Kırtasiye Dükkanı Nasıl Açılır?

Kırtasiye dükkanı açarak  defter kitap ve kırtasiye malzemeleri satarak para kazanmak isteyenler için genel  ve detaylı bilgiler yazımızda..

Kırtasiyecilik yapmak için öncelikle iyi bir iş planı yapmak gerekir. İş planınızda sermaye hesaplaması ürünleri tespiti ve dükkanın seçimi konuları önemlidir. Kırtasiyelerde satılan ürünler genel ihtiyaç ürünlerinden olmasına rağmen gıda ve giyim ürünleri kadar rağbet görmemektedir. Bu sebeple kırtasiyeler daha çok okula yakın bölgeleri veya çarşı merkezine kurulmaktadır.

Dizayn ve dekorasyon

Kırtasiye dükkanı dizaynı için market, bakkal veya giyim dükkanları kadar masraf yapmanıza gerek yoktur. Genel itibariyle ürünlerin tümünü alabilecek seviyede dolaplar, raflar askılar olması dükkan dizaynı için yeterlidir.

Neler satılmalı

Kırtasiye dükkanlarında satılan ürünlerden bazıları; ajanda, takvimler, ambalaj ve kabuklar, bant, yapıştırıcı, baskı ve kopyalama malzemeleri, bayraklar, rozetler, bilgisayar ve malzemeleri, boyalar, büro malzemeleri, çantalar, eğitim gereçleri, elektronik ürünler, etiketler, hediyelik eşyalar süsler, kağıt ve kartonlar, kartuş ve tonerler,  ıstampalar, kitaplar malzemeleri, mürekkepler, ölçü ve çizim gereçleri, resmi evraklar, yazı gereçleri, zarflar, defterler, kalemler, muhasebe malzemeleri olarak sayılabilir.

Ne kadar sermaye gerekir?

Kırtasiye dükkanında satılan ürünler her ne kadar ucuz olsa da çeşit fazla olduğundan iyi bir sermayeye ihtiyaç duymaktadır. Örneğin küçük bir dükkan açmak için en az 15.000 tl sermaye gereklidir. Eğer her üründen birkaç çeşit olsun, ayrıca kaliteli markaların ürünleride bulunsun diyorsanız en az 50.000 TL. sermaye bulmanız gereklidir.

Gerekli Evraklar ve Belgeler

Vergi dairesine yapılacak başvuru ve gerekli evraklar

Kırtasiye dükkanınızın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine müracaat ederek gerçek usülde işe başlama formu doldurması gereklidir.

Gerçek usülde işe başlama formunda;

 • Gerçek kişilerde mükellef (işyerini açacak kişi) tarafından imzalanır.
 • Muhasebeciler aracılığıyla düzenlenmesi halinde, bildirim bu kişiler tarafından imzalanır.

İşe başlama bildirim formunun ekinde;

 •  Noter onaylı imza sirküleri
 • Onaylı nüfus cüzdanı sureti, (İşyeri sahibinin vergi dairesine kendisinin başvurması halinde nüfus cüzdanının fotokopisi vergi dairesinde görevli bir memur tarafından aslı ile karşılaştırılarak “Aslının Gibidir” şeklinde tasdik edilir.)
 • İkametgah ilmühaberi (muhtarlıktan ve nüfus müdürlüğünden alınabilir.)
 • Dükkana ait kira kontratı veya tapu fotokopisi (Dükkan kendinize aitse tapu fotokopisi veya kira ise kira kontratının fotokopisi)

Gerekli belgeler  ve başvuru evrakları tamamlandıktan sonra vergi dairesinde görevli bulunan yoklama memuru verilen bilgileri denetler ve doğruluğu onaylandıktan sonra vergi levhası teslim alınır.

Tavsiyeler

İşyerinizde bir fotokopi makinası bulundurun.

Okullara yakın bir dükkan seçin.

Okulların açılacağı dönemde yardımcı personel alın.

Okullardan listeler alın ve öğrencilerin ihtiyacı olan tüm ürünleri bulundurun.

Kadıoğlu Kırtasiye ve kırtasiye bayiliği almak isteyenlere bayilik veriyor. Şenses Kırtasiye Merter ve Kadıköy’de ki şubeleri ile toptan fiyatına kırtasiye ürünleri satıyor.

Yeni iş fikirlerinden olan İşyeri Açmak Kaça Mal Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 yorum

  Özer kırtasiye 4 Kasım, 2017 Cevapla

  Malları nerden alıyorsunuz

  misafirleriniz icin borek pasta kurabiye trilece v.s 3 Mart, 2016 Cevapla

  Bende biseyler yapmak istiyorm.kendime guveniyorm lezzetli ve titiz bi sekilde yaptiklarimin arkasindayim..ararsaniz sizde goreceksiniz lezzetini…

  kırtasiyeci 2 Şubat, 2016 Cevapla

  yanlızca evak işlerine 5000 tl
  50 metre kare küçük bir dükkan için raflara 5000 tlden fazla
  para giderken 15000 e dükkan nasıl açılacakmış acaba
  50 metre kare dükkanımı 6 sene önce 55.000 tl ye mal ettim

Yorum yazın