Kokoreççi Dükkanı Nasıl Açılır?

Öncelikle kokoreççi dükkanınızı seyyar mı, sabitmi açacaksınız, bu hususa karar vermeniz gereklidir. İyi para kazanmak için her zaman dört duvar arasında olmanız gerekmez. Bazen iyi bir mevkide açılan seyyar tezgahlar yüksek meblağlar kazanabilmektedir. Buna rağmen milyarlar harcanarak kurulmuş lokantalar, köfteci, kokoreççi dükkanları dahi müşteri azlığı nedeniyle zarar edebilmektedir. Bu sebeple eğer iyi bir bölge de seyyar kokoreççi açmanız mümkünse, dükkan ile hiç uğraşmamanız tavsiyemizdir.

Seyyar kokoreççi açmanın olumlu yönleri

Kokoreç bazı illerimizde, meşhur olan fast food diyebileceğimiz ürünlerden biridir. Yapılışını ve içindekilerin ne olduğunu hepimiz biliriz. Bazı illerde, bazı ilçelerde özellikle akşamları, gençlerin uğrak yeridir kokoreççi tezgahları. Akşam sefasından sonra, mutlaka ziyaret edilirler. Bazıları işkembe çorbası içmeye giderken, hastaları da kokoreç yemeye gelir mutlaka. Amma velakin herkesin bir tanıdığı bir kokoreççi vardır. Zaten içinde malüm malzemeler bulunan bu yiyeceğin, emin ellerde ter temiz yapıldığını bilmek ister müşteri. Bu sebeple kokoreççi dükkanınızı veya tezgahınızı  müşteri potansiyeli oluşturabileceğiniz bir bölgede açmanız tavsiyemizdir.

Seyyar kokoreççi tezgahının avantajları;

 1. Dükkan açmak kadar maliyet gerektirmez. Hava parası haricinde bir kokoreç tezgahı en fazla 500- 2000 TL. parayla rahatlıkla kurulabilir.
 2. Gündüzleri açık tutmak zorunda kalmazsınız.
 3. Elektrik su doğalgaz vb. giderleri ödemek zorunda kalmazsınız.
 4. Belediyeler tarafından işyerlerinden alınan (bazı) vergileri ödemek zorunda değilsinizdir. Ancak faaliyet alanı gıda olduğundan, lokantalarda bulunan hijyen prosedürlerinin hepsini yerine getirmek zorundasınız.

Kokoreççi dükkanı açmanın avantajları;

 1. Adresiniz belli olur
 2. Belediyeye, vergi dairesine ve her türlü resmi makama bol bol gönül rahatlığı ile vergi ve benzeri giderleri ödersiniz.
 3. İşyerinizi kurmanız için bir lokanta kadar olmasa da, buzdolabı tezgahlar masa sandalye, yeni nesil yazarkasa vb. giderler için en az 10.000 lira civarında bir sermaye gerektirmektedir.
 4. Yanlız çalışmak zorunda kalmazsınız. Mutlaka yanınızda birinin çalışması gerekir.

Kokoreççi açmak için ne kadar sermaye gerekir

Kokoreççi dükkanı nasıl açılır

Hangi şehirde olursa olsun, orta kesim bir bölgede hava parası ödemeden bir seyyar kokoreç tezgahı açabilmeniz için maksimum 2000. TL. para işinizi görecektir. Aynı şartlarda bir dükkan açmanız durumunda ise 10.000 TL. para yeterlidir. Ancak siz herşey lüks olsun, masalar altından, sandalyeler gümüşten olsun diyorsanız, gönül rahatlığı ile 50.000 TL. civarında bir dükkan açabilirsiniz.

Mutlaka olması gerekenler

Kokoreççi de, müşteriler tarafından çok arananlar;

 • Kokoreç sevmeyenler için sucuk ve köfte
 • Bol baharat çeşitleri
 • Masalarda acı biber ve turşu biber
 • Şalgam suyu ve çeşitli meşrubat olmazsa olmazlardandır.

Eğer kokoreççi dükkanı açmak istiyor iseniz, dükkan açmak için gerekli evraklar bölümünü incelemelisiniz. Ancak siz seyyar kokoreç tezgahı açmak istiyorum diyorsanız, Bağlı bulunduğunuz Belediyeye giderek konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bizden tavsiye

Müşterilerinize iyi davranın, güleryüzlü olun, Dükkanınız veya tezgahınız her zaman temiz olsun, Allah’ a şükredin, Besmele çekmeden işinize başlamayın. Hayırlı kazançlar dileğiyle.

Yeni iş fikirlerinden olan İşyeri Açmak Kaça Mal Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum

Yorum yazın