Yeni İş Fikirleri

Korona Virüs Nedeniyle Evde İş Fikirleri 2023 (EVDEKAL)

Ülke genelinde alınan önlemler birçok esnaf, çiftçi ve çalışanın ekonomik durumu sıkıntıya uğradı. Esnaf dükkanını açamaz iken çalışan işten çıkarılmak durumunda kaldı. Firmaların ekonomik durumunu düzeltmek amacıyla Bakanlık tarafından birçok tedbir alındı. Bankalardan alınan krediler ertelendi. Kredi kartı borçları için yapılandırma ve erteleme paketleri gündeme geldi. Ancak yine de bu tedbirlerin uzun süreli olarak düşünülmesi durumunda kirasını alamayan ev sahipleri, satış yapıp ancak ödeme alamayan esnaf için problem olacağı değerlendiriliyor. Bu kapsamda #evdekal çağrısını dinlerken diğer taraftan da vatandaş geçimini sağlamak amacıyla yeni iş fikirleri arayışına girdi. İşte sizler için korona virüsten korunarak yapabileceğiniz iş fikirlerini listeledik.

Gözden Uzak Tarım ve Hayvancılık Uygulamaları

Virüsün insandan insana bulaştığı göz önünde bulundurulduğunda ne kadar az temas sağlayabilirsek o kadar güvende olduğumuz kesin. Bu kapsamda köylerde ve çiftliklerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, daha az kişiyle görüşmeleri nedeniyle bu işlerin güvenli olduğu bazı kişilerce savunuluyor. Ayrıca tarım ve hayvancılık sektöründe üretimin durması demek fiyatların artması ve ihtiyacın karşılanamamasını da beraberinde getiriyor.

Korona Virüse Karşı E-Ticaret Satış Platformları

Artık AVM’lere ve esnafa gitmek yerine birçok vatandaş ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılıyor. Halen kargo ve evlere servis hizmetleri devam ediyor. Bu kapsamda dükkanını kapatan esnaf, e-ticaret yöntemi ile kargo ve diğer taşımacılık hizmetleri ile işlerini sürdürebiliyor. Tabi bunun için Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterlere göre bir çalışma alanı teşkil edilmesi, hem işyeri sahibinin hemde çalışanların güvenliği için gerekli tedbirlerin alınması şart koşuluyor.

Evde Yapılan İş Fikirlerinin Tümü Popüler Hale Geldi

Evden çıkmadan yapılan her türlü iş fikri popüler hale geldi. Her ne kadar evde yapılan el işleri adıyla tabir edilen işlerde satışın zor hale gelmesiyle sekteye uğrasa da, kargo ve paket servislerle bu sektörün halen ayakta kalacağı görüşündeyiz. Bu kapsamda bayanlar dukkanacmak.com  tarafından evde yapılabilen her türlü iş, dışarıdan daha güvenli olması ve steril ortamın sağlanması durumunda devam edeceği görüşündeyiz. Örneğin evlerde üretilen maskelerin bu dönemde satışlarının kolay olacağı değerlendiriliyor.

Maske, Kolonya, Dezenfektan Satışları

Vatandaşın ihtiyacına yönelik olarak birçok esnaf temizlik ürünlerinin satışına ağırlık verdi. Güneş gözlüğü satan esnafın kolonya işine girdiğini, alakası olmasa bile tüm esnafın bu ürünleri satmaya başladığını görmekteyiz. Bu kapsamda maske, kolonya ve dezenfektan ürünlerinin alınacak yasal belgeler ile satışının sağlanmasının iyi bir iş fikri olduğu görüşündeyiz. Tabi 10 kuruşa satın alınan maskenin 5 TL.’ye satılması fırsatçılık olsa da, 2 TL alınan veya mâl edilen bir ürünün yasal kâr oranları ile satılması hem vicdani hemde yasal yönden bir aykırılık oluşturmamaktadır.

Evde Freelance Ofis Uygulamaları

Herhangi bir sektörde bilgisayar başında internet üzerinde tüm çalışan halen işleri devam edebiliyor. Bu kapsamda bilgisayar konusunda yetenekli iseniz ve firmaların taleplerini yerine getirebilecek düzeyde iseniz, sizde evinizden freelance çalışarak gelir elde edebilirsiniz. Bu kapsamda kariyer net veya linkedin gibi platformlarda online cv oluşturarak firmalara evden çalışma yönünde iş başvurusu yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Takip İşleri Evde Yapılabilir

Sosyal medya konusunda deneyiminiz var ise, evinizde firmaların sosyal medya hesaplarının takiplerini yapabilirsiniz. Ortalama bir firmanın tüm sosyal medya hesaplarının takibi aylık 1.500 TL. civarında bir gelir sağlamaktadır. Korona salgını nedeniyle evinizde geçirdiğiniz zamanda takibini yapacağınız sosyal medya hesaplarından kazanacağınız para, reel ortamda yaptığınız işi bırakmanıza sebep olabilir.

Korona Virüse Bulaşmadan Evde Grafik ve Video Tasarım İşleri

Eğer vektörel veya grafik alt tabanlı Photoshop, Corel, Illustrator ve benzeri programları kullanmayı biliyorsanız, özellikle sosyal medya platformaları ve internet siteleri için grafikler hazırlayarak evde para kazanabilirsiniz. Yine video editörler yazılımlarından (after effect vb.) birini profesyonel derecede kullanmayı biliyor iseniz, özellikle youtuberlar için birbirinden güzel videolar hazırlayabilir, hali hazırda ki videoları düzenleyebilir ve bu sayede para kazanabilirsiniz. Eğer bu programlardan herhangi birini kullanmayı bilmiyor olsanız bile eğitim videolarını izleyerek kısa sürede öğrenebilir ve hem korona virüs tedbirlerinin alındığı dönemde hemde ileride ek gelir imkanı sağlayabilirsiniz. Programları öğrendikten sonra yapmanız gereken facebook, twitter, instagram gibi platformlarda yaptığınız işi ve fiyatlarını bildiren görseller hazırlayıp reklam yapmanız gerekiyor. Reklam yapabileceğiniz platform konusunda sıkıntı yaşarsanız, Facebook Reklam uygulamasını kullanarak günlük belirli tutarlarla sponsorlu reklamlar verebilirsiniz.

Evlere İş Veren Firmaların Korona Virüs Tedbirleri

Evde nikah şekeri paketleme, boncuk dizme, tesbih hazırlama, mandal, çorap, kibrit, elbise paketleme gibi işlerin virüs salgınından sonrası için değerlendirmenizde yarar olduğunu düşünmekteyiz. Zira evlere iş gönderdiğinden bahseden firmaların satış oranlarda düşüşler yaşandığı için bu işlerin evlere gönderilmesinin özellikle dezenfektan açısından uygun olmadığı görüşündeyiz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

EDİTÖR TAVSİYESİ

15 Yorum

  1. Merhaba,Mersin/Yenişehir,herhangi bir iş yerinde çalışmıyoruz,evde iki kişi yaşıyoruz,evcil hayvanımız yok,evden çalışma iş imkanları için gayet uygun bir çalışma alanına sahibiz.

  2. Ankara mamak da oturuyorum . pandemiden dolayı çok sıkıştık ayrıca yeni düğün yaptık . Borcumuz var hamgi paketleme işi olursa olsun yaparım eşimle birlikte en kısa sürede de teslimini sağlarız .

  3. Merhaba istanbul eyüp ikamet ediyorum. Ekibim var evde yapılacak ek iş arıyoruz. Sevgiler tel

  4. İstanbul Maltepe Zümrütevler de oturuyorum evde paketleme işi arıyorum çok ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  5. Adım Elif yılmaz Kocaeli İzmit’te yaşıyorum 3 çocuk annesiyim eşim asgari ücretle çalışıyor kirada oturuyorum evde paketleme işi arıyorum 3 kişiyiz itina ve özenle yapıcımıza emin olabilirsiniz saygılarımla hayırlı günler

  6. Merhabalar , evde eşim iki kız kardeşim (20) birlikte yaşıyoruz 4 kişi olarak evin içinde kazanç sağlayacak paketleme işi yapmak istiyoruz bahçelievlerde oturuyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 4 =

Başa dön tuşu