Dükkan Açmak

Kasap Dükkanı Nasıl Açılır?

Kasap Dükkanı Nasıl Açılır?

Kasap dükkanları günümüzde geçmişten geleceğe sürüp giden vazgeçilmez mesleklerden biridir. Halkın büyük bölümünün et ihtiyacını marketler yerine kasaplardan karşılamaları bu sektörü ayakta tutan temellerden biridir. Kasap dükkanı açmak için bu sektörde tecrübeniz bilgi ve birikiminiz olması gereklidir.

Kasap dükkanı yeri neresi olmalı?

Dükkanı açacağınız bölgenin seçimi birinci önceliktir. Bazen en işlek cadde ve sokaklarda olabildiği gibi mahalle aralarında da düzgün şekilde iş yapan kâr marjı yüksek olan kasap dükkanları mevcuttur. Önemli olan halkın ihtiyacına hitap edebilecek bir bölgede dükkanı açabilmek. Tabi dükkanın çarşıya olan mesafesine göre dükkan kiraları da artacaktır. Elinizde ki sermayeniz ve iş planınız doğrultusunda iyi bir dükkan seçmelisiniz. Dükkanınız tüm hijyen kurallarına uyacak şekilde olmalı ve içerisinde, et kesimi için özel bir bölüm, soğutucuların sığabileceği bir bölüm, kasa için bir bölüm ve ürünlerin  sergileneceği giriş bölümü bulunmalıdır.

Etleri nereden alacağım?

Kasap dükkanı diğer işyerleri gibi olmadığından ürünler sadece besicilerden ve bu işi yapan firmalardan alınabilir. Bu sebeple eğer besihane açabilecek kadar sermayeniz yoksa, size sürekli et getirecek bir besici ile anlaşmanız şarttır. Bu anlaşma sonunda bir sözleşme imzalamalı ve bu sözleşmede dükkanınızın hiçbir zaman boş kalmaması için gerekli eti sağlayacağını taahhüt altına almalısınız. Kasap dükkanında et olmaması demek, sizin dükkanı kapatıp gitmeniz demektir. Bu sebeple, işe başlamadan sizi yarı yolda bırakmayacak besicilerle görüşüp anlaşın. Ayrıca yarı yolda kalmamak için kendinize başka alternatif besiciler belirleyin. Çiftliklerle ve köylerde bu iş ile uğraşan halka görüşün.Kasap dükkanı kaç paraya açılır?

Tutacağınız dükkanı belirlediyseniz iç dizaynı için gereken hesaplamaları yapmanız gereklidir. Duvarından fayansına, çeşmesinden buzdolabına hiçbir eksiği atlamadan dükkan maliyetiniz çıkarmalısınız. Unutmayın ki bu işte en büyük gider dekorasyon maliyetidir. Daha sonra önceden anlaştığınız tedarikçilerinize yapacağınız ödemeleri, ilk etapta ne kadar ete ihtiyacınız olduğunu bu etin ne kadar tutacağı, ikinci parti ürünlerin gelmesi sonucunda ne zaman ödeme yapılacağı gibi konuları hesaplamalısınız. Ortalama dükkan giderleri dışında dükkanınızda 5.000 Tl civarında et için nakit para ayırmanız durumunda ihtiyacınızın büyük bölümünü giderebilirsiniz. Tabi bu satış yapacağınız bölgeye ve müşteri durumuna göre de değişir. Ne kadar iş, o kadar ürün, o kadar sermaye.

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğini Öğrenin;

İşyeriniz ve faaliyetlerinizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan 2012/74 tebliğ nolu TÜRK GIDA KODEKSİ ET VE ET ÜRÜNLERİ TEBLİĞİ’ ne uygun olması gerekmektedir.

Bu tebliğde, örnek vermek gerekirse “Büyükbaş ve küçükbaş hayvan etleri birbirleriyle karıştırılabilir, kanatlı hayvan türlerinden elde edilen etler birbirleriyle karıştırılabilir., çiğ kırmızı et, çiğ kanatlı eti, kıyma, hindi kıyması, hazırlanmış kırmızı et karışımları ve hazırlanmış kanatlı eti karışımları, kendine has tat, koku, görünüş ve yapıda olacaktır.” gibi maddeler bulunmakta olup, kasap dükkanı açmadan önce tebliğde belirtilen hususları bilmeniz gereklidir.

Kasap dükkanı açmak istiyorum diyenler yukarıda ki iş fikirleri veya sitemiz üzerinden en uygun işleri inceleyerek, kendi işlerini kurabilir, iş kurmak için kredi veren bankalara başvurabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ