İşyeri Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşyeri Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
2.642 kez okundu.

Perakende sektöründe olmazsa olmazlardan olan mağazaların dekorasyonları müşterilerin dikkat ettiği bir konudur. Ayrıca bayilik veren bir çok firma özellikle mağaza dekorasyonlarına oldukça dikkat etmekte marka standartlarına göre dizayn edilmesini bayilik şartları arasına almaktadır. Bayan, erkek ve çocuk giyim mağazalarının dekorasyonu ile ilgili ipuçları yazımızda..

Giyim mağazası dekorasyonu hakkında ipuçları

Müşterilerin ferah ve özenle dekore edilmiş işyerlerinden daha fazla alışveriş yaptığı bir gerçek. Aradığını kolaylıkla bulabildiği raf düzeni, kategorize edilmiş ürün grupları ve kalabalık görüntüden uzak ferah ve zevkli dekore edilmiş mağazaların her zaman müşterisi çok olmaktadır. Öncelikle dekorasyon çalışmalarının yapılmasında dikkat edilecek nokta dekorasyonun, teşhir edilen ürünlerin önüne geçmeyecek şekilde yapılması gerekliliğidir. Ürünleri sergileyecek ve ürünlerin satışından para kazanacağınız için en çok dikkat çeken her zaman sergilenen ürün olmalıdır. Dekorasyon ikinci planda kalabilir. Vitrin çalışmaları yapılırken müşterilerin dikkatlerini dağıtmamak için çok faza ışıklandırma yapılmamalıdır. Kuyumcular için bu geçerli değildir istedikleri kadar ışıklandırma  yapabilirler, ışık ne kadar çok olursa altınlar bir o kadar ön plana çıkacaktır 🙂

İç mekan dekorasyonlarında ekipmanların yeri ve rafların aralıkları görsel çalışmalarda önemlidir. Ayrıca duvarların renkleri capcanlı bir renk yerine daha soft ve elegan renkler seçilerek duvar arka plana atılmalıdır. Duvarlarda kullanılacak olan ahşap dekoratif sistemler, duvar kağıtları, dekoratif boyaları kullanırken dikkatli seçim yapılmalıdır. Sergilenecek olan ürünlerin renklerinin ön plana çıkarılması için ürünlere yakın duvar boya renklerinden kaçınılmalıdır. Arka fonların ışıklandırma sistemleri de aşırı aydınlatma kullanılmaması dikkati dağıtmaması için önemlidir. Ürünlerin üzerilerine de doğrudan çok fazla ışık vermemeli, genel olarak ışıklandırma düzeni doğru seçilmelidir. Sezonlar değiştikçe ürünlerin ebatları da değişeceğinden raf sistemlerinin hareket kolaylığı olanların seçilmesi gereklidir.. Yazın bikini, şort tişört gibi kısa boylu ürünlerin sergilendiği raflarda kışları da aynı rahatlıkta mont, hırka gibi uzun boylu ürünlerinde sergileyebileceğiniz raf sistemleri ve ekipmanları tercih edilmelidir. Raf sistemlerinin sökülüp takılabildiği boylarının ayarlanabildiği sistemleri seçmeniz ve yedekte ekipman veya askı gibi teşhir elemanları bulundurmanız önemli detaylardandır.

Uzun ve geniş duvarların tek bir raf sistemiyle değerlendirilmesi yerine duvarı parça parça olarak ayırarak niş,  ayna, raf gibi duraklamalar yaparak dikkat çekici yapabilirsiniz. Tek bir teşhir sistemi hem kafa karıştırıcı olabilir hem de müşterilerin dikkati dağılabilir. Farklı duraklamalı sistem tercih ederseniz kolaylıkla ürünleri farklı gruplara ayırarak teşhir edebilir ürün gruplarının görünürlüğünü bu şekilde artırabilirsiniz.Aşağıdaki görsel duvar dekorasyonu hakkında size ipucu verebilir.

İşyeri dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Mağaza dekorasyonlarında çok fazla çeşitte ürün bulundurarak dağınık bir görünüme mahal vermemek için ürünlerin teşhir edildiği ekipmanların ve rafların üzerine daha az çeşitte ürünlere yer vermelisiniz. Aradığını hemen bulmak isteyecek olan müşterilerin alışveriş yapma kolaylığını bu şekilde yakalabilirsiniz.

Ödeme noktası olan kasaların mağaza girişlerinin hemen sağ bölümünde olmamasına dikkat edilmelidir. Mağazayı gezmek isteyecek olan müşterilerinizin hemen kasayla karşılaşmaması en güzelidir. Mağaza giriş çıkış sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde yerleştirilmeli çok büyük veya çok küçük olmamasına dikkat edilmelidir. Kasa bankosunun nerede olduğunnu rahatlıkla görebilecekleri yerlere yerleştirmekte önemlidir. Kasa bankosunun hemen arkasındaki fon duvarında mağazanın reklamını yapabilirsiniz. Daha samimi olacak arka fon duvarı kesinlikle boş olmamalı, dekoratif objeler veya dekoratif kağıtlarla süslenmesi önemlidir.

Bütün bu anlattıklarımız giyim mağazası için geçerli detaylardır. Farklı sektörlerde açılacak olan işyerlerinin alanına göre dikkat edilmesi gereken özellikleri olacaktır. Mesela bir restorantın mutlaka temiz ve hijyenik olması gerekliyken, masa sandalye gibi ekipmanların düzeni önemlidir.

Yine giyim mağazası dekorasyonuna dönecek olursak kabinlerin yerleştirileceği noktalara önem göstermelisiniz. Mağaza giriş çıkışlarının hemen yanı başına görünür bir yerde kabinleri yerleştiremeyeceğiniz gibi müşterilerin tedirgin olmaması için farklı bir bölme oluşturularak kapısı olan bir kabin tercih edilmelidir. Perdeli veya kapılı bir kabin ne çok geniş ne de çok sıkışık olmadan belli bir genişlikte ayarlanmalı içerisinde ayna bulundurulmalıdır. Bayanların kabinlerinde iç ayna olması şartken çocuk ve erkek giyimde şart değildir. Hatta erkeklerin dışarıya çıkarak personelle diyaloğa girmesi satışları etkileyecek kabin içinde ürünü alıp almayacağına dair karar vermesini engelleyecektir.

Dekorasyon çalışması yapan ekiplerden profesyonel destek alarak 3 boyutlu tasarımın yapılmasını isteyebilirsiniz. Mutlaka dekorasyon yaptıracağınız tasarımı 3 boyutlu olarak görün. Tasarımları 3 boyutlu olarak önceden görmeniz sürpriz sonuçlarla karşılaşmamanız için önemlidir. Duvar renginden, raf sistemleri ve teşhir ekipmanları ile kasa ve kabin yerlerinin nasıl yerleştirileceğine dair detaylı bilgilere yer verdik. Giyim mağazası açmayı düşünenler bu bilgilerden yararlanarak mağazalarını dekore ettirebilirler.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git