Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


KOBİ’lere Sigorta Desteği Geliyor

KOBİ’lere Sigorta Desteği Geliyor
181 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, günümüzün en çok merak edilen konularından birine yanıt verdi. Kobilerin yaşamış olduğu pek çok soruna dair soruları yanıtlayan Şimşek, onların bu alanda memnun kalmasına yönelik çalışmalara başladıklarını belirtti.

KOBİ’leri alacaklarını tahsil edememe risklerinde koruyacak olan sigortayı sağlamak üzere, yeni bir destek projesi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Alacak sigortası kapsamında milli bir model oluşturma hedefinde olduklarını söyleyen Şimşek, bu şekilde Hazine Müsteşarlığınca çalışmalara başlandığının altını çizdi. Şimşek bu durumun oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu belirtirken, KOBİ geleceği için mutlaka bu çalışmalara başlanması gerektiğini belirtti. Türkiye’de bu kişilerin alacaklarından kaynaklanan bazı riskleri düşürebilmek için ipotek, çek gibi yöneldiğini ve bunlarla durumu bertaraf ettiğini hatırlatarak, bu durumların ise alıcılar üzerinde oldukça yüklü bir maliyet oluşturduğunu söyledi. Alternatif bir ticaret finansman yöntemininde bu sigorta çeşidi olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu şekilde finansmana ulaşmanın ek olarak teminata gerek duymadan yapılabileceğini belirtmiş oldu. Bunun yanında sigorta yöntemini kullanarak firmalarında aynı şekilde risk ve tahsilat yönetimini yapabileceğini söyleyen Şimşek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu şekilde firmalar satış ve pazarlama daha fazla zaman ayırmış oluyor. Aynı şekilde kredi değerliliği yüksek olan kişilere ulaşmakta zorlu çekmek ve yeni pazarlara ulaşabilme şansı yakalar. Türkiye’de alacak sigortası şu anda daha çok büyük çaplı uluslararası firmalar ve bazı büyük kurumsal firmalar yaptırıyor. Talep ve arzda bulunan bazı sorunlar nedeniyle KOBİ ölçeğinde şu anda yaygın olan bir şey değil.”Şimşek aynı zamanda alacakların tahsil edilememe gibi risklere karşıda savaştıklarını belirtti. Bunun için yeni bir koruma sistemi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Şimşek, çalışmanın çok yönlü olduğundan bahsetti. Başbakan Yardımcısına göre çalışma hem KOBİ uygun şartlarında olacak, hemde bu sektöre çeşitli imkanlar kazandırmış olacak. Bunun yanında sigortacılık sektörü açısından da herhangi bir dışlanma olmadan yeni projenin hazırlandığını dile getirdi. Aynı zamanda konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Mevcut zamanlarda primlerin yüksek olması, riski yüksek bulunan kişilere teminat verilmemesi, poliçenin süresi boyunca yapılmış çeşitli incelemeler sonrasında ilk olarak riskli bulunmayan ve limit tahsis edilen kişilerin daha riskli bir hale gelmesi durumunda bazı memnuniyetsizliklerde bu şekilde ortaya çıkmış oluyor. Ayrıca bilanço dışı varlıkların dikkate alınmaması, vade süresi gibi bazı konularında buna göre aşılabileceğine inanıyoruz. Ve sektörde bulunan çeşitli sorunların bu proje kapsamına göre bir son olacağını düşünüyoruz. KOBİ ölçeğinde ticari anlamdaki riskler için Halk Sigorta AŞ’nin görevlendirilmesini planlamış durumdayız. Buna göre sektördeki tecrübesi ve portföyü sayesinde oldukça güçlü bir isimle yan yana geleceğiz. Pek çok olumlu özelliği bulunduğundan dolayı bu organizasyonu yönetme görevi bu isme verilmiş durumdadır. Bu sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi için çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git