Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


KOBİ’lere 7.5 Milyar TL Destek

KOBİ’lere 7.5 Milyar TL Destek
171 kez okundu.

KOBİ’lere destek olabilmek için her geçen yıl farklı projeler vatandaşlara sunulmaya devam ediyor. Bu yıl özellikle Kobi camiasında çok fazla merak edilen, nefes kredisine dair yeni açıklamalar gelmeye başladı. Dünkü yapılan toplantıda Başbakan Binali Yıldırım öncülüğünde yeni bir dönemin başlayacağı resmen duyurulmuş oldu. Nefes kredisine başvurular ise 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle başlamış olacak. Geçen yıl KOBİlere adeta cansuyu olan bu kredi türü, vatandaşlar tarafından çok büyük bir ilgi görmüş durumdaydı. Neyse ki aynı projenin bu yılda vatandaşlara sunulmasına sonunda karar verilmiş oldu. Bu durumu müjdeleyen Binali Yıldırım, 7.5 milyar liralık bir kredi tutarının vatandaşlara ulaştırılacağının bilgisini verdi.

Geçen yıl nefes kredisi aylık olarak 0,83 faizle vatandaşlara sunulmuş durumdaydı. Bu yılki faiz ranları ise aylık yüzde 0,99 faiz ve kar payıdır. Bunun yanında 12 ay vade imkanı sunulurken, en fazla 50 bin kobinin bu imkandan yararlanması mümkün tutuldu. Krediye aracılık eden bankalar ise Ziraat Bankası, Denizbank, Ziraat Katılım, Halkbank gibi bankalar. Bu verilecek olan kredilerin %85’i hazine tarafından destekli olarak KOBİlere sunulacak.

400 Milyon Tasarruf

Yıllık olarak yüzde 11.88 faizle kullanılacak olan nefes kredisiyle birlikte kredi maliyetinden yaklaşık olarak 400 milyon liralık bir tasarrufun elde edilmesi bekleniyor. Bunun yanında kobilerin bu proje kapsamında en fazla çekebileceği tutar ise 200 bin lira olacak. Yarından itibaren vatandaşlar bu imkandan faydalanabilmek için, TOBB’a bağlı oda veya borsa üzerinden faaliyet belgesi alarak yukarıdaki bankaların şubelerine doğrudan başvuruda bulunması gerekir.Diğerleri Takip Etsin

Başbakan Yıldırım aynı zamanda yapılan toplantıda ülkemizin en çok büyüyen ve ekonomik anlamda gelişen ülke olduğuna dikkat çekti. KOBİ’lerin özellikle ihracatın önemli bir yükünü çektiğini belirten Yıldırım, bu nedenle bu konuya dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yıldırım konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Ancak kredi oranlarında külfetle nimetin dengesine bakıyoruz. KOBİ’ler kaynakların yüzde 30’una sahip durumda. Bu aslında hakkaniyete uygun bir durum değil. Örneğin Güney Kore’ye baktığımızda bu tutar yüzde 75’lere çıkmış bir halde. Nefes kredisi projesi kapsamında kobilerimizin haketmiş oldukları değere i alacağını düşünüyorum. Bu yalnızca kaynağa ulaşma bir projesi değildir. Bunun yanında faizin düşmesine de önemli şekilde etkileri olmuş bir projedir. Reel faiz yüzde olarak 15 ile 20 arasında değişiyor. Vadeyi 12 ay olarak belirledik. Aynı zamanda kobilerin taksit ödemelerine başlaması için onlara bir süre tanıyoruz. Bu süre içinde daha rahat imkanlarla bu borcu ödemeye başlıyorlar. Geçen sene büyümemizde bu kredi türü önemli şekilde aracılık etmişti. 400 bin KGF olmak üzere, 290 binde kosgeb kredisi vermiştik. Böylelikle 690 bin kişiye bu anlamda kredi sağlamış olduk. Yani TOBB’un yüzde 70’lik oranına destek sağlamış olduk. Nefes kredisiyle birlikte sağlanan toplam destek ise 243 milyar.” diye konuştu. Konuşmasını bu şekilde sonlandıran Yıldırım büyük bir alkış aldı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git