Dükkan Açmak

İşyeri Açmak İstiyorum! Ne İş Yapabilirim?

İşyeri Açmak İstiyorum! Ne İş Yapabilirim?

Kendi işini kurmak isteyenler için değişik fikirler, iş fırsatları, işyeri açmak için nereye başvurulur, işyeri nasıl açılır sorularını yanıtlayacağız.  Öncelikle işyeri açmadan önce ne iş yapabileceğinize karar vermelisiniz. Bu konu hakkında mutlaka bir düşünceniz vardır. Yıllardır aklınızda olan, şuraya şu dükkanı açsam iş yapar dediğiniz bir fikriniz mutlaka vardır. Ne iş yapabilirim diye düşünmeye başlayın.

Her İş Başlangıçta Bir Fikirdi

Yaratıcı bir fikir sahibi olabilirsiniz, düşündüğünüz bölgede sizden başka o işi yapan veya yapacak hiç kimse bulunmayabilir. Ya da insanların sizin düşündüğünüz işyerinizi açmanız durumunda sizden başka alışveriş yapacak başka işyeri olmayabilir. Yada siz rakiplerinize göre çok daha ucuza veya çok daha kaliteli ürün ve hizmet sunmayı hedeflemiş olabilirsiniz. Ancak günümüzde hayat şartları esnafın hayatta kalmasını oldukça zorlaştırdığı gibi, sağlam bir iş planı yapılmadan girişilen birçok iş fikrini de olumsuzluğa uğratmaya devam etmektedir. Yakın geleceğin en karlı işleri arasında bir iş seçin. Tabi ki iş kurma hevesi ile bol miktarda yatırım yapacak ve borç altına gireceksiniz. Ancak işleriniz iyi gitmezse borçlarınızı ödemek yerine daha fazla borçlanabilirsiniz. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak adına, araştırma yaparak işe dahil olun.

Fikrinizi Değerlendirin;

İlk bakışta fikriniz size çok cazip gelebilir. İç sesiniz size bu işi mutlaka yapmalısın, bu dükkanı mutlaka açmalısın, zengin olacaksın diyebilir. Ancak eğer bir işe girecekseniz, sadece fikrinizin güzelliğine güvenerek araştırma, hesap kitap, değerlendirme yapmadan girmemelisiniz. Parlak İş fikirleri bulabilirsiniz. Sektöre hakim ve bilgisi olan kişilerden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Başlayacağınız işi mantık çerçevesinde değerlendirin. Kar zarar oranlarını inceleyin. Ne kazanırım, ne kaybederim gibi fikirler içinde bulunun. Kendinize B planı belirleyin. Kısa, orta ve uzun vadede planlar yapın. Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriyor! Bu krediler ile ihtiyaç duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

İçi Seni Dışı Beni Yakar

Dışarıdan gördüğünüz sürekli müşteriye sahip, sürekli elindeki ürünleri satan, lüks arabalara binip, zengin tavrı sergileyen bir çok iş sahibinin iç dünyasının, işlerinin onu kazanca veya borca sürükleyip sürüklemediğini bilemeyiz. Ayrıca çalışma saatleri de yoğun olacaktır ve bu koşturmaya ayak uydurmanız gerekecektir. Resmi kurumlardan gerekli izinleri alabilmek için mevzuata uygun davranmak durumundasınız.

iş-kurmak

İş Kurmak

İşyeri Açmak İçin Süreklilik Şart

Eğer bir işyeri açacaksanız, yap devret modelini düşünmüyor iseniz, uzun yıllar boyunca işyerinizi çalıştırmayı düşündüyseniz sadece bulunduğunuz sezonun değil, tüm sene boyunca hatta önümüzdeki 10  yıl boyunca ne yapabileceğinizi düşünerek fikrinizi değerlendirmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, ithal kömür ve odun satan bir firma bulunduğu bölgeye doğalgaz gelmesi durumunda ve binaların büyük bir bölümünün doğalgaz ile ısınmaya geçeceğini düşünmeden büyük miktarlarda stok yapması, yeni yapılan büyük bir siteye büyük alışveriş merkezleri veya hipermarketlerin gelebileceğini düşünmeden açılan bir süpermarket gibi. Yazın güneş gözlüğü satmak oldukça mantıklı bir fikirdir ancak kış sezonunda eğer ürünlerinizi değiştirmeden güneş gözlüğü satmaya devam ederseniz, hüsrana uğrayabilirsiniz. İşyeri açmak için yapılması gerekenler hakkında araştırma yapın.

İşyerinde Bildiğiniz İşi Yapın

Özellikle büyüklerimiz bize bu konuda nasihatler verirler. Eğer bir işten anlamıyor isen o işi yapmayacaksın derler. Gerçekten de hiç anlamadığımız bir işe elimizdeki son atımlık barut ile girmeye kalkarsak, ürünlerin tedariki, işlenmesi, satılması konusunda hiçbir deneyimimiz yok dukkanacmak.com ise ve işyerimizde bu konuda bilgili yardımcı veya ortaklarınız yok ise zarar etmeniz mucize değildir. Eğer bir işe girişeceksiniz, o iş hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin;

 • Yıllarca küçük bir işletme de çaycılık yapan ve işyerinde ki elemanlara çay saatinde çay dağıtan bir çaycının büyük bir aile çay bahçesini devraldığını düşünün.
 • Çaycı sadece demleme esnasında ne kadar çay atılacağını, çay bardaklarının nasıl yıkanacağını ve müşterilerine ne şekilde servis edileceğini bilir.
 • Ancak çayın fiyatının ne kadar olduğunu,
 • Toptan ne kadara alınabileceğini,
 • Aylık gelir gider hesabını nasıl yapması gerektiğini,
 • Müşteri toplayabilmek için nasıl davranması gerektiğini,
 • Çalışan elemanların yönetiminin nasıl olması gerektiğini bilmiyor ise, bu işletmeyi yürütmekte zorlanacaktır.
 • Eğer yapmak istediğiniz işte yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, okuyun, sorun, araştırın ve öğrenin.
 • Nasıl olduğunu bilmeden aklınızda soru işaretleri var iken işyerinizi açmayın.
 • Tabi batırabileceğiniz büyük bir servetiniz yoksa..

İş Kurmak isimli kategoride yeni girişimciler için onlarca iş projesi yayınladık. Bir göz atın, belki hayalinizde ki mesleği bulabilirsiniz.

Ticaret Güzeldir;

Rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Gerçekten de ticaret, günümüzde en kârlı işlerden biridir. Bir avukat, öğretmen, siyasetçi, doktor dahi büyük işyeri sahibi olan ve ticaretle uğraşan esnaflar kadar para kazanamaz. Ticaret güzeldir ancak yapabilene. Tabiki bir işyeri açmadan cesaretinizin olmasıda çok önemlidir. Risk almadan, cesurca davranmadan herşeyi düşünerek de bir iş sahibi olmanız imkansızdır. Ticaretin birçok bilinen riski vardır ve gerçektir. Hediyelik eşya dükkanı açmak, veya tütüncü dükkanı açmak size fikir verebilir.

ticaret

Ticaret Güzel Ancak Risklidir.

Sermaye Bulmak

İş kurmak gibi bir fikriniz var ise, bunu gerçekleştirmek için somut adımlarınız da olmalıdır. Örneğin bu işin en sıkıntılı boyutu finansal destektir. Bir iş kurarken dikkat edilmesi gereken nokta, işi kurduktan sonra, bir o kadar da geride birikmişinizin olmasıdır. Çünkü ilk zamanlarda kar etmeniz pek mümkün görünmeyecektir. Bankalardan finansman sağlayanlar yıllarca kredi borcu ödemek durumunda kalacaktır. İşleriniz iyi gitmezse, duruma bakın ki, zengin olmak isterken borç batağına düşebilirsiniz.

İş kurmak için gerekli sermayeyi sağlayacağınız kurum, Kosgeb’dir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Kurumu tarafından sektörel durum dikkate alınarak verilen desteklerden faydalanabilirsiniz. Kosgeb desteklediği sektörleri Nace kodları ile ifade etmektedir. Destekleme ödemesi verilen bazı sektörleri şu şekilde sırayalabiliriz,

 • Yiyecek ve İçecek İmalatı
 • Tekstil Ürünlerinin İmalatı
 • Deri Ürünlerin İmalatı
 • Kağıtlı Medyanın Basımı ve Çoğaltılması
 • Eczacılık Ürünleri
 • Bilgisayar ve Elektronik Aletlerin İmalatı
 • Motorlu Kara Taşıtlarının İmalatı
 • İnşaat
 • Tarımsal ve Hayvansal Ürünlerin Ticareti
 • Taşımacılık Alanı
 • Konaklama Alanı
 • Mobilya ve Ev Döşemesi
 • Kuaför ve Güzellik Salonu Faaliyetleri
 • Reklamcılık
 • Fotoğrafçılık vb’ dir.

Bu alanlar ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

kosgeb-desteklenen-sektörler

Desteklenen Sektörler

Bu anlamda bir kuaför, oto yıkama, sanayide oto parçaları, cafe, lokanta, restoran, giyim mağazası açabilirsiniz.

Ayrıca düşük maliyetle çok kazanabileceğiniz işlerde vardır. Bunlar istiridye mantarı yetiştiriciliği, telefon ve elektronik eşya tamiratı, çay ocağı, solucan gübresi üretmek, evde yemek yapmak, çocuk bakmak, evde danışmanlık hizmeti vermek, makale yazmak, köy yumurtası üretimi, seyyar satıcılık yapabilirsiniz.

Fiziki bir mağazaya ya da dükkana ihtiyaç olmadan internet üzerinden yapabileceğiniz işler de bulunmaktadır. Web sitesi yapıp satabilir, popüler alışveriş sayfalarında dükkan açabilir, instagram hesabı açarak ürün tanıtımı yapabilir ya da bir youtube kanalı açarak, takipçi edinip video çekerek de para kazanabilirsiniz.

Siz de iş fikirlerinizi yorum bölümüne yazıp bizlerle paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. Mahsun dedi ki:

  Ben iş yeri açmak istiyorum bana yardımcı olanbilecek kış veya kişiler varmı.

  1. lütfü dedi ki:

   merhaba hangi konuda yardım istiyorsunuz?

 2. Şenol ARABACI dedi ki:

  Tekin bey ürün hakkında bilgi verebilirmisiniz. Teşekkürler

 3. Mesut kalay dedi ki:

  Selamunaleyküm 70 bin tl sermayem var ne iş yapabilirim daha önce esnaflık yapmadım bana yardımcı olur musunuz… fikirleriniz nelerdir..

  1. Ünal dedi ki:

   Kuaför salonu açın

 4. MEHMET YILDIRIM dedi ki:

  tarım market ve yapı market işi artısı eksisi nedir. cevaplayabilirseniz sevinirim

 5. Ferhat Gökhan dedi ki:

  Aylık 5000 tl ile 12.000 tl arasında net kazanç getiren on adet oyun makinem var. hazır kurulu olarak AVMlerde faal olarak çalışıyor . Online olarak istediğiniz yerden izleyebiliyorsunuz . Beş anadolu yakasında beş Avrupa yakasında olmak üzere toplamda on adet cihaz var . Şehir değişikliği yapacağımdan dolayı ilgilenemeyecekim bu yüzden uygun fiyata devrediyorum . Haftada bir gün cihazların dolaşılması yeterli olacaktır . Ayda dört veya beş gün ilgilenerek 5000 tlenin üzerinde kazanç sağlayabilirsiniz . Fiyatı 150.000 .

  1. Kinyas güneş dedi ki:

   Merhaba ferhat bey kinyas_guunes@ hotmail adresine nuamranizi atarsanız konuşalım

 6. Yakuplu dedi ki:

  Merhaba İstanbul beylikdüzünde bayan giyim Mağzam var ve devretmek istiyorum 3 senedir faal bir işletme karlılıgı gayet güzel yalnızlıktan ve yorgunluktan devir etmeyi dusunuyoruz yeri görmeden karar vermeyin

 7. İTHALAT dedi ki:

  Merhabalar İthalat olarak toptan cep telefonu aksesuarları ithalatı yapan bir firmayız cep telefonu aksesuarlarına yönelik dükkan açmak isteyenler için ürün tedariği konusunda yardımcı olabiliriz sizler için en uygun fiyat seçenekleriyle yardıma hazırız

  1. Emrullah dedi ki:

   Bana ulaşabilir misiniz

  2. Mehmet Tekin dedi ki:

   Rica etsem bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor

   1. Perzeus dedi ki:

    1 milyon dolarım var. Lotodan kazandım yurtdışında. Şimdi Türkiyede işyeri açmak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz ? Teşekkürler

    1. mehmeylt dedi ki:

     Perzeus para önemli ama nasıl ilerlediğin ve paranı kullandığın çok önemli yoksa kaybetmek mucize değil. İnan bana böyle paran varsa zaten bunun onda biri ile çok iyi işler yapabilirim. Kendi projelerim var kripto ve token ile ilgili sadece sermaye lazım bu işin riski yok al-sat ile karıştırmabu işi zaten al sat risklidir. sadece borsamda işlem yapacak müsteri lazım ve ekibimde hazır bile dedigim gibi. Ulaşmak istersen mail atabilirsin herhangi bir iş olabilir yardimci olurum .

 8. Melek dedi ki:

  Merhaba ben corum osmancik tan paketleme işi yapmak istiyorum yüzde 56 ozurluyum yüz bolgemde

 9. Pınar dedi ki:

  Evde ek iş istiyorum

 10. Alperen dedi ki:

  Home office danışmanlık yapma hedefindeyim online olarak fikir, bilgi ve yatırım hakkında görüşme sağlanabilir

 11. Hasan dedi ki:

  Merhaba ankaradan iş arıyorum %52 işitmem kaybım var

 12. Erdem ucar dedi ki:

  Ambalaj uzerine matbaa acmak istiyorum karton canta pastane kutulari cikolata kutulari gibi. Bunun icin makina ekipman temini konusunda bana yardimci olabilecek pastaneci olabilir firma olabilir yada bu ise inanan kişi 20 yillik matbaa tecrubem var inanan güvenen biri var ise lutfen

  1. Nusret dedi ki:

   Hangi ilde yaşıyorsunuz..? Bahs etiğiniz işin maaliyeti ne kadardır.

 13. Murat dedi ki:

  Kaynak kaynak tamir tadilat demir doğrama bahçe garaj kapılarını pergule işi yapmak istiyorum

 14. canan ucar dedi ki:

  defalarca yazdim bas vuru yaptim ama hic bir sekil geri donus yapmadiniz

 15. istanbul dedi ki:

  Merhaba işeri açmak isteyenlere tüm danısmanlık hizmetlerini vermekteyim.(istanbul içi ücretsiz). Ve işyeri açmaya karar verildiğinde işyeri iç&dış dizayn dekor ve tasarımıyla ilgilenmekteyim..
  istanbul içi iş yeri açmak isteyenler bilgi alışverişinde bulunabiliriz.

  1. İstanbul.. dedi ki:

   Nasıl bir danışmanlık acaba ?

  2. Hayrettin dedi ki:

   Nasıl yardımcı oluyorsunuz

  3. Dudullu dedi ki:

   Merhaba nasıl yardımcı oluyorsunuz? Bilgi verirseniz sevinirim

  4. Filiz dedi ki:

   Nasıl yardım ediyorsunuz öğrenebilir miyim

 16. Okmeydanı dedi ki:

  Tekstil imalatı

 17. Elvankent dedi ki:

  Nikah şekeri, davetiye katlama sabun paketleme işini üç kişilik ekibimizle yamaya talibiz.Ayrıca firmalara makale yazma işini de yapabiliriz.

  1. Elvankent dedi ki:

   Evde bileklik katlama, kokulutastan hediyelik işi yapıyoruz.Ayrıca büro işlerinde çalıştığımız için makale yazmaya aliskinim.

 18. Cukurova dedi ki:

  Evde paketleme işi yapmak istiyorum adanadayim

 19. Gerede dedi ki:

  19 yaşındayım garsonluk ve satış elemanlığı yaptım. Bolu Gerede ilçesinde pazarlama bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Burada spor salonu günümüz popülerlerinden fitness salonları yok. Aslında kendi ihtiyacımdan çıktı bu düşünce. Fitness salonunun burda tutulacağını düşünüyorum.

 20. Gerede dedi ki:

  Garsonluk ve satış elemanlığı ama fitness salonu açmak istiyorum

 21. DENİZLİ/sarayköy turan mahallesi dedi ki:

  evde yapabileceğim paketleme ve kına nikah şekeri paketleme işleri elimden gelir. Gelir getirebilecek Denizli çevresinden olursa iyi olur.

 22. Kahramanmaraş - onikişubat - Abdullah çavuş mah dedi ki:

  Daha önce pazarlama şirketlerinde çalıştım. Evde yapılabilecek işler istiyorum

 23. Kahramanmaraş - onikişubat - Abdullah çavuş mah dedi ki:

  Evde yapabileceğim bir iş arıyorum.

 24. Paketleme. Davetiye katlama vs. dedi ki:

  Yurtdisindan geldim ev hanimiyim. Evde paketleme isi ariyorum. Antalyadan

 25. Paketleme. Davetiye katlama vs. dedi ki:

  Merhaba iyi aksamlar.
  yurtdisindan evlendim de geldim ev hanimiyim. Evde ek is yapamak istiyorum.

 26. nikah şekeri kına paketleme dedi ki:

  evde işe ihtiyacım var yardımcı olursanız sevınırım elımden her iş gelir

 27. Faizsiz kredi desteği dedi ki:

  İşyeri açma kredisi çekmek isteyenler tarafıma ulaşabilir. Firmamız herkese Faizsiz kredi veriyor.

  1. dedi ki:

   merhaba bana geri dönüş sağlar mısınız ? mail:pinartektakar@gmail.com

  2. iş işte dedi ki:

   faizsiz kredi nasıl veriyorsunuz çözemedim.birde özel firma

  3. beylikduzu dedi ki:

   merhaba nasıl faizsiz kredı eşimle bizde açmak ıstıyoruz

  4. bandirma dedi ki:

   slm.bana ulasabilir misiniz?

  5. Bahattin dedi ki:

   Faiz siz kredi nasıl oluyor bende faydalanmak istiyorum

  6. Savas dedi ki:

   Merhaba efendim ayrıntili bilgi alabilirmiyim ?

 28. Börek ve kahvaltı salonu dedi ki:

  Beyler Bayanlar 13 bin tl ile iş inkamı ankara içi
  Su böreği
  Karaköy böreği
  Pağaça
  Açma simit
  Kır pidesi
  Satış noktları anahtar teslim
  Her öğün kazanç imkanı

 29. spor salonu dedi ki:

  ben inegol alanyurta spor salonu acmak istiyorum dukkn var para var ama antronor belgesi olan bir hoca lazim yardimci olursaniz iyi olur

 30. Hasan dedi ki:

  Tekin bey ürünlerinizle alakalı bilgi verebilirmisiniz

 31. Satış dedi ki:

  Pronet güvenlik danışmanı Esin pınar

 32. Şeyda dedi ki:

  Ustalik ve isyeri acma belgem var isyeri acmak isteyen pastane ,pizzacı,börekci mutfakla ilgili her alandagecerli belge konusunda yardımcı olunur e posta adresinde ulasabilirsiniz

  1. endistüriyel mutfak dedi ki:

   mutfak urunlerı ve ekipmanları ıcın yardımıcı olabılırız turkıyenın her yerıne gonderımız ve kurulumumuz vardır. uygun urunler ıcın ıletısıme gecebuılırız dıler senız

 33. Mutfak ,Belge dedi ki:

  Ustalik ve isyeri acma belgem var isyeri acmak isteyen pastane ,pizzacı,börekci mutfakla ilgili her alandagecerli belge konusunda yardımcı olunur

 34. kaya dedi ki:

  Tekin bey ne tur urunler bilgi verebilirmisiniz

 35. evde nihak sekeri,kına paketleme işi, kutu katlama, davetite hazırlama, nikah bebek mevlüt işi, makale yazmak ,paketleme işi(acil olması rica olunur:(:( ) dedi ki:

  çok acil olarak yardımcı olunması rica olunur.

  1. Paketleme dedi ki:

   Ben yapabilirim

  2. Paketleme süsleme nikah şekeri dedi ki:

   ankarada oturuyorum. eğer ilan güncelse nolu teli arayabilirsin,z. evimizde nikah şekeri vs işler itina ile yapılır.

  3. Nikah sekeri dedi ki:

   Ilaninizla ilgileniyorum.. ist ok meydanında oturuyorum boş zamanlarimi degerlendirmek için us arıyorum donus yaparsanız sevinirim…

 36. Sabun paketleme kına paketleme dedi ki:

  Istanbul sultan gazi evde is yapmak istiyorum

 37. Tarim makinalari tamir bakim atolyesi dedi ki:

  Ordu fatsaya benzinli mazotlu tarim makinalari tamir yedek parca dukkani acmak istiyorum ama devlet destekli olmasi lazim hic butcem yok istanbuldan gitmek istiyorum bana yardimci olurmusunuz

 38. Defne dedi ki:

  Afyonkarahisarda dükkan iş yeri açmak isteyen açan arkadaşlar dönüş yapabilirmi mail adresime

  1. afyonkarahisar dedi ki:

   Afyonkarahisar da isyeri açmak istiyorum

   1. Serbest dedi ki:

    Nasil bi iş düsünuyorsunuz benim dukkanim varilgilenemedigim icin basinda duramadigim icin devredicem

    1. Zişan dedi ki:

     Merhaba ben de Afyon’da bir dükkan açmak istiyorum en sevgili

  2. Serbest dedi ki:

   Cvp

  3. Bilmem... dedi ki:

   Bende düşünüyorum bisiler yapmayı ama kararsızım ne yapacağını bilemiyorum

 39. Ankara keçiören dedi ki:

  Bnde dükkân açmak istiyorum nasıl oluyor bi yardımcı olurmusunuz

 40. Anonim dedi ki:

  Ben ayşenur yigit hali yikama dukkani acmak istiyorum kobiden nasil destek alabilirim onerilernizi bekliyorum tesekkurler

 41. MURAT dedi ki:

  Ama destekler harcama yaptıktan sonra yapılıyor. önceden para veren kimse yok herhalde.

 42. ayca alagoz dedi ki:

  Bebe giyim dukkani acmak istiyorum anlayanlar varsa yardimci olabilirlermi

 43. emin dedi ki:

  elmas kuyumcu dükkanı açmak istiyorum

 44. muratsanli dedi ki:

  280zemin 110mtrekare botrum is kurmak istiyorum artvi hopadan dükan benim kira yok

  1. Serkan dedi ki:

   Dusakabin imalatı yapabilirsin en fazla 20 bin tlye malolur.

 45. sevginar öztürk dedi ki:

  Kuaför açmak istiyorum

 46. 5000 TL SERMAYE İLE İŞYERİ AÇMAK dedi ki:

  5000 TL. Sermaye ile ne iş yapabilirim. NE iş açabilirim.

  1. Tekin dedi ki:

   Kardeşim konbine ürünlerimiz var bunları satabilirsin.Hemen 5000 TL ni de kullanmazsın.5 tane alır sipariş geldikçe tedarik eder müşterine verirsin.Kargo da bedava ayrıca.

   1. İSTANBUL dedi ki:

    TEKIN BEY ÜRÜNLERİNZ NE BENDE ONU YAPMAK İSTYRUM ?

   2. kaya dedi ki:

    Tekin bey ne tur urunler bilgi verebilirmisiniz

   3. muhammed Tahsin dedi ki:

    Tekin bey ben kuzey iraktan ben bu kombine isini yapmak istiyorum

 47. emre dedi ki:

  Yıkama dükkanı açmak istiyorum

Önemli mi?*