Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Kendi İmkanlarıyla Yaptı, Maliyeti 20 bin TL Oldu

Kendi İmkanlarıyla Yaptı, Maliyeti 20 bin TL Oldu
441 kez okundu.

Rize’de bilgisayar öğretmenliği yapan Yasin Şafak, oldukça başarılı bir projeye imzasını attı. Bilgisayar öğretmeni olmasın karşın halen Rize Sanayisinde çalışan genç adam, kendi imkanlarını kullanarak ne tarz bir projenin tamamlanabileceğini gösterdi. Kimseden yardım almadan çalışmalara başlayan Şafak, bu şekilde bölgenin ilk yerli UTV’sini üretmeyi başardı. Bu ürettiği UTV’ye ise Rahna adını verdi.

İlk önceleri yeğenleri için küçük bir motorlu taşıt yapmak isteyen adam, zamanla bu hayalini biraz daha büyüttü. Özellikle ileriki zamanlarda kendilerinin de rahat bir şekilde kullanabilmesi için, 250 CC motora sahip olan, 4X4 çekiş sisteminde, arazi şartlarında rahatlıkla kullanılabilecek ATV araçlarının daha gelişmişi olan UTV’yi yaptı. Özellikle arazide gitmek için üretilen bu araç, yol üzerinde de oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Araç için daha sonradan Rize’de örümcek için kullanılan isim olan Rahna adı bulundu. Bunun yanında araçta daha kolay bir şekilde yük taşınmasına yardımcı olmak ve bu şekilde diğer işleride halletmek açısından, araca bir kasa eklenmiş oldu.

Proje BüyüdüŞafak’la yapılan röportaja göre, ortaya çıkan başarı tamamen şans eseri elde edildi. Konu hakkında konuşan adam projenin ilk olarak bu şekilde başlamadığını ve her geçen gün daha çok fikir değiştirilrek bu hale geldiğini belirtti. Buna göre Şafak “Yeğenlerim için küçük motorlu bir araç yapmak istedim. Sonra bu fikir daha çok büyüdü. Daha sonradan bizimde binebileceğimiz bir araç olsun istedim. Ve bu proje önüne geçilemez bir hal aldı. Yani tam olarak bu noktaya kadar geldi. Böylelikle de karşımıza bu UTV çıktı. Yapım sırasında kaza yapmış olan 250CC’lik bir scooter motoru kullanmış olduk. Arabanın kasası ise motoruna göre daha hafif. Bunu daha güçlü bir hale getirebilmek için, yardımcı araba şanzımanı kullanmak zorunda kaldık. Rize şartları elverişli bir durumda olmadığı için, aracın yapımı biraz uzun sürdü. Araçla ilgili olan bazı parçaları mecburiyetten dışardan getirmek zorunda kaldık. Hatta göstergeleri yurtdışından getirerek kullandık. Ancak bu şekilde aracın toplanmasını sağladık.”

Ürettikleri aracın arazi şartlarında çok rahat bir şekilde ilerlemesinden ilham alan genç adam, araca bu nedenle örümcek anlamına gelen Rahna ismini vermeyi uygun gördü. Genel olarak bu aracı örümcek olarak belirttiklerini söyleyen Şafak, bu araç için toplam olarak 20 bin TL’lik bir masrafın oluştuğunu söyledi. Bunun yanında Şafak, eğer destek bulurlarsa seri üretime geçme konusunda her zaman hazır olduklarını söyledi.

“Seri üretime geçmek isteriz. Ancak bunun için belirli bir desteğe ihtiyacımız var. Destek olduktan sonra seri üretime geçebilmek mümkün olur. Biz bütün aşamalarıyla tek tek ilgilendik. Aşamaların projelendirilmesi ve bilgisayar ortamında bunların çizilmesi tamamlandı ve buna uygun olarak yapım aşamasına geçtik. Eğer bu araç için seri üretim konuşulursa, haliyle maliyetin düşmesi de mümkün olacaktır.” diye konuşarak sözlerini tamamladı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git