KOBİ’lere Rating Notu Verilecek

KOBİ’lere Rating Notu Verilecek
158 kez okundu.

KOSGEB için yeni dönem yol haritası çizildi. Buna göre KOBİ’lerin yabancı fonlara yatırım yapabilmesi bir rating sistemi düşünülüyor. Buna göre şartları sağlayan kişiler KOBİ için 500 bin TL’ye kadar kredi alma hakkına sahip olacak.

KOSGEB, belirli programlar dahilinde bazı ürünler için destek verileceğini açıkladı. Buna göre verilecek olan destekler bu programa uygun olarak yapılacak. KOSGEB Genel Başkanı Cevahir Uzkurt ise 8 farklı bölgede eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek KOBİGEL programı hakkında bilgi verdi. Bunun için belirlenmiş olan yol haritasından bahseden Başkan, İstanbul, Konya, İzmir, Gaziantep, Trabzon ve Erzurum’u kapsayan proje için hedeflerden bahsetti.

“Halen KOSGEB Trabzon, Adana, Hakkari ve Kocaeli için aynı desteği verir. Oysa bu illerde ölçek ve ihtiyaç anlamında oldukça büyük farklılıklar var. Bundan sonraki süreç için, bütün iller ve her firma için gerekli olan desteği vermeye çalışacağız. Göreve geldiğimiz bu 8 aylık dönemin içinde KOSGEB desteklerini toparladık ve kime nasıl hizmet verildiğini tam olarak ortaya çıkardık. Verilmiş olan bazı desteklerin ise şu anda işlevini yitirdiğinin tespitini yaptık. KOSGEB diğer programların dışında, girişimcilik desteği kapsamına göre 47 bin işletmenin desteklenmesini sağlıyor. KOSGEB bundan sonra hangi desteği verdiğini tam olarak bilecek. Üstelik bu döneme özel olarak desteklerin sonucunda yapılan üretimlerin pazarlama aşamaları da tarafımızda kontrol edilecek.” diye konuştu. Başkan aynı zamanda yeni yol haritası olarak belirlenmiş olan bazı maddeleri şu şekilde sıraladı:Yeni Dönem İçin Yol Haritası

Yüksek ve orta teknolojili olarak, ithal edilmiş olan bu ürünleri üretme kabiliyetine sahip olan şirketlere, bu proje kapsamına göre 5 milyon liralık bir destek sağlanacak. Bunun yanında birçok bakanlık ve kurum tarafından verilen Ar-ge destekleri sırasında ortaya çıkan ürün çeşitlerinin ticarileştirilmesi konusunda proje kapsamında 5 milyon liraya kadar bir desteğin yapılması söz konusu. KOBİ’lere ise bu zamanlarda bu ürünleri rahatça satabileceğiniz firmaları bularak bu şekilde başvuru için gelin denilecek.

KOBİ tanımı bu projeyle birlikte tamamen değişmiş olacak. Ciro sınırı 40 milyondan 125 milyon liraya ulaşmış olacak. Buna ilişkin gerekli olan bilgilerde Başbakanlığa gönderilmiş oldu. Böylelikle ileriki zamanlarda bu destekten büyük ölçekli işletmelerde yararlanmaya başlayacak. KOSGEB desteklerine ilişkin pek çok kişinin herhangi bir bilgisi bulunmuyor. İşte konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan ancak zaman kaybetmeden bu alanda yola devam etmek isteyenler için rehber desteği sağlanmış olacak. Bu şekilde suiistimaller ortadan kalkarken, desteklerin doğru bir şekilde kullanılmasından sorumlu olan tek kişi rehber olacak.

Ayrıca teknolojik alanda üretim yapan KOBİ’lere karne gibi rating çıkartılması gündeme geldi. Şirketlerin bu şekilde finansal kapasiteleri belirlenmiş olacak. Yabancı veya yerli fonlarda verilen bu notlara bakılarak KOBİ’lere sermaye desteği yönünden ortak olacak. Bu değerlendirme aynı zamanda sürekli yenilenmiş olacak.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git