edip belediyeye gitmeniz gerekmektedir.

İş Planı Oluşturun

İş planlaması her zaman bireyi başarıya götürür. Neyi ne zaman, ne kadar, nasıl tüm bu sorularınıza cevap olacak işlemleri gerçekleştirmenin yarısı planlayıp faaliyete geçmek olacaktır. Bu açıdan iş planınızı oluşturarak bu plan kapsamında ilerleyin.

Kaç tane tavuk yetiştireceğinizi hesaplayın.

Her hafta satacağınız tavuk yumurtası için kaç tane tavuğa ihtiyacınız olduğunu iyi bilmelisiniz. 10 düzine yumurta için yaklaşık 30 -35 tavuk yeterli olmaktadır.

Yumurta işi ile ilgili planlamalar bunlar ile sınırlı kalmıyor bu yüzden çok çalışmanız ve bir şeyler yapabilmeniz için yumurtalardan ne kadar kar ettiğini belirleyin.

Tavuk cinslerini araştırın.

Yumurtaları toptan olarak mı satacaksınız, buna karar verin.

Müşteri çevresini nasıl oluşturacaksınız?

Fiyatlandırma politikanızı belirleyin.

Kendinize kısa, orta ve uzun vadede hedefler koyun.

Çalıştıracağınız personel sayısını belirleyin.

Maliyet hesaplaması yapın.

Finansal kaynağa ihtiyacınız var mı?

Finansal kaynağı nereden elde edebiliriz?

Tavukları Beslemek ve Satışa Hazırlamak

Tavuklarınıza yumurtlamaları ve yumurtalarının lezzetli olabilmesi için gerekli ortamı sunmalısınız. Öyle ki geniş otlaklarda beslenen tavuklar hem daha lezzetli hem daha fazla yumurtlamaktadır. Yumurtaların sarısı her ne kadar koyu renkte ise o kadar taze ve lezzetli olduğu gözlemlenmektedir. Üretkenliğini belirlemek için gerekli olan bir diğer bilgi ise tavukların ırkını bilmektir. Tavuklarınızın ırkını belirleyerek üretkenliği ile ilgili çözümler sağlayabilirsiniz. Mevsim değişikliklerinin tavuklarınızın düzenini etkilememesi için onlara gereken ışık takviyesi ve benzeri uygulamalarda yardımcı olmalısınız.

Yumurtalarınız da her hangi bir zehirleme durumunun meydana gelmemesi için en etkili süreç temizleme ve toplama işlemindedir. Bu açıdan yumurtalarınızı nasıl temizleyeceğinizi iyi kestirmelisiniz.

Yönetmeliğe uygun olarak toplanan yumurtalarınızı gerekli görüldüğü şekilde paketleyerek logonuzun üzerinde bulunduğu baskı ile veya farklı şekilde ambalajlayarak paketleyebilirsiniz. İlgili resmi belgeler doğrultusunda artık yumurtalarınızı satışa sunabilirsiniz.

Toptan Köy Yumurtası ve tedarikçi firmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

tavukları-beslemek

Tavukları besleyerek satışa hazırlamanız gerekiyor.

Tavukçuluk Ekipmanları

 1. Folluk
 2. Hijyenik Palet
 3. Nakil kafesi
 4. Havalandırma, ısıtma ve soğutma ekipmanları
 5. Yem makineleri
 6. Yumurta kasası
 7. Sulama sistemi
 8. Aydınlatma panoları
 9. İlaçlama tekneleri
 10. Civciv sepeti gibi ürünlere ihtiyaç vardır.
 11. Ortalama bir tavuk günde 100 gram yem tüketmektedir. Yem masraflarını da maliyet içine eklemek gerekiyor.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri

 • Ligorn tavukları
 • Nick brown tavukları
 • Lohman brown tavukları
 • Ataks tavukları
 • Denizli tavukları
 • Rhode ısland tavukları
 • Çilli tavuklar
 • Alman ırkı tavuklar
 • Maran ırkı tavuklar en çok yumurta yapan tavuk cinsleridir. Bu tavuklar yılda 300 yumurta yapabilmektedir. Ayrıca kümes hayvanlarından para kazanabileceğiniz diğer bir yöntem de süs tavuğu yetiştiriciliğidir. Bu tavukların çok sayıda ilgilisi bulunmaktadır ve yüksek fiyata satılmaktadır.  Süs tavuğu cinsleri;
en-çok-yumurta-yapan-tavuk-cinslerien-çok-yumurta-yapan-tavuk-cinsleri

En çok yumurta yapan tavuk cinsleri

 1. Ayyam Cemani
 2. Serama
 3. Sultan
 4. Fizan
 5. Asil
 6. Dev Cochin
 7. Yeşil Yumurtacı
 8. Dev Wyandotte
 9. Zibrit
 10. Onagodari
 11. Dong Tao (Ejderha Tavuk)
 12. Koşin
 13. Habeş
 14. Polonya
 15. Phonix
 16. Turken
 17. Naked gibi tavuk cinsleri görüntüleri ile alıcılarını cezbetmektedir.

Bugün İstanbul’ da köy yumurtasının 1 TL. Anadolu’ da ise 0,40 TL. olduğunu düşünün. Para kazanmak için, neyi bekliyorsunuZ?

Yorumlar
 1. Aras dedi ki:

  Istanbul silede 4 donum arazide gunluk ortalama 700 800 arasi yumurta uretimimiz var ataks ve lohman tavuklarimiz vardir .. toplu alimlarda 85 kurustan satisimiz mevcuttur zaten 70 kurusa toptancilar aliyor

 2. Organik Köy yumurtası dedi ki:

  Gunluk 2.000 adet köy yumurtası temin edilir hatay civarı adrese teslim edilir

  1. Tayfun dedi ki:

   30 lü kep fiyatı nedir

 3. Kağan dedi ki:

  Merhaba ,

  Köy yumurtası organik kesinlikle yumurta yemi kullanmadan beslemiş olduğumuz tamamen organik yumurta üretip satmaktayız günlük 500 ile 1000 yumurta üretimimiz bulunmaktadır almak isteyen irtibat geçmelerini rica ederiz..

  1. Ferit örgün dedi ki:

   Bursa orhangazide etrafi citli 200m2 kumes 20000m2 gezme alani elektrik su mevcut dolmus guzergahinda sehre 500 metre mesafede kiralik veya ortaklik

  2. YASEMİN dedi ki:

   100 ADET KÖY YUMURTASI KAÇ PARA ÖGRENEBİLİRMİYİM

 4. Savaş yücel dedi ki:

  Toptan uygun fiyata organik yumurta satışı yapmak istiyorum alıcıların aramasını rica ediyorum

 5. Organik Yumurta dedi ki:

  Organik gezen tavuk yetiştiriyiorum almak isteyen olursa organik yumurta temin edebilirim uygun fiyatlarda anlaşabiliriz irtibata geçerseniz sevinirim

  1. Aslan dedi ki:

   Fiyat nedir ve her gün düzenli 1000 ile 3000 adet temin edebilrmisiniz

   1. Tamer kocali dedi ki:

    Gunluk 800-1000 adet Dogal gezen tavukyumurtasi saglayabilriz irtibata geciniz 05 kocali

 6. y.mimar/serdar dedi ki:

  mavi & yeşil organik yumurta yetiştiriciliği yapmak için ortaklar arıyorum (mesaj yazın)

 7. Müslüm yiğit dedi ki:

  Merhaba köy yumurtası işine girmek istiyorum.irtibat kurarsanız sevinirim

 8. Ali dedi ki:

  Yerin nerde emir

 9. Emir dedi ki:

  Koy yumurtasi tedarik ederim 50 krustan

  1. Murat dedi ki:

   Telefon numaranı verir misin?

 10. Ferhat dedi ki:

  Organik yumurta dukkan acmak istiyorum

 11. yumurta satısı dedi ki:

  merhabalar koy yumurtası ıle satıs yapmk ıstıyorum.ırtıbata gecebılırmıyız. emaıl adresımı yazdım.

  1. DENİZ dedi ki:

   irtibata geçebilir misiniz.