Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


KOSGEB Sayesinde İş Sahibi Oldu

KOSGEB Sayesinde İş Sahibi Oldu
237 kez okundu.

Ülke çapında KOSGEB ile iş sahibi olanlara dair yeni haberler gelmeye devam ediyor. Özellikle kadınların bu alanda çok fazla sayıda ilham verici iş girişimi bulunuyor. KOSGEB sayesinde iş sahibi olanların arasına Afyonkarahisar’lı Emine Çetin’de katıldı. Onun iş alanındaki tercihi ise oto yıkamacılığı olmuş durumda. İŞKUR tarafından düzenlenen girişimcilik kursuna giren 40 yaşındaki kadın, KOSGEB ile almış olduğu hibe desteğinden sonra, kendisine bir oto yıkama dükkanı açmış oldu. Bu şekilde ailesine destek olduğunu belirten kadın, iş sahibi olduğu için son derece mutlu olduğunu söylüyor.

Aslında zaten makine ressamlığı alanından mezun olan kadın, uzun zaman boyunca işsiz gezmiş. Özellikle 2007 yılından sonra kadın için oldukça sıkıntılı bir süreç başlamış. O tarihlerden beri işsiz olan kadın, en sonunda bu durumdan kurtulabilmek için, dönemin iş imkanlarını araştırmaya başlamış. Daha sonra karşısına KOSGEB çıkan kadın, bu şekilde aklındaki iş fikirlerini hayata geçirebilme şansı yakaladı. Kendi işini kurabilmek adına 2016 yılında harekete geçtiğini söyleyen Çetin, işe nasıl giriş yaptığını şöyle anlatıyor:

“Girişimcilik kursundan sonra sertifikamı alarak bu şekilde devlet desteklerini araştırmaya başladım. Uygun bütçeyle yapabileceğim bir iş arıyordum. Daha sonra yaptığım araştırmaların sonucunda oto yıkamanın benim için çok uygun olduğunu gördüm. Afyonkarahisar gibi bir yerde oto yıkama işinin üstesinden bir kadında gelebilir diye düşündüm. Yaklaşık olarak 1,5 yıldan beri bu sektörün içinde bulunuyorum. Ve bu hizmetide şehrimize gerçekten severek veriyorum.” diye konuştu.Aynı zamanda arabaları ve onlarla uğraşmayı gerçekten çok sevdiğini söyleyen kadın, oto yıkamanın sadece bir erkek işi olmadığını aynı zamanda bu işi kadınlarında çok rahat bir şekilde yapabileceğinden bahsetti.

“Bana göre oto yıkama işi oldukça renkli bir iş. Özellikle diğer işlere baktığımızda bu konuda onlardan daha iyi olduğunu bile söyleyebilirim. Farklı ve cazip bir iş imkanı. Aslında bu iş bana gerçekten çok zevkli geliyor. Bu sektördeki hedefim ise, işimi büyütmek ve geliştirmek. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda sadece oto yıkamacılık değil, motor ve kaporta bakımı gibi konularla da ilgilenmek istiyorum. Bunun yanında göçük düzeltme, seramik kaplama, film takma gibi pek çok farklı işide bu alana toplamak istiyorum. Yani her açıdan son derece kapsamlı bir iş yeri oluşturmayı düşünüyorum. Müşterilerim aslında ilk önce kadın olduğum için bana önyargılı bakıyorlar. Ancak iş sonrasında ortaya gerçekten temiz bir sonuç çıktığını görünce buradan oldukça memnun ayrılıyorlar. Daha sonrasında ise, devamlı olarak araçlarını yıkamak için bizim adresimize geliyorlar. Bir kadın olarak bu işin üstesinden çok rahat bir şekilde gelebiliyorum. Aslında diğer kadınlarda bu işin üstesinden gelebilir. Kadınlar istedikten sonra, herhangi bir işte başarısızlığa uğramalarına imkan yoktur. Ben iş konusunda kadınlarımıza güven verdiğimi düşünüyorum.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git