Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


İş Bulma Konusunda Bu Meslekler Daha Şanslı

İş Bulma Konusunda Bu Meslekler Daha Şanslı
200 kez okundu.

Hangi meslek sahiplerinin iş bulma konusunda şanslı olduğu uzun zamandan beri konuşulan şeyler arasında bulunuyordu. Geçtiğimiz günlerde kapsamlı olarak yapılan bir araştırma sonucunda, kimlerin daha hızlı bir şekilde işe girebildiği ortaya çıkmış oldu. Buna göre öğrencilere meslek seçimi konusunda yön verecek bilgiler ortaya çıkmış oldu. Bu yılda istihdam kapsamlı olarak yapılan bu araştırmada yine beklenen sonuçlar ortaya çıktı.

İş Bulma Konusunda En Şanslı Mühendisler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırma pek çok şaşırtıcı veriyi gözler önüne serdi. Yapılan bu araştırma sonucunda iş bulma konusunda en şanslıların mühendisler olduğu ortaya çıktı. Mühendisler  istihdam alanında şu anda yüzde 79 seviyesi ile yer kaplıyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan bu araştırma aynı zamanda, yıllık olarak istihdam edilen kişilerin sayısını da ortaya çıkarmış durumdaydı.

Geçtiğimiz yıl istihdam edilen kişilerin sayısında artışın olduğu yine bu araştırmaya göre kanıtlanmış oldu. Buna göre bu yıl istihdam edilen sayısı 984 bin kişi olarak artış göstermişti. Bu sayede toplam olarak oranlar 28 milyon 188 bin kişiye kadar ulaşmış oldu. Bu dönem için istihdam oranı ise 0,8’lik puan artış göstererek 47,1 olarak değişmiş oldu. İstihdam edilenlerin sayısında da yine eğitim düzeylerine göre belirgin bir artış bulunuyor. Buna göre ilköğretim mezunlarından istihdam edilenlerin sayısı 8 milyon 647 bin olurken, 6 milyon 420 bin kişide fakülte veya yüksekokul mezunu olarak istihdam edilmiş oldu. Bunun yanında 5 milyon 411 ortaokul mezunu, 2 milyon 970 bin lise mezunu, 2 milyon 777 binde genel lise mezunu istihdam edilmiş oldu. Bunun yanında okuma yazma bilmeyerek bir iş alanına giriş yapanların sayısı ise 950 bine ulaştı. Üniversite mezunlarına baktığımız da ise, 2 milyona yakın kişinin iş ve yönetim, 743 bini mühendislik, 920 bini eğitim konusunda diplomasını almış oldu.İstihdamı En Çok Olan Meslekler

Araştırmaya göre aynı zamanda diploma alan kişilerin iş gücü piyasasına olan katkılarıda ortaya çıkmış oldu. Buna göre yüksekokul veya üniversite mezunu olan 10 mühendisten 8’i kendisine iş bulabiliyor. Mühendisliği takip eden diğer meslekler arasında ise, veterinerlik ve sağlık hizmetleri bulunuyor. Veterinerlik %78 ile istihdam konusunda ikinci sırayı alırken, sağlık hizmetleri ise %75.9 ile üçüncü sırada kendisine yer buldu.

İstihdam oranlarında bunun yanında güvenlik hizmetleri %74, hukuk %72.4, mimarlık ve inşaat sektörü %70,7 oranında yer aldı. Bu sektörleri ise sırasıyla sosyal hizmetler ve gazetecilik sektörleri takip etti. Öte yandan araştırma iş gücüne yönelik sonuçları da ortaya çıkaran cinstendi. Bu yılın iş gücü oranları 0,8 artarken 52,8 puan olarak gerçekleştirilmiş oldu. Yüksekokul ve fakülte mezunlarından bu orana katılım seviyesi ise, en yüksek olarak 87,3 ile birlikte veterinerlik alanı oldu. Bu alanın en düşüğü ise yüzde 67,5 seviyesinde kaldı. Bu orana sahip olan ve iş gücüne en düşük katkısı olduğu öğrenilen meslek ise gazetecilik oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git