Dükkan Açmak

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler

07.01.2020
Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler

Ev kredisi diğer adı ile mortgage birçok banka tarafından belirli şartlar dahilinde müşterilere verilen bir finansal destek çeşididir. Konut alımları için kullandırılan bu krediye başvurmak için bankalar tarafından istenen bazı evraklar vardır. Bankalara göre bu evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar, belgelerin yanı sıra, kefalet ya da teminat talep edebilmektedir. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Garanti vb. bankaların konut kredisi verirken talep ettiği evrakları hep birlikte inceleyelim.

Bankaların Ev Kredilerinde Talep Ettiği Evraklar

Ev almak, yuva kurmak, kendi evine sahip olmak, kiralardan kurtularak konut kredisi kullanma yöntemi ile ev sahibi olmak veya, yatırım amacıyla ev almak isteyenler için konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler hakkında bilgiler vereceğiz. Günümüzün mali durumu ve ürünlerdeki fiyat artışı göz önünde bulundurulduğunda artık ev almak zor bir hal almıştır. Hatta peşin olarak ev almak bir hayaldir diyebiliriz. Bankalar nakit ev alamayan müşterilerine finansal destek sağlayarak, konut alımlarını hızlandırmaktadır. Bu sayede banka müşterileri kira derdinden kurtularak bir nevi kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir.

Yapı kredi, İş bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Finansbank, Akbank, Garanti Bankası için ev kredisi için gerekli evraklar ve belgeler aynıdır. Bu evraklar kesin olmakla birlikte, değinilmesi gereken ilk konu, kredi alıp alamayacağınızdır. Banka tarafından kredi almayı talep ettiğiniz an hakkınızda bir tahkikat yapılacaktır. Yapılan bu tahkikat olumlu sonuçlanırsa ancak kredi alabilirsiniz. Bu sebeple kredi notunuzun yüksek olması ve sicilinizin temiz olması gerekiyor. Şayet kredi notunuz düşükse banka muhtemelen başvurunuzu reddedecektir. Ancak bu durumda yine kredi almanız mümkündür. Herhangi bir menkul ya da gayrimenkulünüz varsa, bunları ipotek ettirerek de kredi çekebilirsiniz. Örneğin bir arsanız var ve bu arsayı teminat olarak göstermek kaydı ile bankanın size kredi vermesini sağlayabilirsiniz.

ev-kredisi-gerekli-evraklar

Ev Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi çekmek için, öncelikle aradığınız evi bulmuş olmanız gerekmektedir. Bankalar bulduğunuz evin eksper diye bilinen, piyasa değerine göre kredi vermektedir. Ev kredisi çekmek isteyenlerin bankaya başvuru yapmadan önce ilk yapmaları gereken, piyasa araştırması yaparak, bulduğunuz evin değerinin tespitidir. Ev sahibi veya emlakçı ne kadar fiyat verirse versin, piyasa fiyatı ve evin edeceği değer önemlidir. Çünkü bankalar evinizin tamamı için kredi vermez. Bu amaçla öncelikle bir miktar peşinatınız olmalıdır.

Ev sahibi ile pazarlığın yapılması sonrasında, bankalar tarafından almak istediğiniz konutun % 75′ ine kadar kredi verilmektedir. Buda almak istediğiniz evin %25′ ini karşılayacak miktarda paranız olmasını gerektirmektedir. Bu %25′ lik kısmı peşinat olarak yatırmalısınız. Örneğin eksper almayı planladığınız eve 100 bin TL fiyat biçti. Bankanın da kredi verme koşulu ancak evin değerinin %75′ i olduğu için bankadan 75 bin TL kredi çekebileceksiniz. Bu nedenle 25 bin TL peşinatınız olmalı ve kalan kısmı peşinat ile kapatmalısınız. İşte bankaların kredi başvurusunda istediği evrakların ayrımı bu nokta da başlıyor.

Kredi kullanmadan ev almak sizce mantıklı mı? Kredi kullanmadan ev almak elbette ki mantıklı bir davranıştır. Faiz ödemek ile uğraşmamış olursunuz. Ancak günümüz şartlarında her aile ne yazık ki kredisiz ev alacak kadar iyi duruma sahip değildir. Kredi çekmek şu şartlarda bir zorunluluk halini almıştır. Banka verdiği krediler yolu ile müşterilerinin alımlarını kolaylaştırdığı gibi, aslında bir nevi taksit imkanı da sunmaktadır. Tabi bu taksitlere bir de faiz yüklendiğinde, taksit tutarları artış gösterir. Bu sebeple kredi çekmek istediğiniz bankaya karar verirken faiz oranları ve vade miktarlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Ev Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Ev kredisi başvurusu esnasında bankalar tarafından istenen evraklar maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

  • Konut kredisi başvuru formu (banka şubeleri tarafından verilecek ve şubede doldurulacaktır.)
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi, (kimlik yerine geçen herhangi bir belge olabilir T.C .Kimlik numarası yazılı olması şarttır.)
  • En fazla iki an öncesine ait olan sabit ev telefonu, doğalgaz, su veya elektrik faturalarından herhangi biri veya fotokopisi (ikamet tespiti için)
  • Maaş bordrosu veya onaylı gelir belgesi, (bordrosuz çalışanlar için diğer belgeler yeterlidir)
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişiler için ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi, (TİCARET SİCİL GAZETE BELGESİ)
  • Serbest Meslek Çalışanları için bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınacak üyelik belgesi veya fotokopisi

Konut kredisi çekebilmek için bu belge ve evrak haricinde, kredinin miktarı ve vadesine göre, banka tarafından başka evrak ve belgeler de istenilebilir. Eğer maaş aldığınız veya sürekli çalıştığınız bankadan kredi çekiyor iseniz, istenecek evraklar daha da azalacaktır. Hatta bazı bankalar emeklilere, o bankadan maaş almaları kaydı ile konut ve taşıt kredileri verebilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz ipotek usulüne de kullanabilirsiniz. Tabi banka gelir durumunuza göre olayı tahlil ettikten sonra sizden kefil isteyebilir. Ya da herhangi bir teminat göstermenizi talep edebilir. Yine arsa üzerinden yola çıktığımızda, arsanıza satılamaz şerhi konulur. Eğer borcunuzu ödemezseniz, ipotekli olan arsanız banka tarafından satılarak borcunuz kapatılacaktır.

Peşinatı Olmayanlar İçin Ev Kredisi Nasıl Çekilir

Konut kredisi almak için gerekli belgeleri saydıktan sonra peşin parası olmayanların nasıl ev alabileceğinden bahsetmek istiyoruz. Peşin parası olmayan vatandaşlar, almak istedikleri evin %25 oranında peşinatını ödeyememeleri durumunda, evin yüzde yüzüne kredi çekmek isterler. Bu durumda banka şubeleri, ikinci bir gayrimenkulün ipotek altına alarak, ipotek altına alınan ikinci gayrimenkulün %50 si oranında kredi verilebilmektedir. Tabi bu uygulama tüm bankalar tarafından yapılmamaktadır. Ayrıca ikinci gayrimenkulün de krediye uygun olması gereklidir.

Burada avantajınız, peşinat biriktirmeye uğraşmadan, ev sahibi olmanız iken, zararınız ise, ikinci gayrimenkul içinde ortalama 750 TL. civarında eksper parası ödemek zorunda kalmanızdır.

Eğer peşinatınız yok ise ev peşinatı için ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Ev Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar (Mortgage)

Almak istediğiniz ev için bankaya sunmanız gereken belgeler şunlardır. Bu belgeler yok ise, ev kredisi çekemezsiniz.

  • Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri veya,
  • Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi veya,
  • Kat Mülkiyeti Tapusu
ev-kredisi-için-gerekli-evrak-ve-belgeler

Ev Kredisi İçin Gerekli Evrak ve Belgeler

Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

• Ziraat Bankası %0,99

• Garanti Bankası %1,02

• Halkbank %0,99

• Vakıfbank %0,99

• Türkiye İş Bankası %0,99

• İNG Bank %0,98

• Yapı Kredi %0,99

• Türk Ekonomi Bankası %0,99

• Denizbank %1,21

• Akbank %0,99

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet desteği ile konut kredisi parası toplayabilirsiniz. Bunun için konut birikim hesabı açtırmanız ve ev almak için birikim yapmanız gerekiyor. Devlet bu desteği evlenmek isteyenler için ise, çeyiz katkısı olarak sağlıyor.  Sizde gereken belgeleri tanzim ettikten sonra bankaya konut kredisi başvurusu gerçekleştirebilir gerekli evraklar ve belgeler hakkında bilgi almak için sitemize yorum yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.