Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


KOBİ’lere Nefes Kredisi Verilecek

KOBİ’lere Nefes Kredisi Verilecek
183 kez okundu.

Nefes kredisi projesi son zamanların en çok konuşulan konuları arasında bulunuyor. Özellikle KOBİ’ler nefes kredisi kapsamında, hangi avantajlara sahip olduğunu merak etmeye başladı. Buna yönelik kobilerin aklındaki sorularını gidermeye çalışan Başbakan Binali Yıldırım, konu hakkında merak edilenleri cevapladı. Başbakan Yıldırım konu hakkında şunları kaydetti “Kredi hacmini 7.5 milyona çıkarmak için çalışmalara devam ediyoruz. Bu kredinin vadesi ise 12 ay olacak. Vatandaşlara 6 ay ödemesiz şeklinde verilecek. İşletmeler Pazartesi günüyle birlikte Nefes kredisi projesine başvuruda bulunarak, bu şekilde kredilerini alabilir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım bunun yanında istihdamın yükünün büyük bir kısmının KOBİ’lerin üzerinde olduğunu belirtirken, bu nedenle yatırım alanının buraya yoğunlaştırılması gerektiğinden bahsetti. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler adına ne yapılsa az olduğundan bahseden Yıldırım, onlar bu çabalarının karşılığını fazlasıyla hak ediyorlar diye konuştu.

6 Ay Ertelemeli 12 Ay Vadeli Nefes Kredisi

Binali Yıldırım aynı zamanda kredi hakkında şu şekilde konuştu “Nefes kredisi projesi kapsamında aylık olarak belirlenmiş faiz tutarı 0,99 olacak. Bu ise şu anda bir başlangıç. Bu konuda müjdeyi çok rahat bir şekilde verebiliriz. Kredi hacmi konusunu 7.5 milyona çıkarıyoruz. Vadeler 12 ay olurken, 6 ay ise geri ödemesiz olacak. 6 ay ödemesi diye ifade ettiğimiz durum ise, faizin ödenmesidir. Yani ana paranın ödenmesine altı ay sonra başlamak gerekiyor. Türkiye’de kredilerin dönüşündeki sıkıntı 2,9 civarında bulunuyor. Yani binde bir. Çünkü KOBİ’ler son derece sağlam özelliklere sahip. Ve aynı zamanda sözüne sadık olan işletmeler. Bu proje kapsamında 200 bin liraya kadar kredi kullanmak mümkün bir hale gelecek.”Ekonomide Rekor Kırıldı

Yıldırım “Geçen sene oldukça iyi bir büyüme verisi elde ettik. Bu 7,4’lük büyüme rakamı piyangodan bize vurmadı. 2017 yılının başında bunun için gerçekten iyi önlemler aldık. KGF sistemini bu adımdan sonra devreye sokmuş olduk. Hazinelik kredilerde bir kısmına bu konuda garanti verilirken, böylelikle bununla birlikte 221 milyar 400 bin ayrı kalemde KGF marifetiyle 221 milyar kredi kullanılmış oldu. İşletmelerde bu şekilde büyüme planını ayarlamış oldu. TOBB’un ise yarıdan fazlasına kredi sağlamış durumdayız. Maddi anlamda KOBİ’leri buna dahil ettiğimizde ise 250 milyara yakın kredi verdiğimiz ortaya çıkmış oluyor. Ekonomiye bu miktarın girmesi ise, haliyle daha fazla çarkların dönmesi anlamına gelir. Bir bakıma bu şekilde üretimin daha çok arttığını söylememiz doğru olacaktır. Bu durumda işsizliğe bir geri dönüş almış oluruz. Daha fazla vatandaşımız bu kapsamda kendine iş bulmuş olacaktır.” diye konuştu.

Bunun yanında Başbakan Binali Yıldırım toplantı sırasında ekonomik anlamda yapılan eleştirilere de göndermede bulunmayı ihmal etmedi. Ekonominin iyi gitmediğini düşünen kişilere selam gönderen Yıldırım, bu şekilde bu kişilere karşıda bir mesaj vermiş oldu. Bunun yanında İzmir’in her daim büyüme anlamında ön planda olduğunuda sözlerine ekledi. Daha sonra Başbakan konuşmasını bu şekilde sonlandırmış oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git