Yeni İş Fikirleri

İşyeri Açmak İstiyorum! Ne İş Yapabilirim?

Kendi işini kurmak isteyenler için değişik fikirler, iş fırsatları, işyeri açmak için nereye başvurulur, işyeri nasıl açılır sorularını yanıtlayacağız.  Öncelikle işyeri açmadan önce ne iş yapabileceğinize karar vermelisiniz. Bu konu hakkında mutlaka bir düşünceniz vardır. Yıllardır aklınızda olan, şuraya şu dükkanı açsam iş yapar dediğiniz bir fikriniz mutlaka vardır. Ne iş yapabilirim diye düşünmeye başlayın.

Her İş Başlangıçta Bir Fikirdi

Yaratıcı bir fikir sahibi olabilirsiniz, düşündüğünüz bölgede sizden başka o işi yapan veya yapacak hiç kimse bulunmayabilir. Ya da insanların sizin düşündüğünüz işyerinizi açmanız durumunda sizden başka alışveriş yapacak başka işyeri olmayabilir. Yada siz rakiplerinize göre çok daha ucuza veya çok daha kaliteli ürün ve hizmet sunmayı hedeflemiş olabilirsiniz. Ancak günümüzde hayat şartları esnafın hayatta kalmasını oldukça zorlaştırdığı gibi, sağlam bir iş planı yapılmadan girişilen birçok iş fikrini de olumsuzluğa uğratmaya devam etmektedir. Yakın geleceğin en karlı işleri arasında bir iş seçin. Tabi ki iş kurma hevesi ile bol miktarda yatırım yapacak ve borç altına gireceksiniz. Ancak işleriniz iyi gitmezse borçlarınızı ödemek yerine daha fazla borçlanabilirsiniz. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak adına, araştırma yaparak işe dahil olun.

Fikrinizi Değerlendirin;

İlk bakışta fikriniz size çok cazip gelebilir. İç sesiniz size bu işi mutlaka yapmalısın, bu dükkanı mutlaka açmalısın, zengin olacaksın diyebilir. Ancak eğer bir işe girecekseniz, sadece fikrinizin güzelliğine güvenerek araştırma, hesap kitap, değerlendirme yapmadan girmemelisiniz. Parlak İş fikirleri bulabilirsiniz. Sektöre hakim ve bilgisi olan kişilerden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Başlayacağınız işi mantık çerçevesinde değerlendirin. Kar zarar oranlarını inceleyin. Ne kazanırım, ne kaybederim gibi fikirler içinde bulunun. Kendinize B planı belirleyin. Kısa, orta ve uzun vadede planlar yapın. Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriyor! Bu krediler ile ihtiyaç duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

İçi Seni Dışı Beni Yakar

Dışarıdan gördüğünüz sürekli müşteriye sahip, sürekli elindeki ürünleri satan, lüks arabalara binip, zengin tavrı sergileyen bir çok iş sahibinin iç dünyasının, işlerinin onu kazanca veya borca sürükleyip sürüklemediğini bilemeyiz. Ayrıca çalışma saatleri de yoğun olacaktır ve bu koşturmaya ayak uydurmanız gerekecektir. Resmi kurumlardan gerekli izinleri alabilmek için mevzuata uygun davranmak durumundasınız.

iş-kurmak
İş Kurmak

İşyeri Açmak İçin Süreklilik Şart

Eğer bir işyeri açacaksanız, yap devret modelini düşünmüyor iseniz, uzun yıllar boyunca işyerinizi çalıştırmayı düşündüyseniz sadece bulunduğunuz sezonun değil, tüm sene boyunca hatta önümüzdeki 10  yıl boyunca ne yapabileceğinizi düşünerek fikrinizi değerlendirmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, ithal kömür ve odun satan bir firma bulunduğu bölgeye doğalgaz gelmesi durumunda ve binaların büyük bir bölümünün doğalgaz ile ısınmaya geçeceğini düşünmeden büyük miktarlarda stok yapması, yeni yapılan büyük bir siteye büyük alışveriş merkezleri veya hipermarketlerin gelebileceğini düşünmeden açılan bir süpermarket gibi. Yazın güneş gözlüğü satmak oldukça mantıklı bir fikirdir ancak kış sezonunda eğer ürünlerinizi değiştirmeden güneş gözlüğü satmaya devam ederseniz, hüsrana uğrayabilirsiniz. İşyeri açmak için yapılması gerekenler hakkında araştırma yapın.

İşyerinde Bildiğiniz İşi Yapın

Özellikle büyüklerimiz bize bu konuda nasihatler verirler. Eğer bir işten anlamıyor isen o işi yapmayacaksın derler. Gerçekten de hiç anlamadığımız bir işe elimizdeki son atımlık barut ile girmeye kalkarsak, ürünlerin tedariki, işlenmesi, satılması konusunda hiçbir deneyimimiz yok dukkanacmak.com ise ve işyerimizde bu konuda bilgili yardımcı veya ortaklarınız yok ise zarar etmeniz mucize değildir. Eğer bir işe girişeceksiniz, o iş hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin;

 • Yıllarca küçük bir işletme de çaycılık yapan ve işyerinde ki elemanlara çay saatinde çay dağıtan bir çaycının büyük bir aile çay bahçesini devraldığını düşünün.
 • Çaycı sadece demleme esnasında ne kadar çay atılacağını, çay bardaklarının nasıl yıkanacağını ve müşterilerine ne şekilde servis edileceğini bilir.
 • Ancak çayın fiyatının ne kadar olduğunu,
 • Toptan ne kadara alınabileceğini,
 • Aylık gelir gider hesabını nasıl yapması gerektiğini,
 • Müşteri toplayabilmek için nasıl davranması gerektiğini,
 • Çalışan elemanların yönetiminin nasıl olması gerektiğini bilmiyor ise, bu işletmeyi yürütmekte zorlanacaktır.
 • Eğer yapmak istediğiniz işte yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, okuyun, sorun, araştırın ve öğrenin.
 • Nasıl olduğunu bilmeden aklınızda soru işaretleri var iken işyerinizi açmayın.
 • Tabi batırabileceğiniz büyük bir servetiniz yoksa..

İş Kurmak isimli kategoride yeni girişimciler için onlarca iş projesi yayınladık. Bir göz atın, belki hayalinizde ki mesleği bulabilirsiniz.

Ticaret Güzeldir;

Rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Gerçekten de ticaret, günümüzde en kârlı işlerden biridir. Bir avukat, öğretmen, siyasetçi, doktor dahi büyük işyeri sahibi olan ve ticaretle uğraşan esnaflar kadar para kazanamaz. Ticaret güzeldir ancak yapabilene. Tabiki bir işyeri açmadan cesaretinizin olmasıda çok önemlidir. Risk almadan, cesurca davranmadan herşeyi düşünerek de bir iş sahibi olmanız imkansızdır. Ticaretin birçok bilinen riski vardır ve gerçektir. Hediyelik eşya dükkanı açmak, veya tütüncü dükkanı açmak size fikir verebilir.

ticaret
Ticaret Güzel Ancak Risklidir.

Sermaye Bulmak

İş kurmak gibi bir fikriniz var ise, bunu gerçekleştirmek için somut adımlarınız da olmalıdır. Örneğin bu işin en sıkıntılı boyutu finansal destektir. Bir iş kurarken dikkat edilmesi gereken nokta, işi kurduktan sonra, bir o kadar da geride birikmişinizin olmasıdır. Çünkü ilk zamanlarda kar etmeniz pek mümkün görünmeyecektir. Bankalardan finansman sağlayanlar yıllarca kredi borcu ödemek durumunda kalacaktır. İşleriniz iyi gitmezse, duruma bakın ki, zengin olmak isterken borç batağına düşebilirsiniz.

İş kurmak için gerekli sermayeyi sağlayacağınız kurum, Kosgeb’dir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Kurumu tarafından sektörel durum dikkate alınarak verilen desteklerden faydalanabilirsiniz. Kosgeb desteklediği sektörleri Nace kodları ile ifade etmektedir. Destekleme ödemesi verilen bazı sektörleri şu şekilde sırayalabiliriz,

 • Yiyecek ve İçecek İmalatı
 • Tekstil Ürünlerinin İmalatı
 • Deri Ürünlerin İmalatı
 • Kağıtlı Medyanın Basımı ve Çoğaltılması
 • Eczacılık Ürünleri
 • Bilgisayar ve Elektronik Aletlerin İmalatı
 • Motorlu Kara Taşıtlarının İmalatı
 • İnşaat
 • Tarımsal ve Hayvansal Ürünlerin Ticareti
 • Taşımacılık Alanı
 • Konaklama Alanı
 • Mobilya ve Ev Döşemesi
 • Kuaför ve Güzellik Salonu Faaliyetleri
 • Reklamcılık
 • Fotoğrafçılık vb’ dir.

Bu alanlar ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

kosgeb-desteklenen-sektörler
Desteklenen Sektörler

Bu anlamda bir kuaför, oto yıkama, sanayide oto parçaları, cafe, lokanta, restoran, giyim mağazası açabilirsiniz.

Ayrıca düşük maliyetle çok kazanabileceğiniz işlerde vardır. Bunlar istiridye mantarı yetiştiriciliği, telefon ve elektronik eşya tamiratı, çay ocağı, solucan gübresi üretmek, evde yemek yapmak, çocuk bakmak, evde danışmanlık hizmeti vermek, makale yazmak, köy yumurtası üretimi, seyyar satıcılık yapabilirsiniz.

Fiziki bir mağazaya ya da dükkana ihtiyaç olmadan internet üzerinden yapabileceğiniz işler de bulunmaktadır. Web sitesi yapıp satabilir, popüler alışveriş sayfalarında dükkan açabilir, instagram hesabı açarak ürün tanıtımı yapabilir ya da bir youtube kanalı açarak, takipçi edinip video çekerek de para kazanabilirsiniz.

Siz de iş fikirlerinizi yorum bölümüne yazıp bizlerle paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

86 Yorum

 1. Selamunaleyküm 70 bin tl sermayem var ne iş yapabilirim daha önce esnaflık yapmadım bana yardımcı olur musunuz… fikirleriniz nelerdir..

 2. tarım market ve yapı market işi artısı eksisi nedir. cevaplayabilirseniz sevinirim

 3. Aylık 5000 tl ile 12.000 tl arasında net kazanç getiren on adet oyun makinem var. hazır kurulu olarak AVMlerde faal olarak çalışıyor . Online olarak istediğiniz yerden izleyebiliyorsunuz . Beş anadolu yakasında beş Avrupa yakasında olmak üzere toplamda on adet cihaz var . Şehir değişikliği yapacağımdan dolayı ilgilenemeyecekim bu yüzden uygun fiyata devrediyorum . Haftada bir gün cihazların dolaşılması yeterli olacaktır . Ayda dört veya beş gün ilgilenerek 5000 tlenin üzerinde kazanç sağlayabilirsiniz . Fiyatı 150.000 .

  1. Merhaba ferhat bey kinyas_guunes@ hotmail adresine nuamranizi atarsanız konuşalım

 4. Merhaba İstanbul beylikdüzünde bayan giyim Mağzam var ve devretmek istiyorum 3 senedir faal bir işletme karlılıgı gayet güzel yalnızlıktan ve yorgunluktan devir etmeyi dusunuyoruz yeri görmeden karar vermeyin

 5. Merhabalar İthalat olarak toptan cep telefonu aksesuarları ithalatı yapan bir firmayız cep telefonu aksesuarlarına yönelik dükkan açmak isteyenler için ürün tedariği konusunda yardımcı olabiliriz sizler için en uygun fiyat seçenekleriyle yardıma hazırız

   1. 1 milyon dolarım var. Lotodan kazandım yurtdışında. Şimdi Türkiyede işyeri açmak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz ? Teşekkürler

    1. Perzeus para önemli ama nasıl ilerlediğin ve paranı kullandığın çok önemli yoksa kaybetmek mucize değil. İnan bana böyle paran varsa zaten bunun onda biri ile çok iyi işler yapabilirim. Kendi projelerim var kripto ve token ile ilgili sadece sermaye lazım bu işin riski yok al-sat ile karıştırmabu işi zaten al sat risklidir. sadece borsamda işlem yapacak müsteri lazım ve ekibimde hazır bile dedigim gibi. Ulaşmak istersen mail atabilirsin herhangi bir iş olabilir yardimci olurum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün