Yeni İş Fikirleri

İşyeri Açmak İstiyorum! Ne İş Yapabilirim?

Kendi işini kurmak isteyenler için değişik fikirler, iş fırsatları, işyeri açmak için nereye başvurulur, işyeri nasıl açılır sorularını yanıtlayacağız.  Öncelikle işyeri açmadan önce ne iş yapabileceğinize karar vermelisiniz. Bu konu hakkında mutlaka bir düşünceniz vardır. Yıllardır aklınızda olan, şuraya şu dükkanı açsam iş yapar dediğiniz bir fikriniz mutlaka vardır. Ne iş yapabilirim diye düşünmeye başlayın.

Her İş Başlangıçta Bir Fikirdi

Yaratıcı bir fikir sahibi olabilirsiniz, düşündüğünüz bölgede sizden başka o işi yapan veya yapacak hiç kimse bulunmayabilir. Ya da insanların sizin düşündüğünüz işyerinizi açmanız durumunda sizden başka alışveriş yapacak başka işyeri olmayabilir. Yada siz rakiplerinize göre çok daha ucuza veya çok daha kaliteli ürün ve hizmet sunmayı hedeflemiş olabilirsiniz. Ancak günümüzde hayat şartları esnafın hayatta kalmasını oldukça zorlaştırdığı gibi, sağlam bir iş planı yapılmadan girişilen birçok iş fikrini de olumsuzluğa uğratmaya devam etmektedir. Yakın geleceğin en karlı işleri arasında bir iş seçin. Tabi ki iş kurma hevesi ile bol miktarda yatırım yapacak ve borç altına gireceksiniz. Ancak işleriniz iyi gitmezse borçlarınızı ödemek yerine daha fazla borçlanabilirsiniz. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak adına, araştırma yaparak işe dahil olun.

Fikrinizi Değerlendirin;

İlk bakışta fikriniz size çok cazip gelebilir. İç sesiniz size bu işi mutlaka yapmalısın, bu dükkanı mutlaka açmalısın, zengin olacaksın diyebilir. Ancak eğer bir işe girecekseniz, sadece fikrinizin güzelliğine güvenerek araştırma, hesap kitap, değerlendirme yapmadan girmemelisiniz. Parlak İş fikirleri bulabilirsiniz. Sektöre hakim ve bilgisi olan kişilerden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Başlayacağınız işi mantık çerçevesinde değerlendirin. Kar zarar oranlarını inceleyin. Ne kazanırım, ne kaybederim gibi fikirler içinde bulunun. Kendinize B planı belirleyin. Kısa, orta ve uzun vadede planlar yapın. Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriyor! Bu krediler ile ihtiyaç duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

İçi Seni Dışı Beni Yakar

Dışarıdan gördüğünüz sürekli müşteriye sahip, sürekli elindeki ürünleri satan, lüks arabalara binip, zengin tavrı sergileyen bir çok iş sahibinin iç dünyasının, işlerinin onu kazanca veya borca sürükleyip sürüklemediğini bilemeyiz. Ayrıca çalışma saatleri de yoğun olacaktır ve bu koşturmaya ayak uydurmanız gerekecektir. Resmi kurumlardan gerekli izinleri alabilmek için mevzuata uygun davranmak durumundasınız.

iş-kurmak
İş Kurmak

İşyeri Açmak İçin Süreklilik Şart

Eğer bir işyeri açacaksanız, yap devret modelini düşünmüyor iseniz, uzun yıllar boyunca işyerinizi çalıştırmayı düşündüyseniz sadece bulunduğunuz sezonun değil, tüm sene boyunca hatta önümüzdeki 10  yıl boyunca ne yapabileceğinizi düşünerek fikrinizi değerlendirmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, ithal kömür ve odun satan bir firma bulunduğu bölgeye doğalgaz gelmesi durumunda ve binaların büyük bir bölümünün doğalgaz ile ısınmaya geçeceğini düşünmeden büyük miktarlarda stok yapması, yeni yapılan büyük bir siteye büyük alışveriş merkezleri veya hipermarketlerin gelebileceğini düşünmeden açılan bir süpermarket gibi. Yazın güneş gözlüğü satmak oldukça mantıklı bir fikirdir ancak kış sezonunda eğer ürünlerinizi değiştirmeden güneş gözlüğü satmaya devam ederseniz, hüsrana uğrayabilirsiniz. İşyeri açmak için yapılması gerekenler hakkında araştırma yapın.

İşyerinde Bildiğiniz İşi Yapın

Özellikle büyüklerimiz bize bu konuda nasihatler verirler. Eğer bir işten anlamıyor isen o işi yapmayacaksın derler. Gerçekten de hiç anlamadığımız bir işe elimizdeki son atımlık barut ile girmeye kalkarsak, ürünlerin tedariki, işlenmesi, satılması konusunda hiçbir deneyimimiz yok dukkanacmak.com ise ve işyerimizde bu konuda bilgili yardımcı veya ortaklarınız yok ise zarar etmeniz mucize değildir. Eğer bir işe girişeceksiniz, o iş hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin;

 • Yıllarca küçük bir işletme de çaycılık yapan ve işyerinde ki elemanlara çay saatinde çay dağıtan bir çaycının büyük bir aile çay bahçesini devraldığını düşünün.
 • Çaycı sadece demleme esnasında ne kadar çay atılacağını, çay bardaklarının nasıl yıkanacağını ve müşterilerine ne şekilde servis edileceğini bilir.
 • Ancak çayın fiyatının ne kadar olduğunu,
 • Toptan ne kadara alınabileceğini,
 • Aylık gelir gider hesabını nasıl yapması gerektiğini,
 • Müşteri toplayabilmek için nasıl davranması gerektiğini,
 • Çalışan elemanların yönetiminin nasıl olması gerektiğini bilmiyor ise, bu işletmeyi yürütmekte zorlanacaktır.
 • Eğer yapmak istediğiniz işte yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, okuyun, sorun, araştırın ve öğrenin.
 • Nasıl olduğunu bilmeden aklınızda soru işaretleri var iken işyerinizi açmayın.
 • Tabi batırabileceğiniz büyük bir servetiniz yoksa..

İş Kurmak isimli kategoride yeni girişimciler için onlarca iş projesi yayınladık. Bir göz atın, belki hayalinizde ki mesleği bulabilirsiniz.

Ticaret Güzeldir;

Rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Gerçekten de ticaret, günümüzde en kârlı işlerden biridir. Bir avukat, öğretmen, siyasetçi, doktor dahi büyük işyeri sahibi olan ve ticaretle uğraşan esnaflar kadar para kazanamaz. Ticaret güzeldir ancak yapabilene. Tabiki bir işyeri açmadan cesaretinizin olmasıda çok önemlidir. Risk almadan, cesurca davranmadan herşeyi düşünerek de bir iş sahibi olmanız imkansızdır. Ticaretin birçok bilinen riski vardır ve gerçektir. Hediyelik eşya dükkanı açmak, veya tütüncü dükkanı açmak size fikir verebilir.

ticaret
Ticaret Güzel Ancak Risklidir.

Sermaye Bulmak

İş kurmak gibi bir fikriniz var ise, bunu gerçekleştirmek için somut adımlarınız da olmalıdır. Örneğin bu işin en sıkıntılı boyutu finansal destektir. Bir iş kurarken dikkat edilmesi gereken nokta, işi kurduktan sonra, bir o kadar da geride birikmişinizin olmasıdır. Çünkü ilk zamanlarda kar etmeniz pek mümkün görünmeyecektir. Bankalardan finansman sağlayanlar yıllarca kredi borcu ödemek durumunda kalacaktır. İşleriniz iyi gitmezse, duruma bakın ki, zengin olmak isterken borç batağına düşebilirsiniz.

İş kurmak için gerekli sermayeyi sağlayacağınız kurum, Kosgeb’dir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Kurumu tarafından sektörel durum dikkate alınarak verilen desteklerden faydalanabilirsiniz. Kosgeb desteklediği sektörleri Nace kodları ile ifade etmektedir. Destekleme ödemesi verilen bazı sektörleri şu şekilde sırayalabiliriz,

 • Yiyecek ve İçecek İmalatı
 • Tekstil Ürünlerinin İmalatı
 • Deri Ürünlerin İmalatı
 • Kağıtlı Medyanın Basımı ve Çoğaltılması
 • Eczacılık Ürünleri
 • Bilgisayar ve Elektronik Aletlerin İmalatı
 • Motorlu Kara Taşıtlarının İmalatı
 • İnşaat
 • Tarımsal ve Hayvansal Ürünlerin Ticareti
 • Taşımacılık Alanı
 • Konaklama Alanı
 • Mobilya ve Ev Döşemesi
 • Kuaför ve Güzellik Salonu Faaliyetleri
 • Reklamcılık
 • Fotoğrafçılık vb’ dir.

Bu alanlar ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

kosgeb-desteklenen-sektörler
Desteklenen Sektörler

Bu anlamda bir kuaför, oto yıkama, sanayide oto parçaları, cafe, lokanta, restoran, giyim mağazası açabilirsiniz.

Ayrıca düşük maliyetle çok kazanabileceğiniz işlerde vardır. Bunlar istiridye mantarı yetiştiriciliği, telefon ve elektronik eşya tamiratı, çay ocağı, solucan gübresi üretmek, evde yemek yapmak, çocuk bakmak, evde danışmanlık hizmeti vermek, makale yazmak, köy yumurtası üretimi, seyyar satıcılık yapabilirsiniz.

Fiziki bir mağazaya ya da dükkana ihtiyaç olmadan internet üzerinden yapabileceğiniz işler de bulunmaktadır. Web sitesi yapıp satabilir, popüler alışveriş sayfalarında dükkan açabilir, instagram hesabı açarak ürün tanıtımı yapabilir ya da bir youtube kanalı açarak, takipçi edinip video çekerek de para kazanabilirsiniz.

Siz de iş fikirlerinizi yorum bölümüne yazıp bizlerle paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

86 Yorum

 1. Merhaba ben corum osmancik tan paketleme işi yapmak istiyorum yüzde 56 ozurluyum yüz bolgemde

 2. Home office danışmanlık yapma hedefindeyim online olarak fikir, bilgi ve yatırım hakkında görüşme sağlanabilir

 3. Ambalaj uzerine matbaa acmak istiyorum karton canta pastane kutulari cikolata kutulari gibi. Bunun icin makina ekipman temini konusunda bana yardimci olabilecek pastaneci olabilir firma olabilir yada bu ise inanan kişi 20 yillik matbaa tecrubem var inanan güvenen biri var ise lutfen

 4. Kaynak kaynak tamir tadilat demir doğrama bahçe garaj kapılarını pergule işi yapmak istiyorum

 5. Merhaba işeri açmak isteyenlere tüm danısmanlık hizmetlerini vermekteyim.(istanbul içi ücretsiz). Ve işyeri açmaya karar verildiğinde işyeri iç&dış dizayn dekor ve tasarımıyla ilgilenmekteyim..
  istanbul içi iş yeri açmak isteyenler bilgi alışverişinde bulunabiliriz.

 6. Nikah şekeri, davetiye katlama sabun paketleme işini üç kişilik ekibimizle yamaya talibiz.Ayrıca firmalara makale yazma işini de yapabiliriz.

  1. Evde bileklik katlama, kokulutastan hediyelik işi yapıyoruz.Ayrıca büro işlerinde çalıştığımız için makale yazmaya aliskinim.

 7. 19 yaşındayım garsonluk ve satış elemanlığı yaptım. Bolu Gerede ilçesinde pazarlama bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Burada spor salonu günümüz popülerlerinden fitness salonları yok. Aslında kendi ihtiyacımdan çıktı bu düşünce. Fitness salonunun burda tutulacağını düşünüyorum.

 8. evde yapabileceğim paketleme ve kına nikah şekeri paketleme işleri elimden gelir. Gelir getirebilecek Denizli çevresinden olursa iyi olur.

 9. Daha önce pazarlama şirketlerinde çalıştım. Evde yapılabilecek işler istiyorum

 10. Yurtdisindan geldim ev hanimiyim. Evde paketleme isi ariyorum. Antalyadan

 11. Merhaba iyi aksamlar.
  yurtdisindan evlendim de geldim ev hanimiyim. Evde ek is yapamak istiyorum.

 12. evde işe ihtiyacım var yardımcı olursanız sevınırım elımden her iş gelir

 13. İşyeri açma kredisi çekmek isteyenler tarafıma ulaşabilir. Firmamız herkese Faizsiz kredi veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün