Güncel Bilgiler

Kedi ve Köpek Çip Taktırma Fiyatları 2021

Kedi ve köpek çip taktıma fiyatları 2021 yılında en çok araştırılan konulardan biri. Çünkü Evcil hayvanların kayıt altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile hayvan sahiplerine belirtilen süre sonuna kadar evcil hayvanlarına mikroçip taktırma zorunluluğu getirildi. Belirlenen süre içinde hayvanlarına mikroçip taktırmayanlara cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Bu nedenle birçok kişi mikroçip taktırmama cezası ne kadar araştırmaya başladı. Biz de sizler için köpek mikroçip fiyatları ve kedi mikroçip fiyatları ne kadar oldu araştırdık.

Mikroçip Nedir?

Evcil hayvanlara ait bilgilerin kaydedildiği kalıcı elektronik tanımlama yöntemine pet mikroçip denir. Uygulama sırasında hayvanın deri altına pirinç tanesi kadar bir çip yerleştirilir ve bu çipe bazı bilgiler kaydedilir.

Aslında bu uygulama uzun zamandır yapılıyor ancak yönetmelik yayımlanana kadar tamamen hayvan sahibinin inisiyatifindeydi. Artık kedi, köpek ve gelincik sahipleri, hayvanlarına mikroçip taktırmakla yükümlü hale geldi. Köpek mikroçip taktırma süresi bu yılsonunda doluyor. Kedi mikroçip taktırma süresi ise 2022 yılı sonuna kadar devam edecek.

Evcil Hayvanlara Mikroçip Nasıl Takılır?

Pet mikroçipler veteriner hekimler tarafından özel bir enjektör yardımıyla deri altına yerleştirilir. Bu enjektörlerin kalınlığı normal kanüllerden biraz daha fazladır. Bu uygulama aşılama ile benzerlik gösterdiği için evcil hayvanınızın canı aşılamadakinden birazcık daha fazla acır.

Ancak işlem öncesinde herhangi bir bayıltma (anestezi) uygulaması söz konusu değildir.

Mikroçiplerde Hangi Bilgiler Olacak?

Hayvanların ensesinden yerleştirilen mikroçiplerde yer alan bilgiler şunlardır:

 • Mikroçipin yerleştirildiği tarih ve yer
 • Mikroçip numarası
 • Evcil hayvan sahibinin adı, soyadı, adresi, T.C kimlik numarası, telefon numarası
 • Evcil hayvana uygulanan aşıların bilgileri (Aşı adı, aşılama tarihi, aşının sağladığı bağışıklık süresine göre geçerlilik tarihi, parti no, aşı firma bilgileri)
 • Aşı uygulamasını yapan veteriner hekimin adı, soyadı, T.C kimlik numarası, diploma numarası
 • Evcil hayvanın adı, türü, cinsiyeti, doğum tarihi, ırkı, belirgin fiziksel özellikleri ve rengi
 • Evcil hayvanın anne ve baba bilgileri
 • Geçirdiği operasyonların tarihi
 • Hayvana ait kalıtsal kusurlar (varsa)
 • Kayıp bildirim tarihi (kaybolma durumlarında geçerli)
Köpek Çip Taktırma Fiyatları

Mikroçip Ne İşe Yarar?

Kedi ve köpekler için mikroçip uygulamasının zorunlu hale getirilmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunlar:

 • Evcil hayvanınız kayboldu ya da çalındığı durumlarda bulunma şansını yüksek oranda arttırır. Bir başkası tarafından bulunup veterinere götürüldüğünde pet mikroçip ile sorgulama yapılır. Yerleştirilen mikroçip içinde hayvan sahibinin kişisel bilgileri dışında iletişim bilgileri de yer aldığı için, size ulaşmaları mümkündür.
 • Evcil hayvanların sokağa terk edilmesinin önüne geçilmesini sağlar. Sokak hayvanlarının sayısı gün geçtikçe arttığı için bu uygulama sahiplendikleri hayvanları sokağa bırakan kişilerin önünde engel oluşturacak. Bu sayede barınak doluluk oranlarının da önemli miktarda düşmesi beklenmektedir.

Kısacası, köpek mikroçip taktırma işlemi yaptırmış bir hayvan sahibi artık daha rahat edecek. Köpek çip takıldığı için kaybolsa bile sahibine kolaylıkla ulaştırılabilecek. Ülkemizde her yıl binlerce kedi ve köpek çalınıyor ya da kayboluyor. Hayvanlara mikroçip uygulaması zorunluluğu ile bu durumun önüne geçilmesi mümkün hale geliyor.

Mikroçipin Kullanım Süresi Ne Kadar?

Üzerinde herhangi bir güç kaynağı ya da pil bulundurmayan mikroçipler yaklaşık 25 yıl ömre sahiptir. Evcil hayvanınızın ortalama ömründen daha fazla dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle pet mikroçipin kaybolması, düşmesi vb. bir sorun yaşamadığı sürece yenilemeye gerek yoktur.

Kedi ve Köpeklere Mikroçip Takılması İçin Son Tarih Ne Zaman?

Resmi Gazete’de yayımlanan “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında;

 • Kedilere mikroçip taktırma işlemi için son tarih 2022 yılı sonu,
 • Köpeklere mikroçip taktırmak için belirtilen son tarih 2021 yılı sonudur.

Kedi Mikroçip Fiyatları 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimler Birliği arasında imzalanan protokol sayesinde çip konusunda büyük destek sağlanmış oldu. Normalde pet mikroçip fiyatları 150 – 250 TL aralığında iken, mikroçip implantasyonu işlemine verilen destek ile 75 TL’ye yaptırmanız mümkün olacak.

Mikroçip fiyat indirimi kesinleşmiş olmasına rağmen Bakanlık tarafından temin edilmesi gereken mikroçipler birçok veteriner hekime ulaşmadı. Bu nedenle kedi mikroçip taktırma fiyatları 2021 yılında belirlendiği haliyle devam ediyor.

Mikroçip taktırma zorunluluğunun son tarihi köpekler için 2021 yılı sonu, kediler için 2022 yılı sonu olduğundan; belirli aralıklarla evcil hayvanınızın veteriner hekimini arayarak Bakanlık desteğinin başlayıp başlamadığını öğrenmenizde yarar var. Başladığı andan itibaren kedi mikroçip fiyatı 75 TL olarak güncellenecek.

2021 yılı mikroçip implantasyonu uygulaması taban fiyatları aşağıdaki tabloda mevcuttur:

Uygulamanın Yapıldığı ŞehirPet Mikroçip İmplantasyon Ücreti
İstanbul160 TL
Ankara250 TL
İzmir200 TL
Antalya150 TL

Bu tablodaki fiyatlar şehirlerin veteriner hekimleri odalarının belirlediği fiyatlar olup, bilgilendirme amaçlıdır. Güncel fiyat için veteriner hekiminizle görüşün.

Köpek Mikroçip Fiyatları 2021

Mikroçip taktırma fiyatları kedi ve köpekler için farklı olarak belirlenmemektedir. Bu nedenle Veteriner Hekimleri Odası’nın şehirlere özel uyguladığı taban fiyatlar geçerlidir.

Yani köpek mikroçip taktırma fiyatı 2021 yılında yukarıda belirttiğimiz gibi 150 – 250 TL aralığında yapılmaktadır.

Köpeklere mikroçip takılması için son tarih 2021 yılı sonu olduğu için Bakanlık desteği kısa zamanda veteriner hekimlere ulaşacaktır. Bu nedenle köpek mikroçip taktırma fiyatı destek başladığı andan itibaren 75 TL olarak uygulanacak. Bunu köpek sahiplerine hatırlatmakta fayda var.

Mikroçip Uygulaması Nerede Yaptırılır 2021?

Mikroçip uygulaması sadece veteriner hekimler ya da veteriner hekim gözetiminde veteriner teknisyeni/teknikeri tarafından yapılabilmektedir.

Uygulamayı yapmaya yetkisi olmayan bilgisiz kişilere asla işlem yaptırmayınız.

Mikroçip Ne Zaman Taktırılmalı?

Şuanda kedi ve köpek sahibi olan kişiler için kedi ve köpek mikroçip taktırma son tarihleri öncesinde uygulama yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu süre tamamlandıktan sonra; evcil hayvan doğumundan minimum 8 hafta sonra veteriner hekim muayenesi sonucunda bir engel yoksa mikroçip takılabilir. Süre çok fazla uzatılmamalıdır. Mikroçip taktırmadan evcil hayvan beslediğiniz belirlenirse hakkınızda cezai işlem uygulanır.

Mikroçip Taktırmama Cezası Ne Kadar 2021?

Evcil hayvanına belirtilen süre içinde mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır. Mikroçip taktırmama cezası 2021 yılında aşağıdaki gibi uygulanmaktadır:

 • Mikroçip uygulaması ile evcil hayvanını kayıt altına aldırmayan kişilere 500 TL. idari para cezası verilmektedir.
 • Evcil hayvanların kayıt altına alınmasında kullanılan malzemelerde ve kayıtlarda tahrifat yapanlara (fiil suç oluşturmadığı takdirde) 5.000 TL. idari para cezası verilir.
 • Evcil hayvanların kimliklendirmesini yaptığı halde kayıt işlemini tamamlamayan veteriner hekimlere 1.000 TL. para cezası uygulanır.
 • Bakanlıktan onay almadan işlemlerine devam eden veteriner hekimlere 5.000 TL. idari para cezası verilir.
 • Evcil hayvanların bakım ve beslenmesini yapmayan hayvan sahiplerine 5996 sayılı kanunun 36. Maddesinin (g) bendine göre, hayvan başına 100 TL. para cezası verilir.

Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2021 yılı sonuna kadar evcil hayvanlarına mikroçip taktırmayan evcil hayvan sahiplerine 10.000 TL. para cezası uygulanacağı belirtmiştir. Ceza miktarına ait resmi bir bilgi mevcut değildir.

Mikroçip ve GPS Farkı Nedir?

Mikroçip evcil hayvanının vücuduna kalıcı olarak yerleştirilen bir uygulamadır. Fakat bir takip cihazı değildir. Bu uygulamada ana hedef hayvana ve sahibine ait bilgilerin kayıt altına alınmasıdır. GPS ise; evcil hayvanların boyunlarına tasmaları aracılığıyla takılan bir cihazdır. Hasar görmesi mümkündür. Bu cihazla evcil hayvanınızın nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

Aşağıda bulunan video ile kedi ve köpek çip taktırmayla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Pet Pasaport Nedir?

Evcil hayvanların kayıt altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında pet pasaport uygulaması da zorunlu hale getirilmiştir. Mikroçip uygulaması sonrası pet pasaport düzenlenen ev hayvanlarına ait bilgiler 15 gün içerisinde veri tabanına işlenir.

Pet pasaport, evcil hayvanınız ile hem yurt içinde hem yurtdışında seyahat edebilme imkânı sağlar. Ancak aşılamalarının (özellikle kuduz aşısı) eksiksiz olması gerekir.

Mikroçip Takılmış Hayvanların Satışı ya da El Değiştirmesi

Evcil hayvanların sahip değişikliği işlemlerinde; yeni evcil hayvan sahibi  “Ev Hayvanı Sahip Değişikliği Belgesi”, yurtdışından getirtilmiş hayvanlar içinse ithalat belgesinin bir kopyası ve pet pasaportu ile İl/ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine 60 gün içerisinde başvurmalıdır. Yeni sahibe ait bilgiler mikroçipe bir veteriner hekim tarafından işlenir.

Mikroçip Takılmış Hayvanların Satışı ya da El Değiştirmesi

Mikroçip Uygulaması Yapılmış Hayvanların Ölümü Veya Kaybolması

Kayıt altına alınmış evcil hayvanların ölümü ya da kaybolması gibi durumlarda en fazla 60 gün içerisinde İl/ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine bildirim yapılmalıdır. Evcil hayvanın durumu veteriner hekim tarafından veri tabanına kaydedilir.

Başa dön tuşu