Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


İŞKUR Kursuna Katılana 400 Liralık Destek

İŞKUR Kursuna Katılana 400 Liralık Destek
129 kez okundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2 ile 5 yaş arasında çocuğu bulunan ve İŞKUR tarafından açılan kurslardan herhangi birine katılan kadınlar için 400 liralık çocuk bakım desteğinin verileceğini belirtti.

Jülide Sarıeroğlu, Ak Parti Erzincan Kadın Kolları Kongresinde kadınları memnun edecek cinsten bir haber verdi. Bir otelde gerçekleşen toplantıda milyonlarca insanı ilgilendirecek pek çok açıklamada bulundu. İstihdam konusuna açıklık getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, milli istihdam seferberliği programına göre yolumuza durmaksızın devam ediyoruz diye konuştu.

Kadınlara seslenen Bakan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İŞKUR’da çeşitli kursların olduğunu ve bunlara kadınlar tarafından katılım olduğunda, onlar için oldukça avantajlı bir sistemin ortaya çıkacağından bahsetti. Özellikle bu sistemden sonra kurslara katılım şu anda yüzde 50 seviyesinde olurken, bu rakamın daha çok artması bekleniyor. Sarıeroğlu İŞKUR kursları hakkında konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kurslar için yeni bir uygulamaya geçmiş durumdayız. Eğer çocuğunuz varsa ve bu nedenle kurslardan birine gelemiyorsanız, bunun için çocuk bakım masrafı tarafımızdan ödenmiş olacak. Mesleki eğitim kurslarına katılımın yanında ayını zamanda normal olarak vermiş olduğumuz cep harçlığının yanında birde 400 liralık bir çocuk bakım masrafı da kadınlara ödenmiş olacak.” diye konuştu.

Mesleki Eğitime Katılmak İçin Adayların Taşıması Gereken ŞartlarİŞKUR tarafından sunulan bu kurslardan yararlanmak isteyen kişilerin, aşağıdaki bütün şartlara uyması gerekiyor. Bunlardan birinin eksikliği halinde, kursa katılım ise ne yazık ki mümkün olmuyor.

  • Kuruma kayıtlı bir işsiz olmak
  • 15 yaşından büyük olmak
  • İşveren tarafından aranan şartları sağlamak
  • Emekli olmamak
  • Yetiştirilecek olan mesleğe uygun bir birey olmak
  • İş ve meslek danışmanlığı konusundan yararlanmış olmak

Eğitimlere katıldıktan hemen sonra ise, kurum tarafından istihdama engel olan bir durum olup olmadığı incelenir. Eğer bu alanda sorun olmadığı gözüküyorsa o zaman istihdam edilmeleri sağlanabilir. Kurslara devam zorunluluğu vardır. Kursiyerlerin bir mazareti bulunuyorsa, bu durumu bildirebilmek için yazılı olarak izin almak zorundadırlar. Ancak bu izin süresinin her ne sebeple olursa olsun 10/1’ini aşması kişilerin kursla olan ilişkilerinin bitmesine neden olur. Bunun yanında sadece işsiz olanlar değil, pek çok özel hal içinde olanlarda kurum tarafından verilen bu iş eğitimlerine katılabilir. Tarımsal faaliyet içinde olanlar, özürlü maaşı alanlar, dul maaşı alanlar, sigortalı sayılanlar ve yetim aylığı alanlar sorunsuz bir şekilde İŞKUR tarafından verilen bu eğitimlere katılabilirler. Kurs süresi ise en fazla 160 gün olarak tutulmuş durumdadır. Kursların günlük süresi ise en az 5 saat en fazla ise 8 saat olarak belirlenmiştir. Haftalık olarak en fazla 6 gün boyunca kurs verilebilir. Yani haftalık olarak verilen kurs saati toplamda 40 saati geçemez. Bunun yanında resmi tatil günleri, milli bayramlar vs. gibi günlerde eğitimler yapılmaz. Ve tatil olan bugünlerde eğitim süresine eklenmez.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git