Kadın Girişimciye Destek Yüzde 80’e Yükseltildi

Kadın Girişimciye Destek Yüzde 80’e Yükseltildi
298 kez okundu.

Şu anda çalışmayan ancak iş hayatına atılmak isteyen kadınlara yönelik devletten destek gelmeye devam ediyor. Özellikle daha rahat maddi koşullar altında kadınlara iş fırsatı sunan bu proje, 2018 yılında da hız kesmeden sürüyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından verilmekte olan bu kredi sayesinde, kadınlar uzun zamandan beri akıllarında yer etmiş olan işi kurma hayalini bu kez gerçeğe döndürmüş oluyor. Özellikle 2018 yılı itibariyle, kadınların girişimcilik için devlet destek kredisi alabilmesi konusunda biraz daha şanslı olduklarını belirtmek gerekiyor.

Bu destek kredisinden yararlanarak özellikle kadınların en çok tercih ettiği işlerden biri olan kuaförlük, pastanecilik, aşçılık vb. gibi pek çok farklı işi yapmaya başlayabileceksiniz. Hızlı ve sorunsuz bir biçimde krediye ulaşma imkanı tanıyan proje, kadınların 100 bin TL’ye kadar kredi almasına aracı oluyor. Kadınlara yönelik bu tarz fırsatlar ortaya çıkarılınca, bu alana olan ilgi her geçen gün biraz daha büyümüştür. Eskiden kadınlara verilen iş desteği %70 oranında ilgi görürken, 2018 yılı itibariyle %80 oranında ilgi görmeye başlamıştır.

Ev Hanımlarına Kredi FırsatıGeçmiş zamanlarda devlet ev hanımlarınıda düşünerek, onlar için pek çok avantajlı fırsatı oluşturmuştu. Özellikle evinden iş yapmakta olan kadınlar bu imkandan yararlanabiliyordu. Kendi evlerinden hiç yorulmadan boncuk veya örgü işleri üzerinden para kazanan kadınlar bu sisteme güvenerek işlerini büyütme fırsatı yakaladılar. 2018 yılı itibariyle kadınlar için devlet destek kredisi biraz daha kapsamlı bir şekilde ilerlemektedir. Geçmiş zamanlarda yapılan kredi desteğinin vakıflar ile yürütüldüğünü belirtmek gerekiyor. Günümüzdeki kredi yardımları ise bizzat KOSGEB tarafından veriliyor. Ancak bu kredi türünü alabilmek için kadınlardan istenen bazı şartlar bulunuyor. İşte 2018 yılında Küçük ve Orta İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme kurumu tarafından kredi alabilmek için taşımanız gereken şartlar:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Şu anda halen devam etmekte olan bir proje
  • KOSGEB tarafından tüm girişimcilere verilen eğitimi bitirmek

Sadece bu şartları taşıyan kişiler için 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi ihtimalinin ortaya çıkacağını bildirmek gerekiyor. Ancak kurum tarafından şart olarak gösterilen kuralın ise, eğitim sonunda sertifikanın alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda eğer girişimci yüksekokulda girişimcilere yönelik bu tarz bir program içinde bulunmuşsa, bu eğitimi almak zorunda değildir. Diğer kadın girişimcilerin ise, belirtilen adreslerde herkes için zorunlu olan bu eğitimden geçmesi gerekir. Bu belgenin alınmasıyla birlikte kredi öncesinde ve sonrasında giderlerin daha rahat bir şekilde ödenmesini sağlayabilirsiniz. Kadınlar için devlet destek kredisine başvuru ise, kurumun kendi resmi sitesi üzerinden yapılıyor. Gerekli olan formu doldurduktan hemen sonra, uzman ekip tarafından bilgileriniz detaylı bir şekilde incelenmeye alınır. Eğer proje için uygun bulunmuşsanız, o zaman size çok kısa bir süre içinde dönüş yapılmış olacaktır. Zaten uzman ekiple birlikte sürekli olarak iletişimde olacağınızdan, konuyu hiç bilmeseniz bile zorluk yaşamadan kredi alabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git