Konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler

Konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler
4.720 kez okundu.

Bankaların ev kredilerinde talep ettiği evraklar

Ev almak, yuva kurmak, kendi evine sahip olmak, kiralardan kurtularak konut kredisi kullanma yöntemi ile ev sahibi olmak veya, yatırım amacıyla ev almak isteyenler için konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler hakkında bilgiler vereceğiz.

Yapı kredi, İş bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Finansbank, Akbank, Garanti bankası için ev kredisi için gerekli evraklar ve belgeler aynıdır.

Konut kredisi nasıl çekilir?

Konut kredisi çekmek için, öncelikle aradığınız evi bulmuş olmanız gerekmektedir. Bankalar bulduğunuz evin eksper diye bilinen, piyasa değerine göre kredi vermektedir. Ev kredisi çekmek isteyenlerin bankaya başvuru yapmadan önce ilk yapmaları gereken, piyasa araştırması yaparak, bulduğunuz evin değerinin tespitidir. Ev sahibi veya emlakçı ne kadar fiyat verirse versin, piyasa fiyatı ve evin edeceği değer önemlidir.

Ev sahibi ile pazarlığın yapılması sonrasında, bankalar tarafından almak istediğiniz konutun % 75′ ine kadar kredi verilmektedir. Buda almak istediğiniz evin %25′ ini karşılayacak miktarda paranız olmasını gerektirmektedir. İşte bankaların kredi başvurusunda istediği evrakların ayrımı bu nokta da başlıyor.

Kredi kullanmadan ev almak sizce mantıklı mı?

Ev kredisi çekmek için gerekli evraklar

Ev kredisi başvurusu esnasında bankalar tarafından istenen evraklar maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

  • Konut kredisi başvuru formu (banka şubeleri tarafından verilecek ve şubede doldurulacaktır.)
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi, (kimlik yerine geçen herhangi bir belge olabilir Tc.Kimlik numarası yazılı olması şarttır.)
  • En fazla iki an öncesine ait olan sabit ev telefonu, doğalgaz, su veya elektrik faturalarından herhangi biri veya fotokopisi (ikamet tespiti için)
  • Maaş bordrosu veya onaylı gelir belgesi, (bordrosuz çalışanlar için diğer belgeler yeterlidir)
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişiler için ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi, (TİCARET SİCİL GAZETE BELGESİ)
  • Serbest Meslek Çalışanları için bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınacak üyelik belgesi veya fotokopisi


Konut kredisi çekebilmek için bu belge ve evrak haricinde, kredinin miktarı ve vadesine göre, banka tarafından başka evrak ve belgeler de istenilebilir. Eğer maaş aldığınız veya sürekli çalıştığınız bankadan kredi çekiyor iseniz, istenecek evraklar daha da azalacaktır.

Peşinatı olmayanlar için ev kredisi nasıl çekilir

Konut kredisi almak için gerekli belgeleri saydıktan sonra peşin parası olmayanların nasıl ev alabileceğinden bahsetmek istiyoruz. Peşin parası olmayan vatandaşlar, almak istedikleri evin %25 oranında peşinatını ödeyememeleri durumunda, evin yüzde yüzüne kredi çekmek isterler. Bu durumda banka şubeleri, ikinci bir gayrimenkulün ipotek altına alarak, ipotek altına alınan ikinci gayrimenkulün %50 si oranında kredi verilebilmektedir. Tabi bu uygulama tüm bankalar tarafından yapılmamaktadır. Ayrıca ikinci gayrimenkulün de krediye uygun olması gereklidir.

Burada avantajınız, peşinat biriktirmeye uğraşmadan, ev sahibi olmanız iken, zararınız ise, ikinci gayrimenkul içinde ortalama 750 TL. civarında eksper parası ödemek zorunda kalmanızdır.

Eğer peşinatınız yok ise ev peşinatı için ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Ev kredisi çekmek için gerekli belgeler ve evraklar (Mortgage)

Almak istediğiniz ev için bankaya sunmanız gereken belgeler şunlardır. Bu belgeler yok ise, ev kredisi çekemezsiniz.

  • Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri veya,
  • Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi veya,
  • Kat Mülkiyeti Tapusu

Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır

Devlet desteği ile konut kredisi parası toplayabilirsiniz. Bunun için konut birikim hesabı açtırmanız ve ev almak için birikim yapmanız gerekiyor. Devlet bu desteği evlenmek isteyenler için ise, çeyiz katkısı olarak sağlıyor.  Sizde gereken belgeleri tanzim ettikten sonra bankaya konut kredisi başvurusu gerçekleştirebilir gerekli evraklar ve belgeler hakkında bilgi almak için sitemize yorum yapabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git